SuperBiz opinie Kobiety pracują o 39 dni w roku dłużej niż mężczyźni

Kobiety pracują o 39 dni w roku dłużej niż mężczyźni

04.11.2016, godz. 17:00
Sprzątaczka
Sprzątaczka foto: SHUTTERSTOCK

W ciągu roku kobiety pracują średnio o 39 dni dłużej niż mężczyźni – wynika z raportu Global Gender Gap przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. W raporcie uwzględniono nie tylko pracę zawodową, ale również pracę wykonywaną nieodpłatnie, czyli obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, opiekę nad dziećmi oraz opiekę nad osobami starszymi.

Na potrzeby raportu porównano sytuację kobiet i mężczyzn w 144 krajach. Wynika z niego, że mężczyźni poświęcają o 34 proc. czasu więcej na pracę zarobkową niż kobiety, jednak to właśnie na kobiety spada większość prac nieodpłatnych, takich jak obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, opieka nad dziećmi oraz opieka nad osobami starszymi. W efekcie, jeżeli zsumujemy czas, jaki kobiety i mężczyźni poświęcają na pracę płatną i niepłatną, okaże się, że kobiety pracują dłużej niż mężczyźni. W ciągu doby – o 50 minut, w skali roku – o 39 dni.

Autorzy dokumentu szacują, że pokonywanie nierówności ekonomicznych między płciami wynikających z obciążenia kobiet nieodpłatnymi pracami potrwa 170 lat.

Czytaj: Raport: Polacy i Węgrzy najmniej wydajni w pracy?

Oczywiście, nie we wszystkich krajach sytuacja jest jednakowa. Największe nierówności między płciami jeżeli chodzi czas spędzany w pracy występują w Indiach, Portugalii i Estonii. Tam kobiety pracują o ponad 50 dni dłużej niż mężczyźni. W przeliczeniu na doby z największymi dysproporcjami mamy do czynienia w Indiach – tam kobiety pracują dłużej niż mężczyźni o ponad 90 minut. 

Jedynie w sześciu krajach występuje sytuacja odwrotna. Są to: Japonia  i Holandia (kobiety pracują o ok. 30 minut krócej); Norwegia, Nowa Zelandia i Dania (o ok. 10-15 minut krócej) i Szwecja (kilka minut krócej).

Jak na tym tle wypada Polska? Z raportu Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że w naszym kraju kobiety w trakcie dnia pracują o ponad 30 minut dłużej niż mężczyźni.

O tym, że kobiety w Polsce pracują dłużej niż mężczyźni mówią także wyniki badań przeprowadzanych np. przez Główny Urząd Statystyczny. GUS, w ramach tzw. badania budżetu czasu ludności sprawdza, ile statystyczny Polak każdego dnia spędza na różne rodzaje czynności.

Zobacz: 12 cech idealnego szefa

W raporcie opublikowanym przez Urząd w 2014 r. (na podstawie danych z 2013 r.) czytamy, że na obowiązki związane z pracą zawodową, zajęciami i pracami domowymi, nauką oraz pracą w organizacjach, pomocą innym, zaangażowaniem w działalność organizacji i praktyki religijne kobiety poświęcały 30,3 proc. doby, mężczyźni – 28,5 proc. Mniej czasu niż mężczyźni kobiety mogły natomiast przeznaczyć na odpoczynek (18,1 proc. w porównaniu do 21,1 proc.). – Warto jednak dodać, że choć kobiety bardziej niż mężczyźni obciążone są obowiązkami, to różnica ta w stosunku do badania sprzed 10 lat zmniejszyła się – informuje GUS.

Źródło: bbc.com, GUS; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: