SuperBiz opinie Minister zdrowia chce zachęcić branżę farmaceutyczną do inwestowania w Polsce

Minister zdrowia chce zachęcić branżę farmaceutyczną do inwestowania w Polsce

15.03.2017, godz. 15:10
Od stycznia trudniej jest kupić leki na kaszel
foto: SHUTTERSTOCK

Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia poinformował, że jego resort wprowadził zmiany do ustawy refundacyjnej oraz innych projektów ustaw. Modyfikacje te mają m.in. zwiększyć konkurencyjność branży farmaceutycznej w Polsce.

W trakcie konferencji w Katowicach wiceminister zdrowia przedstawił szczegóły „Polityki lekowej" – dokumentu, który można porównać do konstytucji dla branży farmaceutycznej. „Polityka lekowa" zakłada, że pacjenci będą mieli zagwarantowany dostęp do bezpiecznych i skutecznych leków.

Zobacz także: Nowa lista leków refundowanych. Ważna od 1 marca

Krzysztof Łanda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, nawiązał w trakcie konferencji do „Refundacyjnego Trybu Rozwojowego", który zakłada wprowadzenie takich rozwiązań systemowych, które zachęcą innowacyjne firmy farmaceutyczne do inwestowania w naszym kraju. Mechanizm ma objąć również polskie przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, dzięki czemu będą one mogły rozwijać się i utrzymywać konkurencyjność na rynku. RTR przewiduje promocję tych przedsiębiorstw, które są partnerami polskiej gospodarki, a więc – inwestują w Polsce i prowadzą działalność w naszym kraju.

Może cię zainteresować: Lista bezpłatnych leków powiększy się o te preparaty

- Polski system refundacyjny jest ustawiony optymalnie, jest jasny i przejrzysty. To od nas mogą czerpać wzorce inne kraje. Brakuje mi w nim tylko mechanizmów pobudzania tego co korzystne dla polskiej gospodarki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zmiana kryteriów „Refundacyjnego Trybu Rozwojowego" na te, które będą promować również przemysł funkcjonujący na terenie Polski. Trzeba wziąć pod uwagę stosunek eksportu do importu tych firm, ilość środków, które wydają na badania i rozwój, wpływy podatkowe dla budżetu państwa i zatrudnianie polskich pracowników – wyjaśnił minister.

Przeczytaj też: Polacy chcą bezpłatnych leków dla seniorów [SONDAŻ]

- Jako przedstawiciele krajowego przemysłu farmaceutycznego, doceniamy, że są otwierane wszystkie drogi do tego, żeby poprawić konkurencyjność polskiej branży farmaceutycznej na arenie międzynarodowej. Nasza branża jest nie tylko dostarczycielem leków, ale może aktywnie wpływać na rozwój gospodarczy i społeczny Polski. Mamy ambicje być katalizatorem rozwoju gospodarczego. Lokujemy nasze wydatki na badania i rozwój w Polsce, inwestujemy w kraju, dajemy miejsca pracy, budujemy nowoczesne laboratoria – to jest nasz wkład w rozwój polskiej gospodarki – ocenił Rajmund Martyniuk, wiceprezes zarządu Polpharma.

- Po raz pierwszy z ust ministra słyszę deklaracje, że polityka lekowa może dawać możliwości generowania wzrostu gospodarczego i innowacyjności gospodarce. Cieszymy się, że MZ stawia na lokalną produkcję i innowacyjność. Jesteśmy gotowi, żeby wziąć udział w programie RTR, który promuje innowacyjność. Obowiązujący dotąd podział na firmy innowacyjne i generyczne przestał mieć racje bytu, ponieważ wszystkie firmy farmaceutyczne generują innowacje. Oceniając innowacyjność przez pryzmat gospodarki, czyli wysokości nakładów na badania i rozwój, możemy powiedzieć, że Polpharma jest najbardziej innowacyjną firmą farmaceutyczną w Polsce – dodał wiceprezes Sebastian Szymanek.

Ministerstwo Rozwoju ma zaprezentować strategię dla branży farmaceutycznej. Z kolei Ministerstwo Zdrowia pracuje nad mechanizmem „Payback", który umożliwi kontrolę nieplanowanych wydatków państwa na leki refundowane. Początkowo projekt zakładał, że ciężarem kontroli zostaną obciążeni krajowi producenci leków generycznych, jednak MZ prawdopodobnie odstąpi od tych planów. Ministerstwo Zdrowia współpracuje z Ministerstwem Rozwoju w kwestii opracowania przepisów, które zagwarantują bezpieczeństwo lekowe w Polsce i przyczynią się do rozwoju przemysłu farmaceutycznego w naszym kraju.

Według przedstawiciela Polpharmy firmy farmaceutyczne w naszym kraju generują ok. 1 proc. PKB. Dla porównania, w Danii jest to 6 procent.

Oprac. na podst. mat. pras.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: