SuperBiz opinie Polacy kupują coraz więcej sztabek złota

Polacy kupują coraz więcej sztabek złota

23.03.2017, godz. 16:59
Sztabki złota
foto: SHUTTERSTOCK

W zeszłym roku Polacy mogli kupić aż 7 ton złota – pisze wyborcza.biz. Dla porównania, światowy popyt wynosi 4,3 tys. ton. W naszym kraju najszybciej rosną inwestycje w złoto do 5 gramów, ale największą wartość sprzedaży osiągnęły 100-gramowe sztabki, za które dano 35 mln złotych.

W Polsce istnieje tylko jedno miejsce uprawnione do produkcji sztabek złota i złotych monet. Właścicielem warszawskiej fabryki złota inwestycyjnego jest Mennica Polska. W zeszłym roku sprzedaż wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo sztabek wzrosła aż o 28 procent. Największą popularnością cieszyły się 100-gramowe sztabki. Rok temu wartość ich sprzedaży wyniosła aż 35 mln złotych.

Zobacz też: Metale szlachetne kochają Brexit. Złoto jest najdroższe od dwóch lat

Popyt na złoto rośnie, przede wszystkim na sztabki 1-, 2- i 5-gramowe. W 2016 r. udało się sprzedać kilkanaście tysięcy tego typu sztabek, podczas kiedy rok wcześniej było to jedynie kilka tysięcy. Najmniejsza i najtańsza sztabka złota kosztuje 210 złotych. Bardziej przypomina zabawkę dla lalek niż szlachetny metal, a jej wymiary wynoszą 1,4 cm x 0,6 cm x 0,8 milimetra.

Przeczytaj również: Moneta z podobizną Trumpa warta ponad 40 tys. zł powstała na Uralu

Mimo że monopol na produkcję złotych sztabek w Polsce ma Mennica Polska, to w kraju można znaleźć ok. 70 dystrybutorów złotego kruszcu. Według szacunków Grupy Goldenmark, właściciela Mennicy Wrocławskiej, od czterech lat polski rynek złota rośnie w tempie 25 – 30 proc. rocznie. Można wysnuć wniosek, że Polacy traktują inwestycje w złoto jak bezpieczną przystań.

Oprac. na podst. wyborcza.biz

tagi: złoto
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: