SuperBiz opinie Najdroższe dzieła sztuki w polskich zbiorach muzealnych [GALERIA]

Najdroższe dzieła sztuki w polskich zbiorach muzealnych [GALERIA]

29.12.2016, godz. 08:42
NAJDROŻSZE DZIEŁA SZTUKI.
Jacek Malczewski, Wiosna. Krajobraz z Tobiaszem, 1904, Muzeum Narodowe z Poznaniu foto: WWW.MNP.ART.PL

Chociaż nie możemy pochwalić się tak bogatą kolekcją dzieł sztuki jak Niemcy czy Francuzi, polskie zbiory muzealne przyciągają amatorów malarstwa, rzeźby czy druku z Polski i z zagranicy. W takich miastach, jak Kraków, Gdańsk czy Poznań można znaleźć prawdziwe perełki. Przedstawiamy wybór najbardziej wartościowych dzieł sztuki, które znajdują się w polskich kolekcjach muzealnych.

Wiele dzieł sztuki opuściło nasz kraj wskutek II wojny światowej. Część z nich udało się odzyskać lub odkupić, inne zostały podarowane przez filantropów, jeszcze inne znajdują się w depozycie oddziałów Muzeum Narodowego. Przykładowo, latach 2014–2016 Muzeum Narodowe w Warszawie rozbudowało swoje zbiory o 200 eksponatów – od egipskich masek i antycznych naczyń począwszy, na pracach współczesnych artystów skończywszy.

- Wśród zakupów największą grupę stanowią dzieła znaczących polskich artystów działających w XX i XXI w., między innymi Alicji Halickiej, Łukasza Korolkiewicza, Marii Pinińskiej-Bereś, Przemysława Mateckiego czy Maurycego Gomulickiego. Kolekcje sztuki europejskiej wzbogacono przykładami prac graficznych wybitnych artystów francuskich: Pierre'a Bonnarda (akwaforta „Trottins") oraz Henriego de Toulouse-Lautreca (litografia „Miss May Belfort kłaniająca się publiczności"). (...) Na szczególną uwagę zasługuje rysunek Jeana Pierre'a Norblina – „Widok pałacu Pociejów w Warszawie", który ukazuje nieistniejący już fragment osiemnastowiecznej Warszawy. Z kolei satyryczny rysunek Juliusza Kossaka „Orkiestra artystów" (1857–1860) to doskonały komentarz do ówczesnych realiów życia artystycznego – można przeczytać w komunikacie prasowym Muzeum Narodowego w Warszawie.

Może cię zainteresować: Jak skutecznie inwestować w dzieła sztuki? WYWIAD z kolekcjonerem

Chlubę zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi „Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci. Portret Cecylii Gallerani, kochanki księcia Ludovico Sforzy, to jedyne dzieło włoskiego malarza, które znajduje się w polskich zbiorach. Chociaż oficjalnie „Dama z gronostajem" przez dekady należała do książąt Czartoryskich, to od lat można ją oglądać w jednym z oddziałów krakowskiej instytucji – w Muzeum Książąt Czartoryskich, na licznych wystawach czasowych, a ostatnio – w Zamku Królewskim na Wawelu. Tam również znajdują się oryginalne, światowej skali arrasy, które w latach 1550-1565 powstały na zamówienie króla Zygmunta II Augusta.

Muzeum Narodowe w Gdańsku szczyci się „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. Niderlandzki malarz stworzył ten tryptyk w latach 1467 – 1471. Obraz jest eksponowany w Oddziale Sztuki Dawnej MNG w Gdańsku.

- Obok „Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci „Sąd Ostateczny" jest najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada także w swojej kolekcji unikalny w skali Europy zespół około 190 średniowiecznych paramentów liturgicznych. Wartość tego zbioru jest bardzo duża, jednak - podobnie jak w przypadku "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga - trudna do wyliczenia – mówi Małgorzata Posadzka, kierownik Działu Marketingu Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W 2010 r. w ofercie jednego z niemieckich domów aukcyjnych została odnaleziona słynna „Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego. Płótno skradziono podczas II wojny światowej, a dom aukcyjny wycenił je na 4400 euro. Dzięki staraniom ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego oraz Fundacji PZU „Pomarańczarka", w 2011 r. słynne dzieło powróciło do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Natomiast w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie znajduje się obraz Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Jest to intrygujący, barokowy portret, który powstał w 1641 roku.

Zobacz także: Handel dziełami sztuki w Polsce

Interesującymi zbiorami może także pochwalić się Muzeum Narodowe w Poznaniu. Oprócz jednej z najbardziej reprezentatywnych kolekcji obrazów Jacka Malczewskiego, instytucja dysponuje unikatowymi portretarmi trumiennymi z XVII wieku. Podczas uroczystej ceremonii pogrzebowej w rogu trumny wieszana namalowany na blasze cynkowej portret zmarłego. Zainteresowaniem odwiedzających cieszy się też „Madonna Różańcowa adorowana przez kartuzów" Francisco de de Zurbarána (ok. 1638-1639), własność Fundacji im. Raczyńskich. Jednak na szczególną uwagę zasługuje obraz najwybitniejszej malarki renesansowej – „Gra w szachy" Sofonisby Anguissolli (1555), również własność Fundacji im. Raczyńskich. Listę unikatów w skali kraju zamyka „Plaża w Pourville" Oscara-Claude'a Moneta (1886) – jedyny obraz impresjonistyczny w polskiej kolekcji muzealnej. Zaginął w 2000 roku. Na szczęście po 10 latach został odnaleziony w zbiorach miłośnika malarstwa impresjonistycznego z Olkusza.

Listę dzieł, które przyciągają miłośników sztuki z całego świata do Polski, można mnożyć. Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim przy krakowskim Rynku Głównym, kute drzwi archikatedry gnieźnieńskiej czy ułożony z ciał 3,5 tysiąca brazylijskich żołnierzy portret papieża Jana Pawła II autorstwa Piotra Uklańskiego to prace, o których z pewnością długo jeszcze będzie głośno na rynku sztuki. Niestety dokładna wartość poszczególnych dzieł owiana jest tajemnicą ze względu na politykę poszczególnych instytucji kultury.

Źródła: mat. pras. Muzeum Narodowego w Warszawie, inf. pras. MNP, mnw.art.pl, mnp.art.pl, kultura.dziennik.pl, wawel.krakow.pl

tagi: sztuka
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: