SuperBiz opinie Kaczyński o Mierzei Wiślanej: To element planu Morawieckiego

Kaczyński o Mierzei Wiślanej: To element planu Morawieckiego

12.10.2016, godz. 17:00
Kaczyński: Obama chwalił naszą demokrację! Siemoniak: To kłamstwo! Skrytykował wasz rząd!
foto: AP

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej został okrzyknięty jedną z największych inwestycji ostatnich lat. Ma liczyć 1,3 km długości i od dawna jest wyczekiwany przez władze Elbląga. Jednak nie wszyscy chcą, żeby projekt Prawa i Sprawiedliwości został zrealizowany.

– Wracamy do przedsięwzięcia bardzo ważnego z punktu widzenia Elbląga, które wpisuje się w szerszy projekt naszej polityki społecznej i gospodarczej – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński 12 października w Elblągu o planie budowy kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Zdaniem szefa PiS inwestycja, której koszt jest szacowany na 880 mln zł, wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju. Jej szczegółowy opis został zawarty w tzw. Planie Morawieckiego. Według prezesa Prawa i Sprawiedliwości kanał na Mierzei Wiślanej stanie się „kropką nad i" w kontekście uniezależnienia się Polski od Rosji.

Zobacz także: Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd umacnia granicę morską z Rosją

– My, budując ten kanał, załatwiamy także tę sprawę: pokazujemy, że jesteśmy państwem do końca suwerennym – podkreślił Jarosław Kaczyński podczas przemówienia.

Rosji zależy na kontrolowaniu wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. Budowa Mierzei Wiślanej zaburzy jej dominację w tej części Europy – komentuje tvn.info. Jak wynika z informacji, które przytoczył Marek Gróbarczyk, ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Rosja planuje protest przeciw realizacji inwestycji. Jako powód ma podać czynniki ekologiczne.
Za budową kanału na Mierzei Wiślanej opowiada się samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, a zwłaszcza władze Elbląga. Projektu nie popierają jednak mieszkańcy Krynicy Morskiej i środowiska ekologiczne, które optują za ochroną znajdujących się w tym obszarze siedlisk.

Oprac. na podst. TVP Info

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: