SuperBiz opinie Jak tanio odświeżyć dom i ogród

Jak tanio odświeżyć dom i ogród

29.04.2017, godz. 12:00
remont, ogród, naprawa
foto: Pixabay.com

Przyszła wiosna. To widać i... słychać. Nie tylko przez śpiew ptaków, lecz także odgłosy remontów coraz częściej dobiegające od sąsiadów. To dobry czas na odświeżenie swojego domu lub mieszkania, a także stworzenie małego zaczarowanego ogrodu. Przedsięwzięcia takie nierzadko skutecznie drenują jednak nasze portfele. Oto sposoby, które pozwolą obniżyć koszty i zachować domowy budżet w dobrym stanie.

Jak wynika z raportu L'Observatoire Cetelem, każdego roku remont mieszkania planuje już co trzeci Polak. Często decydujemy się wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie wykonać prace, które moglibyśmy odpłatnie zlecić fachowcom. Według badania przeprowadzonego przez Allegro, Majsterki.pl i Mobile Institute, robi tak przeszło co drugi rodak. Ponad 80 proc. Polaków samemu przeprowadza wszelkiego rodzaju czynności, które można wykonać w domu lub ogrodzie, a prawie trzy czwarte czerpie z tego przyjemność. Wśród najpopularniejszych aktywności tego typu są: samodzielne malowanie wnętrz czy naprawa elektryki, a w przypadku prac ogrodowych – koszenie trawy, sadzenie i uprawianie roślin ozdobnych oraz warzyw, przycinanie drzew i krzewów.

Opracuj plan działań
Na każdym etapie prac możemy szukać oszczędności. Bardzo ważnym elementem jest jednak dokładne planowanie działań.
– Warto dobrze przeanalizować zakres robót. Późniejsze przeróbki mogą okazać się kosztowne i wiązać się z inwestycją w nowe materiały – radzi Tomasz Jaroszek, ekspert serwisu Kapitalni.org. Dodatkowo, opracowanie budżetu i listy potrzebnych rzeczy zapobiegnie nieprzemyślanym zakupom, a także przepłacaniu za niektóre produkty. Pozwoli też na rozłożenie w czasie prac, dzięki czemu nie obciążymy nadmiernie naszego portfela.

Sprawdź także: Rząd da 900 zł osobom, które oszczędzają na mieszkanie lub remont

– W przypadku remontu ogrodu – należy sporządzić plan zagospodarowania przestrzeni oraz przygotować kosztorys. Dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć czas i budżet potrzebny do wykonania prac – mówi Tomasz Jaroszek.
Warto skorzystać także z porad ekspertów lub pasjonatów. Wiele informacji można znaleźć w internecie lub specjalistycznej prasie. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów, np. zakupu roślin, które nie nadają się na naszą działkę.

Nie kupuj w pierwszym lepszym miejscu
Największe oszczędności możemy zyskać już w pierwszym etapie robót ogrodowych, gdy stawiane są ciężkie konstrukcje. W sieci znajdziemy informacje i schematy, jak wykonać fundamenty pod ogrodową altanę lub solidnego grilla. Do potrzebnych robót możemy wynająć odpowiedni sprzęt – koszt wypożyczenia ogrodowej betoniarki to 50 zł za dobę.

Zobacz również: Nawet 500 zł mandatu za grilla w niedozwolonym miejscu

Zanim zdecydujemy się na zakup danego produktu w sklepie stacjonarnym, warto sprawdzić jego cenę w internetowych hurtowniach.
– Niektóre materiały, jak na przykład płytki czy panele, w sieci często kosztują znacznie taniej. Tak samo jest w przypadku roślin ogrodowych czy sprzętu – radzi ekspert Kapitalni.org. – Warto też pytać o odrzuty materiałów budowlanych. Czasami kostkę brukową czy płyty chodnikowe drugiego gatunku (z niewielkimi wadami) można kupić dosłownie za grosze.

Tchnij nowe życie w stare rzeczy
Jeżeli zależy nam na odnowieniu naszego ogrodu, a mamy bardzo mały budżet, rozwiązaniem może być renowacja starych rzeczy. Nadając nowe życie przedmiotom pozornie już niepotrzebnym, możemy stworzyć coś oryginalnego i praktycznego, a dodatkowo zaoszczędzić.
– Stare deski, po odświeżeniu i odmalowaniu, mogą posłużyć jako elementy płotu. Z kolei palety budowlane można łatwo przerobić na ogrodową kanapę lub stolik – podpowiada Tomasz Jaroszek.

Sprawdź także: Rynek pierwotny bije rekordy. Jeszcze nigdy nie sprzedano tylu mieszkań

Do tworzenia murków można wykorzystać cegłę rozbiórkową, która po pomalowaniu daje bardzo ciekawy efekt. Natomiast starą oponę możemy przerobić na huśtawkę, donicę lub kwietnik. Wiele elementów naturalnych, takich jak szyszki czy kamienie, które upiększą nasz ogród, możemy znaleźć w pobliskim lesie. Warto więc wybrać się na spacer i rozejrzeć po okolicy.

Źródło: Kapitalni.org

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: