SuperBiz opinie Podsumowanie ekonomiczne roku 2016 [GALERIA]

Podsumowanie ekonomiczne roku 2016 [GALERIA]

01.01.2017, godz. 11:00
Największe wydarzenia ekonomiczne 2016
Brexit foto: SHUTTERSTOCK

Najważniejsze gospodarcze wydarzenia zeszłego roku, w Polsce i zagranicą.

STYCZEŃ

S&P obniża rating Polski. Rozpoczyna się "gorączka" ratingowa, każda kolejna aktualizacja ratingów wywołuje wielkie emocje; PKO wypowiada umowę z agencją; rząd zapowiada utworzenie własnej, narodowej agencji ratingowej.

Minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński przedstawia projekt ustawy dotyczącej kredytów frankowych, który zakłada przewalutowanie pożyczek "po sprawiedliwym kursie".

Zobacz koniecznie: [PODSUMOWANIE 2016] Wzloty i upadki rządu PiS

LUTY

Początek obowiązywania podatku bankowego. Banki, firmy ubezpieczeniowe oraz inne instytucje finansowe zostały zobowiązane do płacenia 0,44 procent wartości ich aktywów rocznie. Według Ministerstwa Finansów dochody z podatku bankowego sięgnęły ok. 3,5 miliardów złotych.

Rząd akceptuje "Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", czyli tzw. plan Morawieckiego. Plan ma pięć filarów: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny. Wedle autora planu, dzięki jego wdrożeniu przeciętny Kowalski będzie za 15 lat zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE. Prognozy pokazują, że PKB na głowę w Polsce urośnie do 2020 roku o 2 400 dolarów i dobije do 28 300 dolarów, przy unijnej średniej 37 200. Średnia pensja w Polsce zbliża się do 1000 euro, a unijna średnia to 2500 euro.

KWIECIEŃ

Program 500 Plus. Polacy mają otrzymywać wsparcie w wysokości 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko.

Przejęcie przez Ministerstwo Energii nadzoru nad spółkami energetycznymi, kontrolowanymi przez skarb państwa: Enea, Energa, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia. Później dołączą pod kuratelę PKN Orlen, Grupa Lotos, Naftoport i Siarkopol Gdańsk.

Wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu obrotU ziemią rolną, w istotny sposób utrudniająca handel polami uprawnymi, zwłaszcza obcokrajowcom i nie-rolnikom. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarża ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Premier Beata Szydło podpisuje porozumienie porozumienie klimatyczne, wynegocjowane w Paryżu w zeszłym roku.

MAJ

Powstanie Polskiej Grupy Górniczej, która przejęła z bankrutującej Kompanii Węglowej 11 kopalni, 4 zakłady, 35 tys. pracowników i zobowiązania finansowe i jest wspierana przez spółki energetyczne. PGG to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE.

ZOBACZ TEŻ: 500 Plus trafia do 55 proc. wszystkich dzieci w Polsce

CZERWIEC

Władze ogłaszają Narodowy Program Mieszkaniowy, który składający się z trzech filarów. Pierwszym to wsparcie budownictwa socjalnego, drugi to Indywidualne Konta Mieszkaniowe, na których będzie można oszczędzać na zakup, remont lub budowę domu, a ostatnim tzw. program Mieszkanie Plus. Ten ostatni zakłada, że powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, czyli "bank ziemi" gromadzący grunty skarbu państwa i samorządów. Tam zostaną wybudowane tanie mieszkania na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Koszt wynajmu takich mieszkań wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw., za opcję z dojściem do własności trzeba będzie zapłacić ok. 20 proc. więcej.

Pojawia się nowa ustawa kominowa. Zakłada, że pensje menedżerów spółek z udziałem kapitału państwa mają zależeć m.in. od sytuacji przedsiębiorstwa i jego wielkości, a duża część składowa to ewentualna premia za realizację celów inwestycyjnych. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść 60 milionów złotych rocznie.

Brexit – Brytyjczycy w referendum decydują o wyjściu z Unii Europejskiej. Polacy obawiają się o los emigrantów pracujących w UK i zmniejszenie kwot przypadających Polsce w ramach unijnych funduszy.

Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na sześcioletnią kadencję. Glapiński zastąpił Marka Belkę.

LIPIEC

Weszły w życie przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Zakładały, że duże firmy będą musiały co miesiąc przesyłać fiskusowi drogą elektroniczną, w formie JPK, swoje rejestry VAT, czyli zestawienia wszystkich transakcji. Dzięki niemu fiskus ma mieć lepszą orientację w transakcjach podatników.

Nowelizacja ustawy o OZE. Jej przepisy zmieniły zasady wsparcia dla produkcji zielonej energii. Największe wsparcie otrzymają źródła, które wytwarzają energię stabilnie np. biogazownie, czy spalanie biomasy razem z węglem.

Początek obowiązywania ustawy wiatrakowej, zakładającej że wiatraki będą musiały zachować minimum 10-krotność ich wysokości w odległości od domów. W praktyce jest to 1,5 - 2 kilometrów. Eksperci zwracali uwagę, że miejsca spełniające wymogi ustawy to ok. 2 procent powierzchni Polski.

ZOBACZ TEŻ: CETA pod znakiem zapytania. Belgia trzyma w szachu UE i Kanadę

SIERPIEŃ

Aukcja koni "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim. Jej organizatorem po raz pierwszy była Agencja Nieruchomości Rolnych. Nie przyniosła ona oczekiwanych przychodów, a najwyżej wyceniona klacz Emira została sprzedana w niejasnych okolicznościach. W tej sprawie dochodzenie prowadzi prokuratura. W rezultacie wiceprezes ANR odpowiedzialny za organizację aukcji Karol Tylenda podał się do dymisji.

WRZESIEŃ

Wchodzi w życie podatek handlowy, który powstawał przez kilka wcześniejszych miesięcy. Miały być dwie stawki: 0,8 procenta od przychodu między 17 a 170 milionów złotych miesięcznie i 1,4 procenta od przychodu powyżej 170 milionów miesięcznie. Kwotę wolną od podatku handlowego ustalono w skali roku w wysokości 204 milionów złotych. Komisja Europejska wszczęła jednak postępowanie w sprawie tego podatku i Polska zawiesiła jego stosowanie do 2018 roku.

Minister finansów Paweł Szałamacha stracił stanowisko, jego miejsce zajął wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który od tego momentu został także szefem MF.

PAŹDZIERNIK

Nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego: Marek Chrzanowski zastąpił Andrzeja Jakubiaka.

Podpisanie umowy CETA. Traktat o wolnym handlu między Unią a Kanadą wprowadzano w atmosferze głośnych protestów społecznych i części administracji lokalnych. Ratyfikacja trwa, a przeciwnicy zwracają uwagę na niekorzystne zapisy i tajność negocjacji.

Seria głośnych decyzji zagranicznych potęg przemysłowych o otwarciu fabryk motoryzacyjnych w Polsce. Koreański koncern LG Chem ogłosił, że do 2018 r. wybuduje pod Wrocławiem pierwszą w Europie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Wartość inwestycji to blisko 1,3 mld zł. W zakładzie zajdzie pracę 700 osób. W Jaworze Mercedes-Benz otwiera nowoczesną fabrykę silników za pół miliarda euro i stworzyć kilkaset nowych miejsc pracy. Toyota planuje w ciągu dwóch lat w swoje fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach na Dolnym Śląsku zainwestuje 650 milionów złotych. Będą tam produkowane m.in. przekładnie do napędów hybrydowych oraz nowe silniki. Z kolei koncern Volkswagen otworzył koło Wrześni nową fabrykę, gdzie od 2018 roku będzie produkował rocznie 100 000 samochodów dostawczych Volkswagen Crafter. Zakład będzie zatrudniał 300 osób i będzie kosztował 800 milionów euro.

ZOBACZ TEŻ: Brexit i Trump nie zaszkodzili miliarderom. Który wzbogacił się najbardziej?

LISTOPAD

Wygrana Trumpa. Kontrowersyjny miliarder wygrał, mimo wielu kłamstw i chamskich zagrywek podczas kampanii. Zapowiadał wiele populistycznych zagrywek, m.in. wypowiedzenie traktatu o wolnym handlu z Meksykiem i Kanadą, czy rozwiązanie NATO. Rynki na wygraną zareagowały histerycznie. Pierwszą Damą zostanie w styczniu była erotyczna fotomodelka. 

Konstytucja dla biznesu. Najważniejsze jej rozwiązania to: zasada "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone"; "działalność nierejestrowa" dla działalności na najmniejszą skalę; "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców; likwidacja numeru REGON; powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.

GRUDZIEŃ

Ministerstwo Energii przekazało informację, że Polska Grupa Górnicza i Katowicki Holding Węglowy powinny zostać połączone. Szczegóły mają być znane do końca stycznia 2017 r.

Podpisana została pierwsza umowa w ramach programu Mieszkanie Plus na budowę 180 nowoczesnych mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej.

Sejm, obradujący w sali kolumnowej prawie bez udziału opozycji, przyjmuje budżet na przyszły rok. Opozycja kwestionuje ważność tego głosowania z uwagi na niemożliwość sprawdzenia kworum.

Repolonizacja Pekao. PZU i Polski Fundusz Rozwojowy kupują kontrolny pakiet należący do tej pory do włoskiej grupy UniCredit banku Pekao SA. Po zakończeniu transakcji polski kapitał w sektorze bankowym przekroczy 50 procent.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: