SuperBiz opinie Na jakie urlopy chodzą polscy rodzice? Podpowiadamy, co wybrać

Na jakie urlopy chodzą polscy rodzice? Podpowiadamy, co wybrać

29.06.2017, godz. 12:30
WSA: świadczenie 500 plus także dla dzieci cudzoziemców
foto: SHUTTERSTOCK

Przybywa urlopów rodzicielskich. Od stycznia do maja skorzystało z nich ponad 423 tys. rodziców. Sprawdź, jakie urlopy mają do wyboru matki i ojcowie oraz dowiedz się, w jakim wymiarze przysługują.

Jaki urlop można wziąć po urodzeniu dziecka?
Od 2 stycznia 2016 r. świeżo upieczeni rodzice obu płci mają do wyboru dwa rodzaje urlopów: macierzyński (maksymalnie 20 tygodni) i rodzicielski (32 tygodnie). Łącznie przysługują więc 52 tygodnie na urlopie. Dodatkowo ojcowie mają prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.

Urlop macierzyński
Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie matce. Pozostałymi sześcioma tygodniami mogą dysponować mężczyźni i kobiety.

PATRZ: Zmiany w 500 Plus: waloryzacja założeń programu najwcześniej od 2019 roku

Urlop ojcowski
Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze dwóch tygodni. Ojcowie mogą go wykorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka, niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Mają możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na dwie części i wykorzystania go w „ratach".

Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie czterech częściach. Rodzice mogą na niego pójść aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. Podczas trwania urlopu rodzicielskiego pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, nie może też odmówić mu przyznania tego rodzaju urlopu.

Urlopy dla rodziców w liczbach
Od stycznia do maja z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i ojcowskich skorzystało 423,1 tys. osób, z czego aż 355,2 tys. osób stanowiły kobiety, a tylko 67,9 tys. mężczyźni. Oznacza to, że z dziećmi zostało tylko 16 proc. ojców na urlopach dla rodziców.

ZOBACZ: 500 plus. Teraz łatwiej jest złożyć wniosek o świadczenie przez internet

Urlop ojcowski zyskuje na popularności. W okresie od stycznia do maja br. skorzystało z niego 61,4 tys. mężczyzn. Wynik jest lepszy niż w adekwatnym okresie rok temu, kiedy na urlopie z dzieckiem pozostało o 8,5 tys. mniej ojców. Jednak na urlopie rodzicielskim przebywało już tylko 2,2 tys. mężczyzn spośród 252,1 tys. rodziców, którzy wzięli tego rodzaju urlop. Łącznie na urlop rodzicielski poszło o 17,7 tys. osób więcej niż w tym samym okresie rok temu. Z kolei na urlop macierzyński po 14. tygodniu życia dziecka zdecydowało się tylko 5,4 tys. mężczyzn.

Źródło: mpips.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: