SuperBiz opinie Obronność, górnictwo i innowacje priorytetem dla rządu. Beata Szydło o gospodarce

Obronność, górnictwo i innowacje priorytetem dla rządu. Beata Szydło o gospodarce

25.01.2017, godz. 13:03
Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło foto: Marek Zieliński/Super Express

Polski rząd stawia na przemysł obronny, energetykę i nowoczesne technologie. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej" premier Beata Szydło zaznaczyła, że są to trzy priorytetowe gałęzie przemysłu dla jej gabinetu. PiS ma ambitne plany związane z przemysłem wydobywczym. „Myślę, że możemy być pierwszym rządem, który doprowadzi do tego, że w Polsce będzie innowacyjne i dochodowe górnictwo" - stwierdziła szefowa rządu.

- Z całą pewnością taką branżą, na którą chcemy stawiać, jest przemysł obronny. (...) Drugim, równie ważnym przemysłem dla naszego rządu jest energetyka. Stoimy teraz przed takim wyzwaniem: musimy odbudować sektor energetyczny. (...) Myślę, że możemy być pierwszym rządem, który doprowadzi do tego, że w Polsce będzie innowacyjne i dochodowe górnictwo. (...) I wreszcie trzecim sektorem przemysłowym, który chcemy intensywnie wspierać, są nowoczesne technologie,startupy, inwestowanie w polskie projekty – powiedziała szefowa rządu w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem i Janem Przemyłskim.

Po pierwsze przemysł obronny
Jak zauważyła Beata Szydło, polskie zakłady skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej mają do zrealizowania podwójne zadanie: po pierwsze, muszą produkować sprzęt dla polskiej armii, a po drugie – powinny napędzać polską gospodarkę. - W tej chwili realizujemy założenia budżetowe, zgodnie z którymi na obronność przeznaczamy 2 proc. PKB. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów NATO, które spełniają ten wymóg, na co zwrócił uwagę prezydent Donald Trump. Wywiązujemy się z naszych zobowiązań finansowych w ramach NATO – podkreśliła Beata Szydło.

Zobacz także: MON zakupi rakiety warte blisko miliard złotych

- Gdybym miała wskazać, w jakim sektorze zrobiono najwięcej w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, to z pewnością jest to sektor związany z obronnością – podkreśliła polska premier. Dodała, że rząd planuje w tym roku poprawić wyposażenie wojska i opracować nowe strategie obronne, a także – rozważa zwiększenie flotylli F16. Środki na obronność zostały zabezpieczone, a kluczową rolę będzie odgrywać program „Wisła". (Operacja jest związana z rozbudową sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej; program „Wisła" przewiduje zakup zestawów rakietowych OP średniego zasięgu nowej generacji dla Sił Zbrojnych RP, przyp. red.)

Po drugie energetyka
Kolejną istotną dla polskiego rządu gałęzią przemysłu jest energetyka. - Ubiegły rok był czasem, kiedy musieliśmy poradzić sobie z zaniedbaniami w przemyśle wydobywczym. Ten proces nie jest jeszcze zakończony, ale myślę, że możemy być pierwszym rządem, który doprowadzi do tego, że w Polsce będzie innowacyjne i dochodowe górnictwo – zaznaczyła Beata Szydło. W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że Polska planuje przeznaczyć 7,95 mld zł (ok. 1,79 mld euro) ze środków publicznych na likwidację niekonkurencyjnych kopalń węgla w kraju. Działania w tym zakresie umożliwia wsparcie finansowe udzielone przez Brukselę.

Przeczytaj również: Jastrzębska Spółka Węglowa: Kopalnia Krupiński będzie zamknięta. Jest decyzja akcjonariuszy

Po trzecie innowacje
Trzecią gałęzią przemysłu wspieraną przez państwo mają być nowoczesne technologie. To dobra wiadomość dla startupów i firm, które chcą inwestować w innowacje. - Rośnie konkurencja. To pobudza także inwestycje. Efekty tego zaczynają być widoczne. Chciałabym też, aby rzeczywiście zaczęły odradzać się polskie zakłady pracy, żeby rozpoczęła się polska produkcja. Chcemy, by połączenie gospodarki i nauki zaowocowało polskimi technologiami, produkcją w Polsce i wychodzeniem z naszym produktem na zewnątrz – oznajmiła Beata Szydło. W jej opinii „mamy na to duże szanse", mimo ambitnych planów rządu związanych z wydatkami społecznymi.

Państwo w roli stabilizatora gospodarczego
Premier wskazała na plusy ingerencji państwa w gospodarkę. Jak przekonywała, Polska jest coraz lepiej postrzegana za granicą. Przyznała, że sukcesem okazała się konsolidacja polskich banków, a inne państwa coraz bardziej liczą się z Polską. - Pozycja naszego kraju wzrasta, stajemy się gospodarczo niezależni, podnosi się poziom naszego bezpieczeństwa, także za sprawą obecności wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju. Zresztą wzmocniło nas to, że pokazaliśmy, iż nie oddajemy pola. Ponadto podejście do gospodarki faktycznie się zmienia. Skończyło się szaleństwo prywatyzacji, ponieważ okazało się, że owocuje ona licznymi kryzysami gospodarczymi – oceniła Beata Szydło.

Może cię zainteresować: Rząd Beaty Szydło zamknie 7 kopalń za 8 mld zł wsparcia z Brukseli

Zmiana podejścia do spółek Skarbu Państwa
Szefowa rządu zauważyła, że spółki Skarbu Państwa są inaczej zarządzane i kontrolowane, co umożliwia lepszą kontrolę finansów publicznych. - Ponadto spółki Skarbu Państwa mają być nastawione na inwestowanie – przypomniała.

Amerykańskie wojsko w Polsce
Ważne decyzje zapadły podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. W ramach ustaleń między Polską a NATO, do końca marca na terenie naszego kraju ma stacjonować 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy, a docelowo w Polsce będzie przebywać na stałe 7 tys. wojskowych z USA.

Oprac. na podst. „Gazeta Polska", dodatek specjalny z 25 stycznia 2017 r., magnum-x.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: