SuperBiz opinie Kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej?

Kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej?

17.07.2016, godz. 19:22
brexit
brexit foto: SHUTTERSTOCK

Po Brexicie Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, będzie dążyła do jak najszybszej poprawy stosunków handlowych z państwami anglosaskimi – Stanami Zjednoczonymi, Australią i Kanadą. Prawdopodobnie Zjednoczone Królestwo podpisze nowe umowy handlowe, których wcześniej nie mogło zawrzeć samodzielnie, bez Unii Europejskiej. Aby wesprzeć handel zagraniczny, Wielka Brytania musi jak najszybciej uruchomić procedury wyjścia z Unii Eurpejskiej.

Ostatnio premierzy Wielkiej Brytanii i Australii – Theresa May oraz Malcolm Turnbull, odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której australijska głowa rządu podkreśliła, że liczy na szybkie zawarcie umowy handlowej z Brytyjczykami, informuje Polskie Radio.

- Musimy określić swoją wyraźną i pozytywną rolę w świecie po wyjściu z Unii Europejskiej – powiedziała Theresa May podczas jednego ze swoich wystąpień publicznych.

Znamienne jest to, że po zmianie na stanowisku premiera w Wielkiej Brytanii powstał nowy urząd – ministerstwo ds. handlu, na którego czele stoi Liam Fox. Nie kryje on, że ma nadzieję na stworzenie pozytywnego gruntu pod współpracę brytyjsko-amerykańską oraz brytyjsko-kanadyjską. Odbył już pierwsze rozmowy z USA i Kanadą, a w ciągu najbliższych dni uda się z oficjalną wizytą do Waszyngtonu. Media na wyspach pozytywnie przyjęły te informacje.

Przeczytaj również: 7 największych wpadek szefa dyplomacji Wielkiej Brytanii [GALERIA]

David Davis, który objął inny, nowoutworzony urząd i został ministrem ds. Brexitu, jest zdania, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej w grudniu 2018 roku. Podkreślił w rozmowie z serwisem ConservativeHome, że jego państwo podejmie szybkie, ale przemyślane środki, aby zrealizować ten cel. Kluczową rolę podczas wychodzenia Zjednoczonego Królestaw z UE mają odgrywać nowe umowy handlowe z wiodoącymi światowymi gospodarkami.

- To oznacza, że niektóre ekonomiczne korzyści płynące z Brexitu zmaterializują się już przed formalnym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w okolicach grudnia 2018 roku – zapowiedział Davis przed objęciem stanowiska sekretarza ds. Brexitu.

Może cię zainteresować: Jakie pomysły na imigrację ma przyszła premier Wielkiej Brytanii?

Innego zdania jest Philip Hammond, nowy kanclerz skarbu w rządzie Theresy May. Ostatnio powiedział on BBC, że negocjowanie warunków opuszczenia UE może zająć nawet sześć lat. Podkreślił, że bardziej istotne od tego, jak długo będzie trwała procedura wyjścia, jest wynegocjowanie kluczowanych warunków umowy między wspólnotą a Zjednoczonym Królestwem.

- Pytanie brzmi, jak będziemy negocjować z Unią Europejską, nie z punktu widzenia jej członka, ale z pozycji bliskiego sąsiada i partnera hadnlowgo – zaznaczył na antenie BBC.

Źródła: polskieradio.pl, businessinsider.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: