SuperBiz opinie Ile zarabia motorniczy w Polsce? [WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia motorniczy w Polsce? [WYNAGRODZENIA]

04.02.2017, godz. 10:00
Tramwajowy paraliż na Ochocie
Tramwajowy paraliż na Ochocie foto: Super Express

Kiedy myślimy o stabilnym zajęciu, rzadko kiedy przychodzi na myśl zawód motorniczego. A jednak sieć tramwajowa jest w całej Polsce coraz większa, tramwaje nowoczesne, a do grona użytkowników elektrycznych pojazdów szynowych dołączają kolejne miasta. Ile można zarobić prowadząc tramwaj?

Pensje na jakie mogą liczyć motorniczowie, różnią się od miasta. Najlepiej jest w Warszawie, tu mogą liczyć na zarobki rzędu 3 600 zł brutto, a po roku pracy już 4 000. Do tego dochodzą premie motywacyjne oraz za punktualność, w tym znaczeniu jazdę zgodnie z rozkładem - ani za późno, ani za wcześnie. Większe stawki obowiązują również w niedzielę i święta.

Zobacz również: Pensje pielęgniarek w Polsce. Ile zarabiają w szpitalach? [WYNAGRODZENIA]

W Krakowie zarabiają niewiele mniej, gorzej jest za to w Wrocławiu. A jeszcze zarobki motorniczych mogą  zostać uszczuplone przez kary za spóźnienia. Jednak we Wrocławiu podchodzi się do tego z dystansem. Istnieje reguła minuty do przodu oraz trzech minut spóźnienia, co jest traktowane za kurs punktualny.

Mało kto pamięta, że w większości miast tramwaje kursują od 4 rano do północy, jeżdżą też w święta. Motorniczy również dba o wagon, po kursie utrzymuje go w czystości. Zajecie motorniczego jest mylone z maszynistą, prowadzącego pociągi. O zarobkach tych drugich krążą legendy. Są wyższe niż tramwajarzy, ci prowadzące kursy towarowe mogą dostać 30 zł brutto za godzinę pracy, a średnio maszyniści zarabiają 4500 - 5000 zł miesięcznie, ci najbardziej doświadczeni mogą liczyć nawet na 8000 złotych. Tylko należy pamiętać, że to również praca zmianowa, przy czym tu zmiana liczy 12 godzin.

Zarobki motorniczych (w złotych brutto):

w Warszawie:

3 600 przez 1 rok pracy

4 000 później

200 dodatek motywacyjny

500 dodatek za punktualność

 

w Krakowie:

przez 1 rok pracy

3 600

350 stałej premii

200 dodatek motywacyjny

 

we Wrocławiu:

2 750 przez 1 rok pracy

275 stała premia

200 dodatek motywacyjny

100-150 dodatek za nadgodziny

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: