SuperBiz opinie NBP ostrzega: emeryci i drobni inwestorzy stracą na inwestycjach w REIT-y

NBP ostrzega: emeryci i drobni inwestorzy stracą na inwestycjach w REIT-y

03.07.2017, godz. 17:40
Internetowe reklamy nieruchomości Invest-Net
foto: SHUTTERSTOCK

Narodowy Bank Polski zgłasza veto wonec REIT-ów. Jak dowodzi, wejście w życie ustawy o spółkach wynajmu nieruchomości i wprowadzenie teraz do polskiego prawa funduszy typu REIT skończyłoby się katastrofą systemu bankowego.

Adam Glapiński, prezes NBP, wystosował pismo do Mateusza Morawieckiego, ministra finansów. W liście krytycznie odnosi się do planów uruchomienia REIT-ów w naszym kraju od początku 2018 roku. - Jeżeli nawet istniałaby polityczna wola wprowadzenia spółek typu REIT na polski rynek, należy bardzo skrupulatnie zastanowić się nad ramami czasowymi takiego działania, gdyż obecny moment zdaje się być najgorszy z możliwych – uważa szef NBP. Jego zdaniem ocena skutków wprowadzenia REIT-ów, którą przedstawiło Ministerstwo Finansów, zawiera „oderwane od siebie i wyrwane z kontekstu fragmenty opinii NBP".

ZOBACZ: Czarne chmury nad spółkami wynajmu nieruchomości

W piśmie wskazano także na nierównowagę na rynku komercyjnym, przede wszystkim warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Jej przyczyną są: niskie stopy procentowe oraz ekspansja zagranicznych funduszy inwestycyjnych w Polsce – tłumaczy NBP, odsłaniając złudną magię REIT-ów. - Przy wzroście stóp w strefie euro projekty te będą miały duże problemy z wypłacalnością, ale straty te, póki co, obciążają zagranicznych inwestorów i banki — ocenia NBP. Jak wskazuje polski bank centralny, zagraniczni inwestorzy kupują najlepsze obiekty na rynku i stosują dumpingowe ceny. Przez to właściciele nieruchomości o gorszym standardzie mają problem ze znalezieniem najemców. Niestety to właśnie te mniej atrakcyjne obiekty mogą należeć w niedalekiej przyszłości do polskich REIT-ów.

CZYTAJ: Pierwszy polski REIT debiutuje na warszawskiej giełdzie

- Istnieje duże ryzyko, że polskie niedoświadczone jeszcze spółki posiadające świeży kapitał, poddane presji zakupów ułatwią wycofywanie się dużych firm z upadającego segmentu rynku. Ponieważ będą to krajowe podmioty, będą się finansowały w krajowym sektorze bankowym, który przejmie ryzyko od banków zagranicznych. (...) W konsekwencji nastąpi negatywna selekcja i polscy emeryci i drobni inwestorzy kupią nierentowne nieruchomości tracąc swoje oszczędności, co, jak pokazują liczne doświadczenia, może wywołać napięcia społeczne i presję polityczną na pokrycie strat ze środków publicznych - ostrzega NBP.

Bank centralny kwestionuje także zakładany przez MF, 8,5- procentowy podatek od dochodów z najmu. Postuluje natomiast zastosowanie w odniesieniu do REIT-ów stawki podatku dochodowego od osób prawnych oraz stawki podatku od dywidend. Obie wynoszą 19 procent.

Oprac. na podst. pb.pl

tagi: REIT-y
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: