SuperBiz opinie Kłótnie o pieniądze rujnują związki Polaków. Ale małżeństwa wypadają lepiej!

Kłótnie o pieniądze rujnują związki Polaków. Ale małżeństwa wypadają lepiej!

27.07.2017, godz. 10:07
obrączki
foto: dreamstime

Co jest lepsze – życie w związku nieformalnym czy zawarcie małżeństwa? Na to pytanie odpowiedzieć nie sposób, bo ilu ludzi, tyle opinii. Z badania Grupy KRUK wynika jednak, że to, czy jesteśmy w związku formalnym, czy nie, ma wpływ na to, jak często kłócimy się o pieniądze!

Grupa KRUK przeprowadziła ciekawe badanie, które ma odpowiedzieć na pytanie, jak kwestie finansowe wpływają na relacje polskich par. Udział w nim wzięła reprezentatywna grupa tysiąca dorosłych Polaków, z czego połowa żyje w związkach formalnych, a połowa „na kocią łapę”. „Nieporozumienia finansowe mogą prowadzić do kłótni (tak odpowiedziało 65 proc. ankietowanych), utraty zaufania w oczach partnera (tak uważa 43 proc. badanych) czy nawet mogą stać się przyczyną rozpadu związku (tego zdania było 31 proc. osób)” - czytamy w wynikach badania.

ZOBACZ TEŻ: Seks Polaków. Najczęściej zdradzamy w pracy

Co ciekawe, wynika z niego, że małżeństwa są o wiele mniej kłótliwe na tle finansowym niż osoby żyjące w konkubinatach. Ukrywanie informacji dotyczących swoich wydatków wywołało kryzys w przypadku 38 proc. małżeństw i 45 proc. konkubinatów! Z badania wynika również, że Polacy raczej nie mają zaufania do swoich połówek. Wspólne konto posiada tylko 55 proc. badanych, ale 90 proc. z nich ma jednocześnie swój własny rachunek w banku.

ZOBACZ TEŻ: Rozdzielność majątkowa. Komu opłaca się podpisać taką umowę

Choć badani wskazują, że jedną z głównych przyczyn kłótni jest to, że według nich ich partner wydaje za dużo pieniędzy „na głupoty”, to aż 20 proc. w ogóle nie rozmawia ze swoją drugą połówką na temat wydatków. To, czy żyjemy w związku nieformalnym, czy w małżeństwie, ma też wpływ na to, jak się zadłużamy. Małżeństwa częściej zaciągają wspólnie kredyty hipoteczne, z kolei pary nieformalne decydują się raczej na wspólne pożyczki konsumenckie.

Źródło: nto.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: