SuperBiz opinie Lekarz emeryt to norma. W województwie podlaskim brakuje specjalistów

Lekarz emeryt to norma. W województwie podlaskim brakuje specjalistów

07.06.2016, godz. 14:15
W Polsce brakuje lekarzy specjalistów
W Polsce brakuje lekarzy specjalistów foto: SHUTTERSTOCK

Jak donosi Współczesna, 60 proc. lekarzy rodzinnych w Podlaskiem jest w wieku emerytalnym. Równie niepokojąco przedstawia się sytuacja na rynku lekarzy specjalistów. Brakuje zarówno osób z odpowiednim wykształceniem, jak i chętnych do nauki.

Mieszkańcy woj. podlaskiego za kilka lat mogą zostać bez lekarzy. Średnia wieku osób po medycynie pracujących w zawodzie przekracza 50 lat. Już w 2014 r. w województwie brakowało kilkuset specjalistów, a wciągu najbliższych kilku lat ta liczba prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie rosnąć.

Jak podaje Współczesna, najmniejsze powody do zmartwień mają mieszkańcy Białegostoku. Większe braki wykwalifikowanej kadry mogą odczuć chorzy z Suwałk i Łomży. Jednak w innych rejonach województwa niedobór lekarzy specjalistów jest bardzo odczuwalny, a w niektórych powiatach – nie ma ich w ogóle. Od lat Narodowy Fundusz Zdrowia w Podlaskiem boryka się ze znalezieniem psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych oraz urologów dziecięcych.

Przeczytaj również: Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki

Szpitale narzekają także na niedobory anestezjologów. Współczesna podkreśla, że niektóre placówki powinny zatrudniać o 50 proc. więcej specjalistów z tej branży. Równie tragiczna sytuacja ma miejsce w przypadku lekarzy specjalizujących się w chorobach zakaźnych. Z kolei 30-35 proc. sięgają wakaty do wzięcia dla specjalistów chorób zewnętrznych. Największe zapotrzebowanie na tego typu pracowników występuje w Suwałkach, Mońkach, Augustowie i Hajnówce.

Bardzo deficytową grupę stanowią ratownicy medyczni. W 2014 r. w podlaskich Zespołach Ratownictwa Medycznego i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych brakowało aż 150 pracowników. Mieszkańcy województwa nie chcą kształcić się w tym zakresie. Przyczynę mogą stanowić niskie zarobki oraz duży poziom stresu związanego z pracą.

Może cię zaineresować: Pielęgniarki odrzuciły propozycję podwyżek CZD

Osobną bolączką województwa podlaskiego stał się niedobór młodych lekarzy, którzy będą w stanie pracować w perspektywie przyszłych dekad. Współczesna powołuje się na dane Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zawarte są informacje o lekarzach w podeszłym wieku. 10,7 proc. lekarzy było urodzonych przed 1950 rokiem.

Jeszcze bardziej zatrważające są dane Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W 2014 r. blisko co piąty lekarz w województwie podlaskim miał powyżej 65 lat (1104 spośród 5078 lekarzy). Kolejne 975 doktorów było w wieku od 55 do 64 lat. Po czterdziestce jest większość otolaryngologów, chirurgów dziecięcych i chirurgów ogólnych w Podlaskiem.

Źródła: wpsolczesna.pl, bialystok.uw.gov.pl, nfz-bialystok.pl, csioz.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: