SuperBiz opinie Kwota wolna od podatku. Według RPO sądy mogą podważać przepisy podatkowe

Kwota wolna od podatku. Według RPO sądy mogą podważać przepisy podatkowe

28.11.2016, godz. 17:50
podatki
foto: dreamstime

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. utrzymanie kwoty wolnej od podatku na poziomie 3091 zł jest niezgodne z Konstytucją RP. Dotychczas obowiązujące przepisy o kwocie wolnej od podatku wygasają już 30 listopada, w związku z czym oficjalne stanowisko w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich już w sierpniu br. upominał Ministerstwo Finansów, że coraz mniej czasu pozostało na wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W komunikacie z 28 listopada RPO przypomina, że ponowne uchwalenie przepisów uznanych za niekonstytucyjne przez TK nie zmieni faktu, że będą one sprzeczne z Konstytucją. A to oznacza, że jeżeli kwota wolna od podatku nie zostanie podniesiona, obywatele będą mogli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje na precedensowy wyrok sądu, który znajduje zastosowanie w przypadku zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym.

Przeczytaj również: Nowa kwota wolna od podatku: kto na niej zyska, kto straci

- Otóż Sąd Najwyższy (w wyroku z dnia 17 marca 2016 r., sygn. akt V CSK 377/15) orzekł, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność określonego przepisu ustawy z Konstytucją, to sąd może odmówić zastosowania w rozpoznawanej sprawie identycznie brzmiącego przepisu tej ustawy – można przeczytać na stronie rzecznika praw obywatelskich.

W opinii RPO Adama Bodnara, bez względu na uchwałę parlamentu sądy mogą orzekać, że kwota równoważna minimum egzystencji jest wolna od podatku. Innymi słowy, z podatku powinny być zwolnione osoby, których dochody znajdują się na poziomie minimum egzystencji. Zgodnie z normami Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, dochody na poziomie minimum egzystencji wynoszą 500 zł miesięcznie.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku. Prezydent Duda liczy, że PiS spełni obietnicę wyborczą w ciągu kilku lat

- Nie budzi wątpliwości, że sądy administracyjne, powszechne oraz Sąd Najwyższy rozpoznając konkretną sprawę albo podejmując uchwałę mogą odmówić stosowania normy prawnej, która mimo uznania jej za niekonstytucyjną i wyeliminowania z porządku prawnego, została ponownie wprowadzona do systemu prawnego przez prawodawcę – tłumaczy RPO.

Jak wskazuje TK, kwota wolna od podatku nie powinna znajdować się poniżej minimum egzystencji. Jednocześnie ustawa o pomocy społecznej definiuje osobę żyjącą w ubóstwie jako taką, której dochód nie przekracza 7608 zł rocznie, jeżeli jest to osoba samotnie gospodarująca, albo taką, której dochód nie przekracza 6168 zł rocznie w przypadku dochodów przypadających na członka rodziny w wieloosobowym gospodarstwie.

Źródła: rpo.gov.pl, money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: