SuperBiz opinie Naukowcy odkryli związek między bezrobociem a umieralnością na raka

Naukowcy odkryli związek między bezrobociem a umieralnością na raka

27.05.2016, godz. 12:02
Co piąty nowotwór płuc w Polsce jest wywołany przez smog
Co piąty nowotwór płuc w Polsce jest wywołany przez smog. foto: SHUTTERSTOCK

Wzrost bezrobocia przekłada się na większą umieralność osób chorych na raka – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Imperial College w Londynie na zlecenie OECD. W latach 2008 – 2010 w Europie zmarło o 160 tys. osób więcej niż przed kryzysem, a na świecie załamanie na rynkach finansowych kosztowało życie pół miliona osób.

Jak donosi Tvn24, brytyjski magazyn medyczny „The Lancet" opublikował w środę szokujące wyniki badań, przeprowadzonych dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Zrzesza ona kraje z całego świata, m.in. Polskę.

Pracownicy Imperial College w Londynie szukali na prośbę OECD związku między ogólną sytuacją społeczno-gospodarczą  a zachorowalnością na raka. Naukowcy odkryli, że wraz ze wzrostem bezrobocia zwiększa się umieralność wśród osób chorych na raka. Zwrócili także uwagę na inne, ciekawe powiązanie. W tych krajach, które refundują operacje na określone rodzaje raka, śmiertelność spowodowana nowotworem jest mniejsza.

Autorzy badania policzyli, że wzrost bezrobocia o 1 proc. zwiększa liczbę zgonów na raka o 37 – 100 śmiertelnych przypadków. Natomiast przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia spodziewają się, że w ciągu dwóch najbliższych dekad zachorowalność na raka wzrośnie o 70 procent.

Przeczytaj również: Top 9 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce [GALERIA]

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, największego autorytetu w dziedzinie medycyny, wynika, że w 2012 r. na raka zmarło 8,2 mln osób. Największe żniwo zbierają: rak piersi, odbytu i prostaty. 13 proc. wszystkich zgonów na świecie spowodowanych było przez nowotwory. Współcześni psycholodzy utrzymują, że większość zachorowań występuje na tle psychosomatycznym, a więc jest powiązana z tym, jak reagujemy na problemy osobiste i społeczne oraz stres.

Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc, prostaty, jelita grubego, żołądka i wątroby. Wśród kobiet przeważają diagnozy raka piersi, jelita grubego, płuc, szyjki macicy i żołądka. Do najczęstszych przyczyn zachorowania na nowotwór zalicza się: nadwagę, niedobór owoców i warzyw, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Rak powodujący infekcje wirusowe, np. HBV, HCV i HBV, stanowi przyczynę nawet 20 proc. zgonów w krajach o niskich i średnich dochodach.

Badanie objęło przypadki zachorowań 2 mld ludzi między 1990 a 2010 rokiem. Analizie poddano dokumenty Światowej Organizacji Zdrowia i Banku Światowego.

Źródła: tvn24bis.pl, who.int, freenews.xyz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: