SuperBiz opinie Polacy chcą łączyć pracę z podróżami po świecie

Polacy chcą łączyć pracę z podróżami po świecie

25.07.2016, godz. 18:00
Biuro podróży upadło
Biuro podróży upadło foto: SHUTTERSTOCK

Tym co może skusić Polaków do szukania pracy za granicą jest coraz częściej chęć  poznawania świata – wynika z badania przeprowadzonego przez Work Service i Antal.  Aż 44 proc. ankietowanych przyznaje, że możliwość podróżowania i zwiedzania innych krajów jest powodem, który może ich skłonić do emigracji zarobkowej.

Potencjalni emigranci częściej  wskazywali tylko na wyższe zarobki  i lepszy standard życia (58,9 proc.). Wizja zagranicznych podróży okazała  się bardziej kusząca nawet od lepszych warunków socjalnych. Atrakcyjniejszymi świadczeniami socjalnymi jest zainteresowanych tylko 37,7 proc. ankietowanych.

Zobacz również: Gdzie Polacy spędzają wakacje? Najpopularniejsze kierunki [ZDJĘCIA]

Powody emigracji:

1. Wyższe zarobki niż w Polsce – 77,8 proc.
2. Wyższy standard życia – 58,9 proc.
3. Możliwość podróżowania i zwiedzani świata – 44,0 proc.
4. Lepsze warunki socjalne – 37,3 proc.
5. Lepsze perspektywy rozwoju zawodowego – 35,7 proc.
6.Brak odpowiedniej pracy w Polsce -31,4 proc.
7. Korzystniejszy system podatkowy – 15,6 proc.
8.Bardziej przyjazna administracja publiczna – 11,7 proc.
9. Bezpieczniejsze położenie geopolityczne – 11,4 proc.
10. Rodzina (bliscy mieszkający lub zamierzający zamieszkać za granicą) – 8,0 proc.

Ważna równowaga
- Wysoki odsetek osób, które rozważają emigrację ze względu na możliwość podróżowania po świecie, świadczy o zmianie pokoleniowej na rynku pracy. Młodzi Polacy nie boją się konkurować z pracownikami na całym świecie, a do tego dostrzegają, że dzięki wykonywanemu zawodowi mogą spełniać swoje prywatne marzenia. Łączenie pracy z poznawaniem świata to klasyczny przykład realizacji idei work-life balance w wydaniu przedstawicieli pokolenia milenialsów. Dziś mamy do czynienia z wciąż powiększającą się grupą tzw. „Digital Nomads”, czyli osób, które w łatwy, szybki  i niskonakładowy sposób podejmują pracę z dowolnego miejsca na świecie dzięki  – komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A.

Zawody mobilne za największymi szansami
Dzięki postępowi technicznemu podróżowanie można łączyć z coraz większą liczbą zawodów. Kiedyś świat mogły zwiedzać głównie osoby pracujące w turystyce i transporcie. Dziś powszechny dostęp do Internetu sprawia, że przedstawiciele wielu profesji mają szanse wprowadzać w życie swoje wizje łączenia pracy z podróżami. Najpopularniejsze zawody, które dają możliwość pracy z każdego miejsca na świecie to: programista, architekt lub projektant wnętrz, grafik komputerowy, lektor on-line, specjalista od mediów społecznościowych i tłumacz. Szczególnie polscy specjaliści IT, którzy cieszą się dobrą opinią w świecie, coraz częściej znajdują zatrudnienie za granicą. Szacuje się, że około 5 proc. polskich informatyków pracuje obecnie zdalnie na rzecz krajowych i zagranicznych klientów.

Sprawdź również: Hotelowe gwiazdki. Co naprawdę oznaczają? Sprawdź, za co płacisz

Jakie kwalifikacje są niezbędne? Oprócz bardzo dobrej znajomości co najmniej jednego języka obcego, niezbędnym warunkiem do podjęcia takiej pracy jest swobodne poruszanie się w świecie cyfrowym, mediach społecznościowych i szeroko rozumianym obszarze nowych technologii.

Plusy i minusy
Decydując się na taką pracę trzeba jednak pamiętać zarówno o jej plusach jak i minusach. Nie zawsze wystarczy dostęp do sieci, by praca zdalna przebiegała bezproblemowo. Ważną  rolę odgrywają tu predyspozycje osobowe pracownika.

- Praca zdalna, zwłaszcza projektowa, bez ustalonych sztywno godzin, wymaga najwyższego poziomu samodyscypliny. Dodatkowo niektórzy mogą nie odnaleźć się w środowisku pozbawionym kolegów z pracy, bez „biurowej” atmosfery. Mobilnym pracownikom może doskwierać także konieczność wykonywania obowiązków w niestandardowych porach dnia – uważa Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager w Antal IT Services.

 


Źródło: Work Service S.A.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: