SuperBiz opinie Lektury lidera – po jakie książki warto sięgnąć?

Lektury lidera – po jakie książki warto sięgnąć?

19.11.2016, godz. 06:00
Kobiety na kierowniczych stanowiskach
foto: SHUTTERSTOCK

Dobry lider stawia nie tylko na rozwój pracowników, ale i swój własny. Najlepszą drogą do samodoskonalenia jest czerpanie z dobrych wzorców i śledzenie doświadczeń innych firm. Na 18 listopada merlin.pl zapowiedział ukazanie się dwóch nowych publikacji, po które z pewnością należy sięgnąć. Pierwsza z nich to kultowa już „Droga Toyoty", która doczekała się reedycji. Druga to „Liderzy" – przedstawiająca historie ośmiu genialnych menedżerów. Jeżeli jeszcze nie macie ich na swojej półce, najwyższy czas to zmienić.

Jeffrey K. Liker jest profesorem na wydziale Industrial and Operations Engineering na University of Michigan, a także współwłaścicielem firmy konsultingowej Optiprise, Inc. Stworzona przez niego „Droga Toyoty" to opis procesu zarządzania firmą na przykładzie najrentowniejszego na świecie producenta samochodów – Toyoty. Jej dobrze znaną "tajną bronią" jest szczupła produkcja - rewolucyjne podejście do procesów, wynalezione w tej firmie w latach 50. i doskonalone przez całe dziesięciolecia.

Zobacz także: Dobry reportaż na święta. Propozycje książkowych prezentów

Książka daje przede wszystkim cenną wiedzę, którą można wykorzystać w odniesieniu do każdej firmy i każdego procesu gospodarczego - zarówno w dziedzinie usług, jak i wytwarzania. Czytelnik dowie się z niej w jaki sposób właściwa kombinacja dalekosiężnej ogólnej koncepcji, procesów, ludzi i rozwiązywania problemów może przekształcić firmę w uczącą się organizację – cała wiedza zawarta jest w 14 zasadach, ożywiających kulturę opartą na jakości i wydajności.

Ponowne pojawienie się książki na naszym rynku niesie za sobą dodatkowe przesłanie. Dzisiaj wiemy już, że zasady stosowane przez Toyotę, nie uchroniły jej przed problemami związanymi z kryzysem. Mimo to, bogatsi o ponad 10 lat doświadczeń, możemy znowu sięgnąć do korzeni, patrząc na prawdy zawarte w książce z nowej perspektywy i przekonamy się, że książka nadal utrzymuje swój status ponadczasowego kanonu dla menedżerów, gotowych poddać się kulturze, której nie da się skopiować, choć wielu próbowało...

Jeffrey K. Liker, „Droga Toyoty. 14 zasad zarządzania wiodącej firmy produkcyjnej świata", Wydawnictwo MT Biznes

William Thorndike, biznesmen i wykładowca, przytacza historie ośmiu genialnych menedżerów, którzy odcisnęli własne piętno na wspaniałych firmach, osiągających zdecydowanie ponadprzeciętne wyniki. Łączy ich kilka cech: skupiają się na zyskach z akcji, a nie na dochodach i ogólnym wzroście i mają nieprzeciętne umiejętności gospodarowania kapitałem finansowym i ludzkim. Są także przekonani, że nie okresowe raporty o dochodach, lecz dopływ gotówki do firmy stanowi o jej wartości.

Książka skłania do zastanowienia się nad tym, jakie cechy dyrektora generalnego są najważniejsze? Jak się okazuje wcale nie jest to znakomita komunikacja, umiejętność perspektywicznego myślenia, znajomość świata finansów, skuteczne trzymanie w ryzach całego zespołu. Kluczem do sukcesu jest coś innego. Błyskotliwość w działaniu i odwaga, by zmienić utarte schematy. Prawdziwy lider to innowator, wizjoner, który potrafi działać na przekór trendom i inspirować swoich podwładnych.

William N. Thorndike, „Liderzy. Ośmioro niekonwencjonalnych dyrektorów wielkich firm i ich recepta na sukces", Wydawnictwo One Press

Te i wiele innych doskonałych książek znajdziecie na stronie: www.merlin.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: