Telewizor, mecz,

i

Autor: East News

Jak rozwiązać umowę z kablówką, żeby nie stracić ulg i uniknąć kary

2017-06-16 14:04

Masz podpisaną umowę o abonament z telewizją kablową? Być może zastanawiasz się, jak ją rozwiązać, żeby nie przekazywać swoich danych osobowych Poczcie Polskiej. Poznaj kilka pomysłów na uniknięcie płacenia abonamentu RTV.

1. Zmiana regulaminu, cennika lub oferty
Jeżeli nadawca wprowadzi nowe promocje lub rozbuduje ofertę dla swoich klientów, może to stanowić podstawę do rozwiązania umowy. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, klient może bowiem zerwać umowę, jeżeli operator dokona zmian w cenniku, regulaminie lub liście dostępnych kanałów. Wystarczy, że firma wycofa z oferty jeden program, a już na tej podstawie masz zerwać umowę bez utraty ulg, które przysługują ci w ramach kontraktu. Warto dodać, że nadawca nie ma możliwości obejścia tego prawa. Jeżeli w twojej umowie znajduje się zapis typu „Operator zastrzega sobie prawo do zmiany programów wchodzących w skład poszczególnych pakietów", musisz wiedzieć, że jest to klauzula niedozwolona.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za rozwiązanie umowy z telewizją? [ABONAMENT RTV]

2. Przepisanie umowy na babcię lub dziadka
Jeżeli właściciel kablówki przestanie dokonywać jakichkolwiek zmian w regulaminie, cenniku czy ofercie programowej, teoretycznie trudno będzie znaleźć pretekst do zerwania umowy. Chyba, że masz babcię lub dziadka w sędziwym wieku. Z abonamentu RTV są zwolnione osoby, które mają ukończone co najmniej 75 lat. Teoretycznie więc wystarczyłoby dokonać cesji na babcię lub dziadka, a problem opłaty abonamentowej zniknąłby. Tego rodzaju cesja oznacza jednak omijanie obowiązującego prawa. Dodatkowo każda osoba, która jest zwolniona z abonamentu RTV, powinna złożyć na poczcie dokument potwierdzający jej uprawnienia oraz specjalne oświadczenie, które można pobrać ze strony KRRIT. Pamiętaj też, że wielu operatorów umieszcza w umowie zapis uniemożliwiający przepisanie umowy na osobę trzecią.

PATRZ TAKŻE: Chcesz zrezygnować z telewizji przez abonament RTV? Zapłacisz sporą karę!

3. Rezygnacja z urządzeń mobilnych
Ostatnio pojawił się kolejny pomysł na modyfikację ustawy o opłatach radiowo-telewizyjnych. Obowiązek płacenia abonamentu RTV miałby zostać nałoży także na osoby korzystające z urządzeń mobilnych. Pomysłodawcy wychodzą bowiem z założenia, że telewizję można oglądać online. A to oznacza, że aby uniknąć płacenia haraczu, należałoby pożegnać się ze smartfonem czy tabletem na rzeczy klasycznego telefonu komórkowego bez dostępu do wi-fi!

4. Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony
Z oferty płatnej telewizji mogą zrezygnować ci klienci, którzy mają podpisaną umowę na czas nieokreślony. W ich przypadku należy jedynie zachować określony okres wypowiedzenia.

Zanim podejmiesz decyzję o rozwiązaniu umowy, rozważ wszystkie „za" i „przeciw". Zapoznaj się z dostępnymi na rynku ofertami i pamiętaj, że ostateczny kształt ustawy abonamentowej nie jest jeszcze przesądzony, a ustawodawcy mogą nas niemiło zaskoczyć.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl, dziennikzachodni.pl, antyradio.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze