SuperBiz opinie Ile powinna zarabiać matka? [DZIEŃ MATKI]

Ile powinna zarabiać matka? [DZIEŃ MATKI]

26.05.2017, godz. 12:53
Program 500+ a praca
foto: SHUTTERSTOCK

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Często zapominamy o tym, że oprócz tradycyjnej pracy zarobkowej kobiety wykonują także liczne czynności związane z prowadzeniem domu. Sprzątają, opiekują się dziećmi, robią zakupy. Sprawdź, ile tak naprawdę jest warta praca matki.

Dzień Matki
Z raportu OECD „Better Life Index" wynika, że statystyczna Polka poświęca 4,5 godziny dziennie na obowiązki domowe. Dla porównania, w przypadku mężczyzn jest to zaledwie 2,5 godziny dziennie. Jednocześnie tylko 69,7 proc. kobiet w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, podczas kiedy w przypadku mężczyzn odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym wynosi 77,6 proc. - pisze Dorota w serwisie kobietapo30.pl. A gdyby tak opłacać pracę kobiet? Wtedy ich zarobki znacznie by wzrosły. Sprawdziliśmy, ile wynoszą stawki godzinowe w Polsce za najczęściej wykonywane przez matki czynności.

Zobacz też: 500+: Realizując ten program, robimy ruch wstecz. WYWIAD z Henryką Bochniarz

Zarobki niani
Chyba jedną z najbardziej niedocenianych grup zawodowych są opiekunki do dzieci. Co prawda serwis niania.pl szacuje, że średnia pensja niani w Warszawie wynosi ok. 13,34 zł za godzinę, jednak wystarczy przejrzeć oferty pracy na Olx.pl, aby przekonać się, że wielu rodziców proponuje nianiom znacznie niższe stawki. „W stolicy nianie oczekują średnich zarobków na poziomie 15,17 zł za godzinę, natomiast rodzice średnio są w stanie zaoferować 11,52 zł" – wyjaśnia anonimowy autor artykułu poświęconego zarobkom opiekunek dla dzieci. Tymczasem w serwisie ogłoszeniowym OLX 26 maja 2017 r. można było znaleźć propozycje pracy, w której stawka godzinowa opiekunki do dziecka zaczynała się od 5 złotych! W najlepszym przypadku niania mogła liczyć na 30 zł za godzinę.

Może cię zainteresować: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus”

Zarobki sprzątaczki
Kolejnym fatalnie wynagradzanym zawodem jest sprzątaczka. Raport płacowy „Wiosna 2015" Advisory Group TEST Human Resources wskazuje, że w 2015 r. miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) sprzątaczki uplasowało się na poziomie 2198 zł brutto. Załóżmy, że sprzątająca kobieta pracuje w pełnym wymiarze godzin, tj. średnio 160 godzin w miesiącu. Jeżeli kwotę 2198 zł podzielimy przez 160, to przeciętna stawka godzinowa sprzątaczki wyniesie 13,73 zł brutto. 25 proc. osób uwzględnionych w raporcie agencji TEST zarabiało mniej niż 1900 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. zarabiało powyżej 2369 zł brutto miesięcznie.

Patrz też: Oxfam: kobiety będą zarabiać tyle, co mężczyźni. Tylko, że za 166 lat!

Zarobki salowej
Jeszcze gorzej przedstawiała się sytuacja zarobkowa osób, które dbają o czystość szpitalnych pomieszczeń, pomagają w obsłudze chorych i opiece nad dziećmi. Jeżeli przyjrzymy się zarobkom salowych, to okaże się, że nie są one adekwatne do ciężkiej pracy, jaką wykonują kobiety doglądające schorowanych rodziców. Według serwisu wynagrodzenia.pl w marcu 2017 r. miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku salowej wynosiło 1896 zł brutto. Jeżeli podzielimy to przez 160 godzin miesięcznie, otrzymamy kwotę w wysokości 11,85 zł brutto, co znajduje się poniżej minimalnej stawki godzinowej. 25 proc. osób otrzymywało mniej niż 1850 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. dostawało powyżej 2150 zł brutto miesięcznie. Jednocześnie, spośród 71 wynagrodzeń przeanalizowanych przez firmę Sedlak & Sedlak salowych, tylko 10 proc. stanowili mężczyźni, a 90 proc. – kobiety.

Zarobki opiekunki osób starszych
Wiele matek opiekuje się nie tylko dziećmi, ale także osobami starszymi. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, w marcu 2017 r. miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku opiekunki osób starszych wynosiło 2194 zł brutto. Daje to 13,71 zł brutto za godzinę. 25 proc. osób zarabiało mniej niż 1939 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. zarabiało powyżej 2813 zł brutto miesięcznie. Jak widać, również w tej grupie zawodowej zarobki najgorzej opłacanych opiekunek znalazły się poniżej minimalnej stawki godzinowej.

Zobacz: Zarobki Polaków pójdą w górę o 25 – 30 procent?

Skąd biorą się tak niskie zarobki w „kobiecych zawodach"? Odpowiedź jest prosta. Wielu Polaków po prostu nie stać na stosowanie się do minimalnych stawek godzinowych. Duża część rodziców woli też zatrudnić pomoc domową w szarej lub czarnej strefie, dzięki czemu nie musi części wydatków przeznaczać na zasilenie budżetu państwa. Jednak nawet, jeżeli uwzględnimy te czynniki, nie ulega wątpliwości, że w dalszym ciągu praca kobiet w domu jest niedoceniana. Na kobietach nie tylko spoczywa więcej obowiązków niż na mężczyznach, ale często matki zatrudnione na etat nic nie dostają za swoje „nadgodziny" w domu.

Już radykalne feministki drugiej fali postulowały opłacanie pracy domowej, jednak jak dotąd ich pomysł nie spotkał się z powszechną akceptacją społeczną. Selma James czy Mariarosa Dalla Costa postulowały nawet w 1972 roku, aby opłacać nie tylko wszystkie prace domowe, ale również – seks i miłości! Na razie jednak żyjemy w rzeczywistości, która większość obowiązków domowych ceduje na kobietach bezpłatnie. Chociaż z naszych obliczeń wynika, że praca domowa Polki jest warta co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie, to na pytanie „ile zarabia matka?" można odpowiedzieć krótko: ani złotówki.

Oprac. na podst. wynagrodzenia.pl, wynagrodzenia.pl, kobietapo30.pl, oecdbetterlifeindex.org, pulshr.pl, olx.pl, bl.uk

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: