SuperBiz opinie Kim jest prof. Adam Glapiński? Nowy prezes NBP [ZDJĘCIA]

Kim jest prof. Adam Glapiński? Nowy prezes NBP [ZDJĘCIA]

10.06.2016, godz. 11:30
Adam Glapiński
Rada Polityki Pieniężnej foto: NBP

Uznany wykładowca akademicki, wykształcony ekonomista i polityk związany z Jarosławem Kaczyńskim. Tak w skrócie można opisać prof. Adam Glapińskiego, nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następce Marka Belki Sejm wybrał większością głosów.

Prof. Adam Glapiński, już od dłuższego czasu był typowany przez media, na oficjalnego kandydata prezydenta RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Glapiński o deficycie i ratingu Polski
Już na początku tego roku, w rozmowie z dziennikarzami sam zainteresowany przyznał, że "jest "najbardziej prawdopodobnym" kandydatem na następce Marka Belki.

Wówczas w rozmowie z agencją Bloomberg prof. Glapiński, stwierdził, że bank centralny powinien "trzymać się stabilnej i konserwatywnej polityki monetarnej".

Sprawdź koniecznie: Rząd chce uciszyć Rzeplińskiego? Prezes TK dostał list o kontrowersyjnej treści

- Nie ma wątpliwości, że będziemy kontynuować wprowadzanie polityki stabilizującej i unikać wszelkich przejawów nierównowagi. To będzie konserwatywna, tradycyjna i klasyczna polityka monetarna - dodał.

Obecny członek RPP i przyszły szef NBP, odniósł się również do styczniowej negatywnej oceny Polskie przez agencję ratingową Standard & Poor's - Nie będzie zwiększonych wydatków, jeśli nie będzie większych wpływów do budżetu - podkreślił Glapiński, dodając, że nie ma mowy o zwiększeniu deficytu budżetowego, a S&P w swojej ocenie Polski się bardzo myli. - Złoty ma bardzo solidne podstawy a obecne fluktuacje są krótkoterminowe - dodał ekonomista.

Kim jest przyszły szef NBP?
Adam Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (1972). W tym samym roku odbył staż w Banque de France w Paryżu. Doktoryzował się, a w 2004 habilitował się w SGH w Warszawie. W 2013 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Oprócz bogatego doświadczenia akademickiego, zajmował się również polityką. W latach 80-tych działał w "Solidarności", a w 1989 był jednym z założycieli Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Centrum Demokratyczne, członkiem Komitetu Obywatelskiego w Warszawie oraz Sztabu Wyborczego „S” w „Niespodziance”.

Po upadku żelaznej kurtyny wraz z Jarosławem Kaczyńskim tworzy Porozumienie Centrum, a kolejno warszawski oddział Kongresu Liberalno-Demokratyczny (KLD) - formację w której działał wówczas Donald Tusk. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego PC w latach 1991-93. W 1991 Glapiński wchodzi do rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego, w który objął tekę ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej.

Dlatego w mediach społecznościowych pojawiają się już archiwalne zdjęcia z przyszłym prezesem NBP i Jarosławem Kaczyńskim z PiS, ówczesnym szefem Porozumienia Centrum.

 

W 1991 z listy POC jako kandydat Porozumienia Centrum został wybrany na posła I kadencji. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą. W 1997 z ramienia Ruchu Odbudowy Polski uzyskał mandat senatora IV kadencji . W Senacie był wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził w skład parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski. Był później przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu (1992), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007) oraz KGHM Polska Miedź (2007). W latach 2007–2008 był prezesem zarządu – dyrektorem generalnym Polkomtela.

Czytaj również: Balcerowicz: Gdyby 500+ zapewniało dobrobyt, to wszyscy bylibyśmy bogaci [WIDEO]

Poza polityką, prof. Gapliński jest również mocno związany ze środowiskiem akademickim. Od 1974 pracuje jako wykładowca w macierzystej uczelni. Jest obecnie kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Był także wykładowcą w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989), University of Colorado at Boulder (1993–1998), United States Business and Industrial Council na University of Missouri i na University of Kansas (1996), Institut Superieur de Gestion (1994–2005) i w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach (2004–2007). W 1988 otrzymał stypendium Societe Historique et Litteraire Polonaise w Paryżu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: