SuperBiz opinie Naszych sylwestrów raczej nie uświetnią... Oto najdroższe szampany świata! [SONDA]

Naszych sylwestrów raczej nie uświetnią... Oto najdroższe szampany świata! [SONDA]

01.01.2017, godz. 10:00
Najdroższe szampany świata
Moët & Chandon Bi Centenary Cuvée Dry Imperial 1943 foto: Archiwum

Sylwester za pasem. Już pojutrze na prywatkach, balach czy imprezach sylwestrowych punktualnie o północy będą strzelały korki od szampana. Zgodnie z tradycją wypada wypić lampkę tego szlachetnego trunku, choć w przeważającej liczbie przypadków z powodzeniem zastępuje go wino musujące. Dlaczego? Rzecz jasna, ze względu na cenę. Prawdziwe szampany bywają bowiem naprawdę drogie. Oto dziesięć wybranych, na które trzeba wydać majątek.

Niniejszy tekst ma jedynie charakter ciekawostkowy i nie stanowi zachęty do spożywania alkoholu. Zdjęcia wszystkich opisanych szampanów znajdziecie w galerii nad artykułem

10. Moët & Chandon Bi Centenary Cuvée Dry Imperial 1943 – 5,8 tys. zł

Firma Moët & Chandon jest jednym z najbardziej znanych producentów szampana na świecie. Rocznie wytwarza 26 mln butelek tego trunku. Chwali się też, że dostarcza go na dwór królowej Elżbiety II. Opisywany tu gatunek szampana o, przyznacie, przydługiej nazwie, stworzono w 1943 r. na dwustulecie powstania firmy. I to właśnie wpływa na jego wysoką cenę.

9. Krug Brut David Sugar Engraved „Quail Design in Flowering Tree” - 7,6 tys. zł

Długaśne nazwy to chyba cecha przypisana drogim szampanom… Trunki marki Krug, to, podobnie jak Moët & Chandon, szampany znane i cenione na całym globie. Rzecz jasna, idzie to w parze z ich ceną. Ale dlaczego ten, o którym teraz mowa, kosztuje aż ok. 8 tys. zł?! Ma na to wpływ fakt, że butelka pochodzi z limitowanej edycji. Na odwrocie butelki wygrawerowano wizerunek przepiórki siedzącej na kwitnącym drzewie. W dodatku jej zawartość wytworzono z najlepszych szczepów winogron Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier.

8. Dom Pérignon by Karl Lagerfeld – 8,2 tys. zł

Dom Pérignon to szampan produkowany przez Moët & Chandon na cześć mnicha Pierre’a Pérignona, któremu przypisuje się wymyślenie szampana. Specjalna edycja tego szlachetnego trunku firmowana jest nazwiskiem Karla Lagerfelda – znanego na całym świecie projektanta i dyrektora artystycznego domu mody Chanel. Znane nazwisko, znany szampan i wysoka cena gotowa!

7. Krug Private Cuvée – 8,4 tys. zł

Szampan ten jest dumą w bogatej ofercie marki. Powstał w 1915 r., do dziś jego smak uważany jest za naprawdę wyjątkowy, co było trudne do osiągnięcia, biorąc pod uwagę, że trunek powstał w czasach I wojny światowej. Jego stworzenie zawdzięczać należy Jeanne Krug, która zarządzała zakładem produkcyjnym, kiedy jej mąż Joseph (założyciel firmy) był jeńcem wojennym. Szampan obrośnięty taką legendą po prostu musi słono kosztować!

6. Boërl & Kroff Brut Rose – 9,2 tys. zł

Wyjątkowy szampan Boërl & Kroff został stworzony w 1995 r. przez zakład Michela Drappiera. Firma ta jest uważana za jednego z najbardziej ekskluzywnych wytwórców szampana na świecie. Na cenę Boërl & Kroff wpływa to, że trunek powstał z wyselekcjonowanych winogron, które rosną na specjalnie wyznaczonej działce w winnicy Drappiera, a firma wytwarza z nich tylko ten jeden gatunek szampana.

5. Moët & Chandon Dom Pérignon White Gold – 10,3 tys. zł

To kolekcjonerska edycja szampana Dom Pérignon, na której wartość wpływa to, że zamknięta jest w unikatowej butelce platerowanej białym złotem, na której laserowo wygrawerowano logo marki.

4. Boërl & Kroff Brut – 10,5 tys. zł

To kolejny szampan marki Boërl & Kroff w zestawieniu. „W swojej kategorii to najdroższy szampan świata. Jest po prostu wyjątkowy” - czytamy na stronie worldwineservices.com. Butelka trunku sprzedawana jest w unikatowym pudełku z lakierowanego drewna, które pozyskiwane jest z troską o ekologię; na miejscu drzew ściętych sadzone są nowe. Po otwarciu, butelki chłodzi się w specjalnie do tego zaprojektowanych wiadrach do lodu.

3. Krug Clos d’Ambonnay – 11,3 tys. zł

Prawdziwy unikat. Powstaje z jednej tylko odmiany winogron Pinot Noir z jednego tylko rocznika – 1998 r. Wytwarza się go wyłącznie w winnicy Clos d’Ambonnay. Charakterystyczna czarna butelka zawiera trunek z aromatem przypraw korzennych, prażonych migdałów i owoców leśnych.

2. Moët & Chandon Dom Pérignon Charles & Diana 1961 – 18 tys. zł

Jak już możecie domyślić się z nazwy, tego szampana pili w 1981 r. weselni goście księżnej Diany i księcia Karola. Wybrano rocznik o 20 lat młodszy, ponieważ w roku 1961 Diana przyszła na świat. Na weselnych stołach książęcej pary pojawiły się specjalnie ozdobione z tej okazji butelki. Obecnie za astronomiczne pieniądze można kupić limitowaną edycję trunku, która została wznowiona po latach.

1. Goût de Diamants – 8,4 mln zł

Nie, to nie błąd. Szampan Goût de Diamants, czyli Smak Diamentów, naprawdę może kosztować ponad 8 mln zł! Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze trunek produkowany jest w ekskluzywnej rodzinnej winnicy Champagne Chapuy w samym sercu Szampanii. Unikatowa kompozycja winogron zapewnia szampanowi „odświeżający smak i elegancki posmak”, jak przynajmniej zapewnia producent. Każda butelka szampana ozdobiona jest 18-karatowym białym złotem i kryształem Swarovskiego umieszczonym na plakietce przypominającej symbol Supermana. Najdroższa butelka trunku, ta za 8 mln zł, wykonana została na zamówienie. Kryształ zastąpiono 19-karatowym brylantem!

Źródła: businessinsider.com, biztok.pl, luxuo.com, smaczajama.pl, lvmh.com, worldwineservices.com

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: