Kup wyprawkę za pół ceny

i

Autor: Marcin Smulczyński Stołeczne markety przygotowały specjalne promocje dla rodziców uczniów

Jak zdobyć pieniądze na szkolną wyprawkę?

2017-08-20 11:00

Wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego sprawiają, że rodzice muszą sięgnąć głębiej do portfela. Pożyczka na wyprawkę szkolną często jest dla nich jedyną deską ratunku. Ofert nie brakuje – bankowe pożyczki gotówkowe, chwilówki, pożyczki na dowód, bez BIK, kredyty lub pożyczki przez internet to niektóre z nich. Możesz też skorzystać z karty kredytowej czy z limitu kredytowego w koncie osobistym. Radzimy, skąd wziąć pieniądze na szkolną wyprawkę i gdzie je pożyczyć, żeby było najtaniej.

Potrzebujesz szybko gotówki, a twój portfel świeci pustkami?
Nie masz wyjścia, musisz pożyczyć pieniądze. Domowy budżet jest mocno nadszarpnięty wakacyjnymi wojażami, a wyprawka szkolna dla ucznia to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Na ten koszt składają się m.in. podręczniki, plecaki, zeszyty, długopisy i inne przybory szkolne. Świadczenie 500 plus nie zawsze wystarcza na zakup całego wyposażenia szkolnego. Na dofinansowanie ze strony państwa czy stypendium mało kto może liczyć. Tymczasem nie wszyscy są w stanie z własnych pieniędzy sfinansować wszystkie wydatki pojawiające się w związku z rozpoczęciem nauki, zwłaszcza gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci w wieku szkolnym. Z odsieczą przychodzą banki i firmy pożyczkowe. Ofert jest mnóstwo, ale wybierać trzeba z głową. Warto zacząć od określenia niezbędnej sumy, żeby nie pożyczać za dużo i nie wpaść w spiralę długów.

Czytaj koniecznie: Tedi szykuje się na wejście do Polski

Jeżeli potrzebna ci jest niewielka kwota, możesz skorzystać z oferty pozabankowych firm pożyczkowych. Gdy na wydatki związane z pójściem do szkoły swoich pociech musisz przeznaczyć więcej pieniędzy, ratunku szukaj raczej w bankach, starając się o kredyt lub pożyczkę gotówkową. Niektóre banki przygotowały specjalne oferty, które mają pomóc rodzicom w sfinansowaniu szkolnej wyprawki. Warto też zastanowić się nad pożyczką online i wybrać najlepszą opcję korzystając z porównywarek i kalkulatorów kredytów.

Pożyczka od rodziny lub z pracy – najlepsza opcja
Możliwości szybkiego pozyskania gotówki nie brakuje. Możesz starać się o kredyt w banku, biurze pośrednictwa kredytowego czy firmie pożyczkowej. Coraz częściej różne instytucje finansowe oferują też błyskawiczne pożyczki przez internet.

Zanim jednak zdecydujesz się pożyczyć pieniądze w banku czy w innej instytucji finansowej, warto spróbować szczęścia u przyjaciół, znajomych czy rodziny. Może pożyczą ci potrzebną kwotę i nie będziesz musiał spłacać odsetek. To zdecydowanie najtańsza forma zdobycia pieniędzy potrzebnych na szkolne wydatki. Kolejna możliwość zasilenia portfela to skorzystanie z kasy zapomogowo-pożyczkowej. Działają w wielu firmach i jeśli pracujesz, nie powinieneś mieć kłopotów z uzyskaniem pożyczki bardzo nisko oprocentowanej. Wystarczy, że zapiszesz się do kasy i wpłacisz wpisowe, a potem co miesiąc zadeklarowaną niewielką kwotę.

Jeśli jednak okaże się, że nie możesz liczyć na rodzinę czy przyjaciół, nie załamuj rąk. Możesz skorzystać z tzw. pożyczki prywatnej. Czasami może to być opcja nie tylko wygodniejsza od kredytu bankowego, ale i bardziej opłacalna. Zresztą takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Ty dostajesz pożyczkę oprocentowaną niżej niż kredyt bankowy, a osoba udzielająca prywatnej pożyczki zarabia na niej więcej niż na lokacie w banku (nawet po zapłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych).

Kredyt bankowy – skomplikowane procedury
Jeśli jednak nie uda ci się zdobyć pieniędzy od rodziny lub w pracy, sprawdź czy masz szansę na kredyt w banku. Jest to najbezpieczniejsze miejsce, w którym możesz ubiegać się o pożyczkę, ale wiąże się z wieloma formalnościami. Ostatnio jednak mocno zostały zaostrzone kryteria przyznawania kredytów, banki często ich odmawiają i coraz więcej klientów odchodzi z kwitkiem od bankowego okienka. Jeśli tę drogę do gotówki masz chwilowo zamkniętą, bo np. figurujesz w BIK jako niesolidny dłużnik albo masz za małą tzw. zdolność kredytową, rozejrzyj się za innym sposobem zdobycia pieniędzy.

Zobacz również: Jak nie wydać fortuny na wyprawkę szkolną? [PORADNIK]

Firma pożyczkowa – szybko, ale małe kwoty
Gdy bank nie przyzna ci kredytu, a nie potrzebujesz dużej sumy i zależy ci na jak najszybszym otrzymaniu pieniędzy najprościej skorzystać z pomocy pozabankowych firm pożyczkowych. Możesz liczyć na szybką decyzję i bez zbędnych formalności. Pożyczane kwoty zwykle nie są duże, wynoszą średnio od około 300 zł do 1500 zł, ale pomogą szybko dopiąć domowy budżet. Możesz złożyć wniosek przez internet na stronie firmy pożyczkowej. Decyzja zapada zwykle w ciągu 24 godzin, a kwota rozkładana jest na stosunkowo niewielkie raty spłacane zwykle co tydzień. Najczęściej firmy pożyczkowe dają tylko 30 dni na zwrot pieniędzy, więc zanim się zdecydujesz, upewnij się, że uda ci się w tym czasie spłacić pożyczoną kwotę. Konsekwencje nieterminowej spłaty mogą być bardzo kosztowne. Zanim jednak zdecydujesz się na pożyczkę w takiej firmie, zawsze sprawdź jej wiarygodność, żeby później nie żałować podjętej decyzji. Wybierz najkorzystniejszą ofertę pamiętając, że na koszt pożyczki składa się nie tylko wysokość oprocentowania, ale i dodatkowe opłaty (prowizja, ubezpieczenie itp.). Pamiętaj też, żeby nie pożyczać więcej niż potrzebujesz.

Kredyt w koncie – odnawialny lub debet
Jeśli nie chcesz zaciągnąć kredytu lub odmówiono ci pożyczki, za wyprawkę szkolną możesz zapłacić korzystając ze swojej karty kredytowej. To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że zdołasz spłacić zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym. Wtedy nie poniesiesz żądnych kosztów. Jeśli jednak za zakupy nie można zapłacić kartą i potrzebujesz gotówki, karta kredytowa na pewno będzie droższa niż kredyt gotówkowy. Większość z nas ma już w bankach konta osobiste i dlatego warto pomyśleć też o możliwości skorzystania z limitu w rachunku (debet lub kredyt odnawialny. Taki sposób zdobycia pieniędzy na wyprawkę może okazać się tańszy i wygodniejszy od kredytu czy pożyczki gotówkowej – nie musisz składać wniosku, przedstawiać zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach z pracy. Nie musisz czekać na odpowiedź z banku, czy pożyczka została ci przyznana i nie płacisz prowizji za jej udzielenie. Możesz spokojnie dokonywać zakupów, płacąc kartą nawet w chwili, gdy na twoim koncie osobistym od kilku dni nie masz już gotówki. Debet spłacasz we wcześniej ustalonych ratach miesięcznych.

8 kroków, które powinieneś wykonać przed podpisaniem umowy kredytowej:

1. Określ swoje potrzeby i weź kredyt dokładnie w takiej kwocie jaka potrzebujesz. Nie bierz pieniędzy „na zapas", bo sposoby ich wydania zawsze się znajdą.
2. Policz swoje comiesięczne wydatki.
3. Policz, ile miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę raty.
4. Poproś o wyliczenie raty i wszystkich kosztów przy różnych okresach spłaty (np. dla 6, 12, 24 miesięcy).
5. Wybierz okres spłaty na tyle długi, żeby kwota raty nie obciążała nadmiernie twojego domowego budżetu.
6. Porównaj maksymalną kwotę, którą możesz przeznaczyć na spłatę z wysokością raty podanej przez bank. Jeśli wyliczone przez bank comiesięczne raty okazują się zbyt wysokie w stosunku do twoich miesięcznych możliwości, rozważ zaciągnięcie pożyczki rozłożonej na więcej rat (dłuższy okres kredytowania) – dzięki temu będą niższe, ale dłuższy okres spłaty zwiększy łączny koszt kredytu.
7. Sprawdź oferty kilku banków – nie tylko oprocentowanie, ale też prowizje i inne opłaty. Zapytaj, czy będzie możliwa wcześniejsza spłata lub zmiana harmonogramu spłat poprzez zawieszenie jednej raty, czyli tzw. wakacje kredytowe.
8. Poproś o ustalenie wygodnego dla ciebie terminu spłaty rat. Jeśli otrzymujesz pensję np. 10 dnia każdego miesiąca, warto wyznaczyć termin płatności raty co najmniej kilka dni po tej dacie, np. na 15 lub 20 dnia miesiąca.

Sprawdź też: Na co bierzemy kredyty i pożyczki? [RAPORT]

Pamiętaj! Im mniejsza kwota i krótszy okres spłaty, tym taniej.

10 przykazań świadomego pożyczkobiorcy:

1. Nie zadłużaj się nadmiernie.
2. Sprawdź wiarygodność firmy, jeśli korzystasz z usług instytucji pozabankowej.
3. Porównaj oferty w kilku bankach.
4. Uważaj na promocje – często niższe oprocentowanie obowiązuje tylko np. przez miesiąc, potem może gwałtownie wzrosnąć.
5. Policz całkowity koszt pożyczki.
6. Nie śpiesz się! Uważnie przeczytaj umowę. Najlepiej dwa razy.
7. Sprawdź, czy rozumiesz wszystkie sformułowania. Pytaj, pytaj, pytaj!
8. Nie podpisuj umowy, jeśli czegoś nie rozumiesz.
9. Unikaj różnych firm, które ogłaszają się na słupach czy przystankach i takich, które pieniądze przynoszą ci do domu. To najdroższe pożyczki na rynku.
10. Spłacaj kredyt w terminie. Pamiętaj, że liczy się data wpływu pieniędzy na rachunek banku, w którym masz kredyt.

Ważne! Zawsze dokładnie czytaj umowę, a szczególną uwagę zwracaj na punkty napisane drobnym druczkiem lub oznaczone gwiazdką.

Tajemnicze RRSO
Najlepszym sposobem na znalezienie najtańszego kredytu gotówkowego jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Nie jest to trudne, ponieważ każdy bank zobowiązany jest ją podawać. Rzeczywista stopa wyliczana jest według specjalnego wzoru. Informuje o całkowitym koszcie kredytu uwzględnia odsetki, prowizję oraz wszelkie opłaty dodatkowe (np. ubezpieczenie kredytu).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze