SuperBiz opinie Jaka kara grozi za wędkowanie w niedzielę?

Jaka kara grozi za wędkowanie w niedzielę?

16.06.2017, godz. 17:11
karp, ryba, wędkarz
foto: mat.pras. corona-fishing.pl

Łowisz ryby bez karty wędkarskiej lub łowiectwa podwodnego, albo nie masz zezwolenia na połów? Wystarczy, że dojdzie do kontroli nad łowiskiem, a możesz dostać karę. Sprawdź, z jakimi konsekwencjami musi liczyć się wędkarz amator oraz za co nakłada się grzywny na miłośników wędkarstwa.

Nie każdy może udać się nad jezioro na połów ryb. To przywilej zarezerwowany tylko dla osób, które posiadają wymagane dokumenty. Jednak nawet doświadczeni wędkarze muszą liczyć się z tym, że nie wszystko im wolno. Zasady wędkarstwa w Polsce reguluje ustawa o rybactwie śródlądowym. Warto zapoznać się z jej treścią, aby uniknąć przykrych niespodzianek i nie narażać się na straty finansowe. W myśl ustawy grzywna może zostać nałożona na osobę, która wędkuje bez odpowiednich uprawnień, dokonuje połowu na więcej niż dwie wędki, używa niezarejestrowanego sprzętu czy łowi ryby w okresie ochronnym. Dodatkowo, za użytkowanie obwodu rybackiego trzeba uiszczać opłaty.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC?

Aby móc legalnie łowić ryby, trzeba posiadać kartę wędkarską lub łowiectwa podwodnego i zezwolenie na połów. Wyjątek stanowią obiekty przeznaczone do hodowli ryb. Żeby móc w nich łowić, wystarczy zdobyć zezwolenie na połów. W pozostałych przypadkach każda osoba, która ukończyła 14. rok życia, powinna dodatkowo dysponować kartą wędkarską. W celu jej wyrobienia należy zgłosić się do starostwa powiatowego. Zanim otrzymasz kartę, czeka cię egzamin do zdania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaka kara grozi za rozwiązanie umowy z telewizją? [ABONAMENT RTV]

Za niedzielne wędkowanie grozi kara nagany lub kara grzywny w wysokości minimum 200 złotych. Takie konsekwencje może ponieść nie tylko wędkarz amator, ale także każdy wędkarze, który nie będzie mieć przy sobie wymaganych dokumentów lub po prostu ich nie posiada.

ZOBACZ: Nadawca telewizji doniesie na klienta. Czy to podstawa do zerwania umowy?

Kontrola może zostać przeprowadzona nie tylko przez funkcjonariuszy policji, ale także – straży rybackiej, straży łowieckiej lub straży leśnej. Jeśli odmówisz przyjęcia kary, sprawa zostanie skierowana do sądu, a ten ma prawo wymierzyć jeszcze wyższą grzywnę. W skrajnych przypadkach nielegalny połów może skutkować karą pozbawienia wolności do dwóch lat.

Ustawa o rybactwie śródlądowym zawiera wiele obostrzeń. Przykładowo, jeżeli wędkujesz z łodzi, musisz sprawdzić odległość od sieci rybackich czy budowli spiętrzających wodę. Pamiętaj też, że połów poszczególnych gatunków ryb jest zakazany w okresach ochronnych. Upewnij się więc, czy wybrany przez ciebie gatunek nie znajduje się aktualnie pod ochroną.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl, isap.sejm.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: