SuperBiz opinie JP Morgan podniósł prognozę PKB dla Polski

JP Morgan podniósł prognozę PKB dla Polski

20.02.2017, godz. 17:39
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Jeden z największych banków świata podniósł dziś prognozę dynamiku wzrostu PKB dla Polski. Według JP Morgan w 2017 r. wzrost PKB w naszym kraju wyniesie 3,4 proc., a nie 3,0 proc., jak zakładano uprzednio. W 2018 r. Polska ma zanotować 3,2-procentowy wzrost PKB wobec prognozowanej wcześniej dynamiki wzrostu na poziomie 3,1 procenta.

Ekonomiści z JP Morgan przewidują wyższe o 0,4 proc. PKB w 2017 roku. W kolejnym roku wzrost PKB ma wynieść 3,2 procent. Skąd takie prognozy? W opinii ekspertów jednego z największych banków na świecie pierwsze podwyżki stóp procentowych mają nastąpić w połowie 2018 roku. Dalszy wzrost inflacji ma następować stopniowo, ale w 2017 r. nie powinna ona osiągnąć celu Narodowego Banku Polskiego. Prognozy wskazują, że szczyt inflacyjny na poziomie 2,2 proc. nastąpi w marcu i kwietniu, a potem inflacja ustabilizuje się na poziomie ok. 2 proc. rok do roku.

Zobacz także: Ceny żywności idą w górę. Drożeją papierosy, alkohol i woda mineralna

Pod koniec 2017 inflacja powinna wynieść ok. 1,5 procent. Ekonomiści twierdzą, że gdy wskaźnik ukształtuje się na tym poziomie, NBP rozpocznie proces zacieśniania polityki pieniężnej. Nastąpi to mniej więcej w połowie 2018 roku.

Źródło: money.pl, businessinsider.pl

tagi: inflacja PKB
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: