SuperBiz opinie Kuba chce spłacić dług butelkami rumu

Kuba chce spłacić dług butelkami rumu

16.12.2016, godz. 10:13
Kuba chce spłacić dług butelkami rumu
foto: SHUTTERSTOCK

Kuba oferuje Czechom rum, żeby spłacić 276 mln dolarów długu. Jak poinformował "Washington Post", nietypową propozycję złożył kubański rząd. 15 grudnia informacje te potwierdził rzecznik czeskiego ministerstwa finansów, Michal Zurovec.

Kubańczycy wpadli na pomysł, aby spłacić dług publiczny w formie słynnego trunku. Kuba wyszła z nietypową propozycją podczas negocjacji dotyczących gigantycznego zadłużenia kraju. Według szacunków BBC, jeżeli Czesi przystaliby na propozycję, dostaliby tyle rumu, że mogliby pić ten alkohol przez dekady. Według szacunków AP, Czesi importują rocznie kubański rum o wartości ok. 2 mln dolarów.

Republika Czeska preferuje jednak spłatę długu w gotówce – poinformował Michal Zurovec media. Inna koncepcja spłaty długu zakłada przekazanie do Europy farmaceutyków. Problem polega jednak na tym, że kubańskie leki nie posiadają certyfikatów wymaganych przez Unię Europejską.

Zobacz także: Czym kusi Kuba? Coraz więcej Polaków wybiera ten kierunek na egzotyczne wakacje [ZDJĘCIA]

Kolosalny dług zagraniczny Kuby narósł wskutek embargo nałożonego na ten kraj przez Stany Zjednoczone. Amerykański Departament Sprawiedliwości utrzymuje, że Kuba powinna oddać Stanom Zjednoczonym co najmniej 1,9 mld dolarów. Tyle stracili amerykańcy przedsiębiorcy wskutek nacjonalizacji ich przedsiębiorstw na Kubie w czasach reżimu Fidela Castro. Po uwzględnieniu odsetek można mówić o blisko 8 mld dolarów. Z kolei Kubańczycy twierdzą, że to Stany Zjednoczone powinny oddać miliardy dolarów, które Kuba straciła przez embargo.

Przeczytaj również: Kontrowersyjny majątek Fidela Castro

Pod koniec 2014 r. zadłużenie Hawany opiewało na kwotę 24,7 mld euro, co stanowi 31 proc. PKB Kuby. W latach 70. i 80. Kuba zaciągnęła pożyczki w nieamerykańskich prywatnych bankach, a zadłużenie rosło. Podczas kiedy Stany Zjednoczone chcą utrzymać embargo, stosunki kubańsko-europejskie ulegają poprawie. 13 grudnia liderzy Kuby i Unii Europejskiej podpisali w Brukseli umową o normalizacji stosunków gospodarczych między UE a Hawaną. To stwarza podwaliny pod zwiększenie skali istniejących biznesów na Karaibach.

W ciągu ostatnich lat wiele krajów umorzyło Kubie dług, m.in. Japonia, Meksyk i Rosja, która w 2014 r. umorzyła Kubie aż 90 proc. zobowiązania. W zeszłym roku umorzenia odsetek i kar nałożonych na Kubę dokonało 14 europejskich państw. W większości są to bogate kraje, które oprócz darowania Hawanie ok. 8,5 mld dolarów zgodziły się na restrukturyzację pozostałego do spłaty zadłużenia w ciągu najbliższych 18 lat. Łącznie pozwoli to Kubie na oszczędności rzędu 11,1 mld dolarów.

Oprac. na podst. bbc.com, washingtonpost.com, telegraph.co.uk, upi.com, pl.sputniknews.com, ascecuba.org

tagi: kuba
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: