SuperBiz opinie Koniec darmowych bankomatów? Jak uniknąć opłat

Koniec darmowych bankomatów? Jak uniknąć opłat

05.12.2016, godz. 11:37
Koniec darmowych bankomatów?
foto: SHUTTERSTOCK

Wypłacasz gotówkę z bankomatu? Upewnij się, czy twój bank nie pobiera prowizji za usługę. Czasy, kiedy nie trzeba było martwić się o prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu, minęły bezpowrotnie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby w dalszym ciągu cieszyć się bezpłatnymi wypłatami z bankomatów.

Banki coraz skuteczniej zrażają swoich klientów do wybierania z bankomatów środków pieniężnych, zwłaszcza niewielkich kwot. Prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu pobierają m. in. PKO BP, Deutsche Bank, Pekao (za wypłaty z Euronetu) czy T-Mobile Usługi Bankowe, a ostatnio nową opłatę za wyciągnięcie gotówki z bankomatu wprowadził mBank. W zależności od rodzaju posiadanego konta, za wypłatę gotówki poniżej 50 lub 100 zł zapłacisz nawet 1,3 złotego. Mimo że nie jest to wysoka prowizja, w ciągu miesiąca bank może zarobić całkiem pokaźną sumę na klientach, którzy wypłacają pieniądze na mieście. Klienci potrafią jednak wykazać się sprytem. Jeżeli istnieje sposób, aby uniknąć płacenia haraczu, chętnie go stosują. Przedstawiamy cztery skuteczne sposoby na uniknięcie prowizji za wypłatę gotówki.

Spełnianie dodatkowych wymagań
Niektóre instytucje finansowe oferują bezpłatną wypłatę gotówki tylko w określonych sytuacjach. Przykładowo, klienci Banku Millenium mają taką możliwość, jeżeli posiadają stałe wpływy na konto z innego banku, ich rachunek zasila min. 1000 zł  miesięcznie oraz przynajmniej raz w miesiącu płacą kartą debetową. Z kolei BOŚ Bank wymaga płatności kartą na kwotę min. 300 zł miesięcznie. W przypadku osób, które otrzymują pensję na dany rachunek lub preferują płatności bezgotówkowe, warunki są łatwe do spełnienia.

Przeczytaj również: mBank pobierze nową prowizję za wypłatę gotówki. Wiemy, jak jej uniknąć

Korzystanie z usługi cash back
Jednym ze sprawdzonych sposobów na bezpłatne wypłacenie gotówki jest usługa cash back. Zamiast szukać bankomatu w okolicy, klient może poprosić o wypłatę środków przy okazji robienia zakupów i odebrać gotówkę w kasie. Wypłacana kwota nie musi stanowić równowartości zakupów, ale nie powinna przekroczyć 500 złotych. Wiele banków udostępnia usługę cash back za darmo. W chwili obecnej można z niej korzystać w co trzecim sklepie. Oznacza to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu.

Płatność BLIK-iem
Innym sposobem na bezpłatną wypłatę gotówki jest BLIK – usługa, która została wprowadzona przez Polski Standard Płatności. BLIK ma rzesze zwolenników między innymi dlatego, że nie wymaga użycia karty płatniczej. Wypłaty można dokonać „na odległość", posługując się swoim smartfonem. Aby autoryzować wypłatę gotówki z bankomatu, trzeba jednak podać specjalny kod. Wcześniej ściągnąć na urządzenie mobilne aplikację swojego banku.

Zobacz także: Płatności przy pomocy selfie i odcisku palca już są w Europie!

Niestety, nie wszystkie instytucje finansowe wprowadziły tego typu usługę. BLIK jest dostępny dla klientów wybranych banków i sieci komórkowych: mBanku, Alior Banku, Banku Millenium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, a także – dla osób korzystających z Orange Finanse i T-Mobile Usług Bankowych. BLIK działa zarówno w bankomatach wyżej wymienionych instytucji, jak i w urządzeniach Euronetu. Zanim jednak „przestawisz" się na BLIK-a, upewnij się, czy bank faktycznie nie pobiera opłat za tego typu płatności. Warto pamiętać o tym, że niektóre instytucje naliczają dodatkowe opłaty za płatności BLIK-iem.

Przeniesienie rachunku do innego banku
Osoby, które lubią mieć komfort wypłaty gotówki w dowolnym banku, mogą poszukać takiej instytucji, która gwarantuje bezpłatne korzystanie z bankomatów. Darmowe wypłaty gotówki z bankomatów proponują m.in. Getin Noble Bank, Idea Bank, Alior Bank czy Bank Zachodni WBK.

Źródła: finanse.egospodarka.pl, polskistandardplatnosci.pl, getinbank.pl, najlepszekonto.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: