SuperBiz opinie Ile zarobisz w Hiszpanii?

Ile zarobisz w Hiszpanii?

01.06.2016, godz. 15:42
Ile zarobisz w Hiszpanii
Ile zarobisz w Hiszpanii foto: SHUTTERSTOCK

Malownicze zakątki Hiszpanii stanowią wymarzone miejsca na wakacje, ale hiszpańskie królestwo jest dużo mniej atrakcyjne dla osób, które chcą poprawić swoją sytuację finansową. W ojczyźnie Antonio Banderasa i Penelope Cruz utrzymuje się rekordowo wysokie bezrobocie, a zarobki wypadają marnie na tle najbogatszych państw europejskich. Ze względów kulturowych kraj ten stał się destynacją imigrantów z krajów arabskich i Ameryki Południowej.

Z danych Eurostat wynika, że wysokość płacy minimalnej w krajach europejskich waha się od 194 do 1923 euro miesięcznie. Jak widać, dysproporcje są kolosalne. Dodatkowo niektóre kraje, np. Włochy, nie mają jednej stawki minimalnej. W 2015 r. minimalne wynagrodzenie było uregulowane prawnie w 22 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Co ciekawe, Niemcy wprowadziły minimalną stawkę godzinową dopiero w zeszłym roku. Jest ona o 3 euro wyższa niż w Hiszpanii. Wynosi 8,5 euro , podczas kiedy minimalna płaca za godzinę pracy w Hiszpanii znajduje się na poziomie 5,08 euro, a minimalna dniówka – 30,72 euro.

Mimo obowiązującego w Hiszpanii progu, w zeszłym roku tylko 0,2 proc. pracowników osiągało określone ustawo minimum. To rekordowo mało osób i najlepszy wynik spośród wszystkich państw europejskich. Dla porównania, w Polsce aż 9,9 proc. osób zatrudnionych na bazie umowy o pracę zarabia najniższą krajową. A zatem co dziesiąty pracownik w Polsce dostaje minimalne wynagrodzenie.

W Hiszpanii mieszka 46,5 mln osób, a średni wiek emerytalny wynosi 65 lat. Ogólny poziom bezrobocia plasuje się na bardzo wysokim, bo sięgającym aż 21,2 proc. poziomie (dane za trzeci kwartał 2015 r.). W 2016 r. bezrobocie ma wynieść 19,7 procent. Aż 10,5 procent osób bez pracy posiada status bezrobotnego od wielu miesięcy. Pod względem bezrobocia Hiszpania zajmuje niechlubne drugie miejsce wśród wszystkich państw wspólnoty.

Przeczytaj również: Ile zarobisz w Norwegii. Najlepiej płatna praca sezonowa

Statystyk wcale nie poprawiają cudzoziemcy. W lutym liczba obcokrajowców pobierających różnego rodzaju zasiłki w Królestwie Hiszpanii wynosiła 1,6 mln osób. W 2015 r. przybyło ich 4 procent wobec spadku, który utrzymywał się w latach poprzednich. Wśród obcokrajowców pracujących na terenie kraju przeważają obywatele Maroka, Chin, Ekwadoru i Boliwii, a wśród obywateli UE – Rumuni, Włosi, Brytyjczycy i Bułgarzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych sześciu lat Hiszpania wprowadzi wysokie stawki podatkowe dla osób, które nie są jej stałymi mieszkańcami.

Zarobki są mocno zróżnicowane i uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy. W zeszłym roku miesięczne wynagrodzenie kelnera plasowało się na poziomie 818,89 euro brutto, w przypadku telemarketera było to 925,44 euro, a w przypadku pracownika administracji – 762,26 euro. Z danych PwC wynika, że zarobki konsultanta w Hiszpanii sięgały 25 861 euro rocznie. Senior konsultant zarabiał 37 409 euro rocznie, a menadżer – 53 750 euro.

W pierwszym kwartale 2000 r. średnie miesięczne wynagrodzenie w Hiszpanii osiągnęło poziom 1264,36 euro. W pierwszych trzech miesiącach ur. było to już 2026,14 euro, podczas kiedy minimalna krajowa wynosiła 764,40 euro – wynika z danych Hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystycznego (cytat za Trading Economics).

Może zainteresować cię także: Wyjeżdżasz do pracy we Włoszech? Poznaj swoje prawa i przywileje

Hiszpańskie przedsiębiorstwa są wyjątkowo małe – często zatrudniają zaledwie dwóch pracowników. Tendencja ta szczególnie uwidacznia się w sektorach usług i handlu.

Podsumowując powyższe dane, Hiszpania nie jest wymarzonym miejscem na wyjazd w celach zarobkowych. Jednak osoby zainteresowane pobytem krótkoterminowym mogą liczyć na zróżnicowane oferty, ponieważ praca tymczasowa cieszy się tutaj szczególną popularnością.

Grecja i Hiszpania to kraje, które najbardziej spośród państw członkowskich UE odczuły skutki kryzysu gospodarczego z 2008 roku. W tym czasie przeciętne wynagrodzenie w Hiszpanii znajdowało się 23 proc. poniżej europejskiej średniej. Obecnie średnia płaca Hiszpana jest o 28 proc. niższa.

Źródła: tradingeconomics.com, wegeindicator.org, workingabroad.net, metrocafe.pl, ec.europa.eu, glassdoor.com, wynagrodzenia.pl, biznes.onet.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: