SuperBiz opinie Jaka kara grozi za wymuszenie pierwszeństwa na rowerzyście?

Jaka kara grozi za wymuszenie pierwszeństwa na rowerzyście?

14.07.2017, godz. 18:34
Rowerzysta
Jazda na rowerze foto: EAST NEWS

W Polsce brakuje dróg rowerowych z prawdziwego zdarzenia, a rowerzyści często jeżdżą po jezdni, czym irytują wielu kierowców. Pamiętaj, że cyklista jest pełnoprawnym członkiem ruchu drogowego, a próba wymuszenia pierwszeństwa na właścicielu jednośladu może słono cię kosztować. Sprawdź, z jak wysoką grzywną w różnych sytuacjach musi liczyć się kierowca, który nie przepuści rowerzysty.

Jeżeli kierowca nie ustąpi pierwszeństwa rowerowi, który znajduje się na przejeździe dla rowerzystów, może zostać ukarany grzywną w wysokości 350 złotych. Równie wysoka kara może zostać wymierzona w kilku innych, mniej oczywistych przypadkach.

ZOBACZ: Jaka kara grozi za jazdę ze zbyt dużą liczbą pasażerów w aucie?

Grzywna w kwocie 350 zł grozi kierowcy pojazdu skręcającemu w drogę poprzeczną, jeżeli nie przepuści rowerzysty, który jedzie:
- na wprost po jezdni,
- na pasie ruchu dla rowerów,
- na drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

CZYTAJ: Jaka kara grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2017 roku?

Kierowca może również zostać ukarany mandatem w wysokości 350 zł, jeżeli nie ustąpi rowerzyście pierwszeństwa gdy ten przejeżdża przez drogę dla rowerów poza jezdnią. Nieco niższa kara grozi za wyprzedzanie cyklistów na przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi – w tym przypadku funkcjonariusz policji może ukarać mandatem w wysokości 200 złotych.

PATRZ: Jaka kara grozi za nieprawidłowy przewóz dziecka w aucie? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

W wielu krajach rowerzyści stanowią świętość. W Grecji czy Danii nie do pomyślenia jest, aby kierowca trąbił na rowerzystę, ponieważ... śpieszy mu się. Niestety tego typu sytuacje w Polsce są na porządku dziennym. Można powiedzieć, że polskie społeczeństwo nie dojrzało jeszcze do tego, aby dzielić drogi z kierowcami jednośladów. Mamy nadzieję, że ta sytuacja wkrótce się zmieni, a kultura jazdy na polskich drogach wkrótce ulegnie poprawie.

Wysokość grzywien nakładanych na kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach, reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. Nr 208, poz. 2023 z późn. zm.).

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: