SuperBiz opinie Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia 1121 zł [INFOGRAFIKA]

Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia 1121 zł [INFOGRAFIKA]

28.11.2016, godz. 16:00
Praca tymczasowa przed świętami
foto: SHUTTERSTOCK

O 5 proc. więcej niż rok temu polskie rodziny przeznaczą na prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi. Najwięcej wydadzą na jedzenie – 512 zł (46 proc.) bożonarodzeniowego budżetu. 489 zł ( 44 proc. wydatków) pochłoną świąteczne prezenty, a na spotkania towarzyskie planują wydać 120 zł.

Bożonarodzeniowy budżet we wszystkich przebadanych krajach będzie wynosił średnio 408 euro – najwięcej na świąteczne wydatki przeznaczą Duńczycy, Hiszpanie i Włosi. Takie wnioski wynikają z raportu z dziewiętnastej edycji badania „Zakupy Świąteczne 2016" przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Zobacz również: Zwrot towaru. Wszystko, co musisz wiedzieć o reklamacji i rekojmi

Jakimi prezentami zamierzamy obdarować naszych najbliższych? Okazuje się, że będą to przede wszystkim kosmetyki i perfumy, słodycze oraz książki. - Nowością w zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych upominków w Polsce jest odzież sportowa, która zanotowała awans aż o jedenaście miejsc, co może być spowodowane rosnącą aktywnością fizyczną Polaków. Rośnie popularność gotówki, która zajęła czwartą pozycję w rankingu - informuje Mariusz Chmurzyński, dyrektor w dziale konsultingu Deloitte.

Nastolatkom najczęściej kupujemy pod choinkę słodycze i coraz częściej odzież sportową. Maleje zainteresowanie płytami CD (schyłkowa technologia z punktu widzenia nastolatków). Natomiast na prezenty dla najmłodszych nadal najchętniej kupujemy zabawki konstrukcyjne (klocki), książki oraz zabawki kreatywne i artystyczne.

Prezenty coraz częściej kupujemy w Internecie. Aż 37 proc. budżetu przeznaczonego na prezenty zostawimy w tym roku w sklepach internetowych.
- To drugi najwyższy wynik spośród badanych krajów. Wyższy odsetek, bo aż 48 proc. uzyskały jedynie Niemcy. To oznacza, że każdy z nas średnio za prezenty zakupione w sieci zapłaci 42 euro – mówi Wojciech Górniak, dyrektor w w Deloitte Digital.

Sprawdź też: Świąteczne promocje. Jak nie dać nabić się w butelkę

Połowa Polaków będzie robić bożonarodzeniowe zakupy również za pośrednictwem kanałów cyfrowych. Natomiast jedzenie na święta planujemy kupować przede wszystkim w sklepach dyskontowych. - aż 67 proc. badanych zamierza skorzystać z tej formy zakupu.

Większość ankietowanych nie odkłada zakupu prezentów na ostatnią chwilę- wynika z badania firmy Deloitte. Co czwarty ma zamiar kupić je w listopadzie, a prawie 40 proc. wybiera się na zakupy w pierwszej połowie grudnia. Jednak aż 33 proc. badanych (więcej niż przed rokiem) czeka z ich zakupem do ostatnich dni przed świętami.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: