SuperBiz opinie Jest decyzja w sprawie ważnego gazociągu. Z korzyścią dla Polski

Jest decyzja w sprawie ważnego gazociągu. Z korzyścią dla Polski

27.12.2016, godz. 15:17
Jest decyzja w sprawie ważnego gazociągu
foto: SHUTTERSTOCK

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzył pozytywnie wniosek PGNiG o zawieszenie wykonania decyzji, zgodnie z którą Gazprom miał otrzymać dostęp do 80 – 90 proc. zlokalizowanego w Niemczech gazociągu OPAL. Decyzja z korzyścią dla Polski została wydana 23 grudnia, ale z informacji agencji Interfaks wynika, że wbrew postanowieniom Trybunału Gazprom zwiększył wykorzystanie gazociągu do 81 procent. "Gazprom dąży do pełnej dominacji na niemieckim, a w konsekwencji środkowoeuropejskim rynku gazu, a także do wstrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę" - ostrzega PGNiG.

23 grudnia odbyła się konferencja, podczas której prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował o korzystnej dla Polski decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rosyjska spółka Gazprom miała przejąć w 80 – 90 proc. gazociąg OPAL. Jest on zlokalizowany na terenie Niemiec i stanowi przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Biegnie równolegle do granicy polsko-niemieckiej od nadbałtyckiej miejscowości Greifswald do Brandov. Od 2009 r. w UE obowiązuje III pakiet energetyczny, który gwarantuje osobom trzecim dostęp do gazociągu, co ma ułatwić przesył gazu na terenie Unii Europejskiej, a rosyjskiej spółce zapewnia prawo do wykorzystania 50 proc. przepustowości gazociągu.

Zobacz także: PGNiG idzie na wojnę z Gazpromem i Niemcami. Dostawy gazu zagrożone?

4 grudnia spółka zależna od PGNiG – PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła decyzję Komisji Europejskiej w sprawie OPAL do Trybunału Sprawiedliwości UR. 15 grudnia PGNiG SA i PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyły w Düsseldorfskim sądzie porozumienie zawarte między spółkami Bundesnetzagentur, PJSC Gazprom, Gazprom Export i OPAL Gastransport. Dzień później polski rząd zaskarżył decyzję KE w sprawie OPAL w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wcześniej, w październiku br. Komisja Europejska wydała decyzję o zwolnieniu Gazpromu z zasady dostępu stron trzecich do przepustowości gazociągu OPAL, dając rosyjskiej spółce wyłączne prawo do dysponowaniem gazociągiem w 80 – 90 procentach. 23 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku o unieważnienie tej decyzji.

PGNiG Supply & Trading GmbH zwróciło w swoim żądaniu uwagę na fakt, że zwiększenie dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL wiązałoby się z poważnymi, negatywnymi konsekwencjami dla Polski – m.in. wpłynęłoby na zachwianie bezpieczeństwa, stabilności i konkurencyjności dostaw gazu do naszego kraju. Spółka wskazała także na łamanie licznych przepisów unijnych. Trybunał Sprawiedliwość UE uznał jej argumenty za uzasadniona i zawiesił wykonanie wydanej wcześniej przez Komisję Europejską decyzji. KE ma także złożyć szczegółowe wyjaśnienia na temat sposobu przeprowadzania przetargów dotyczących zdolności przesyłowych gazociągu OPAL. Ponadto Trybunał Sprawiedliwości UE poprosił PGNiG Supply & Trading GmbH o przedstawienie pogłębionej analizy wpływu decyzji KE na bezpieczeństwo i konkurencyjność dostaw gazu do Polski. PGNiG powołała się na depeszę agencji Interfaks z 26 grudnia. Wynika z niej, że Gazprom nie zastosował się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości i zwiększył wykorzystanie gazociągu OPAL do 81 procent.

Przeczytaj też: PGNiG: Terminal LNG to dostęp do globalnego rynku gazu

- Gazprom, metodą faktów dokonanych, dąży do pełnej dominacji na niemieckim, a w konsekwencji środkowoeuropejskim rynku gazu, a także do wstrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę. Spółki z naszego regionu, w tym PGNiG S.A., oczekują od Komisji Europejskiej ochrony przed łamaniem przez Gazprom przepisów prawa konkurencji i III pakietu energetycznego. Od dwóch miesięcy Komisja odmawia jednak publikacji swojej Decyzji ws. gazociągu OPAL. To nie jest normalne, że w UE, w XXI w., odbiorcy gazu muszą dochodzić swoich praw na bazie strzępów informacji z komunikatów służb prasowych Komisji Europejskiej. Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE potwierdza, że ani Gazprom, ani Komisja nie mogą działać w oderwaniu od przepisów dot. przejrzystości i konkurencji na europejskim rynku wewnętrznym. PGNiG S.A. podejmie wszelkie dostępne kroki, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo dostaw gazu do polskich odbiorców, nawet jeśli oznaczać to będzie konflikt z instytucjami UE – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG S.A.

Oprac. na podst. mat. pras. PGNiG, tvn24bis.pl

tagi: Gazprom PGNiG
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: