SuperBiz opinie Polacy nie oszczędzają. Jesteśmy w ogonie Europy [INFOGRAFIKA]

Polacy nie oszczędzają. Jesteśmy w ogonie Europy [INFOGRAFIKA]

07.07.2016, godz. 14:54
Polacy nie oszczędzają
Polacy nie oszczędzają foto: SHUTTERSTOCK

Polacy są jednym z najmniej oszczędnych narodów w Unii Europejskiej. Spośród wszystkich zbadanych przez Eurostat mieszkańców kontynentu gorsi od nas okazali się tylko Litwini, Łotysze i Cypryjczycy.

Z opublikowanych przez Eurostat danych wynika, że średnia stopa oszczędzania gospodarstw domowych w Unii Europejskiej, a więc stosunek oszczędności do dochodów, którymi dysponuje gospodarstwo, wynosi 10,27 procent. Jeżeli pod uwagę weźmiemy wyłącznie 19 państw należących do strefy euro, to stopa oszczędzania brutto europejskich gospodarstw domowych wyniesie jeszcze więcej, bo 12,66 procent.

Z danych Eurostatu łatwo wywnioskować, że liderem wśród oszczędzających została Szwecja. Stosunek oszczędności do dochodów rozporządzalnych w tym kraju wyniósł aż 17,65 procent. Na drugim miejscu w rankingu uplasowali się nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, z oszczędnościami na poziomie 16,85 procent. Trzecią pozycję z oszczędnościami powyżej 14 proc. zajęły ex aequo: Holandia (14,84 proc.), Francja (14,79 proc.), Norwegia (14,27 proc.) i Słowenia (14,09 procent).

Przeczytaj również: Będzie 25 lat więzienia za przestępstwa podatkowe - ostrzega Zbigniew Ziobro

Na drugim końcu zestawienia plasują się kraje o najniższym stosunku oszczędności do dochodów rozporządzalnych. W niechlubnej czołówce państw, gdzie pieniądze na tzw. czarną godzinę nie przekraczają 5 proc. dochodów, obok Irlandii, Danii, Litwy, Łotwy i Cypru znalazła się Polska. Stopa oszczędzania w Danii wyniosła 5 proc., w Irlandii – 4,4 proc., w Polsce tylko 1,94 proc., a na Litwie – 0,13 procent. Dwa państwa są na minusie: Łotwa (-0,78 proc.) oraz Cypr (-10,83).

Może cię zainteresować: Znakomite dane z rynku pracy! Rosną pensje i to nie tylko w budżetówce

Dane, którymi dysponuje Eurostat, nie obejmują Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Rumunii, Islandii i Szwajcarii. Uwzględniają one oszczędności gospodarstw domowych brutto, czyli stosunek oszczędności gospodarstw i obsługujących je instytucji non profit do dochodów, którymi dysponują. Dochody rozporządzalne nie obejmują podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne czy zobowiązań stałych, np. spłat rad kredytów. W szacunkach uwzględniono natomiast udziały gospodarstw domowych w rezerwach funduszy emerytalnych.

W kontekście danych Eurostatu warto wspomnieć o nowym pomyśle rządu – Pracowniczych Planach Kapitałowych. W ramach PPK będzie można oszczędzać na emeryturę za pośrednictwem pracodawcy. Będzie on potrącał z naszej pensji zadeklarowaną przez nas kwotę.

Źródła: finansopedia.forsal.pl, businessinsider.com.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: