SuperBiz opinie Polacy zaciągają coraz mniej kredytów konsumpcyjnych

Polacy zaciągają coraz mniej kredytów konsumpcyjnych

23.05.2016, godz. 12:26
Pieniądze
Pieniądze foto: internet

Rzadziej zaciągamy kredyty konsumpcyjne, a w ciągu roku z rynku zniknęło 140 tys. kart kredytowych. Wzrasta za to popularność zobowiązań na wysokie kwoty.

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało dane na tematów kredytów konsumpcyjnych w I kwartale 2016 roku. Z danych BIK wynika, że w I kw. 2016 r. Polacy zaciągnęli o 6,5 proc. mniej kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ubyło także kart kredytowych wydanych przez banki.

Zmniejszyła się nie tylko ogólna liczba kredytów konsumpcyjnych, ale również ich wartość. W I kw. wyniosła ona 18,9 mld złotych – to o 1,3 proc. mniej niż rok temu. W ostatnim kwartale Polacy wzięli 1620 tys. kredytów konsumpcyjnych.

Przeczytaj również: NBP pomoże przewalutować kredyty frankowiczom?

Szczególnie niechętnie wnioskują o kredy na niewielkie kwoty. Ubyło 9,3 proc. zobowiązań nieprzekraczających 4 tys. złotych. Blisko 3-procentowy wzrost miał natomiast miejsce na rynku kredytów powyżej 50 tys. złotych. W efekcie nastąpił wzrost puli kredytów długoterminowych, co spowodowało obniżenie wpływów banków z tytułu spłaty kredytów konsumpcyjnych.

Biorąc pod uwagę rynek kredytów konsumpcyjnych, pod koniec marca br. Polacy byli zadłużeni w bankach i SKOK-ach na kwotę 134,2 mld zł. Mieli do spłacenia o 8,4 proc. więcej niż w marcu 2015 r. i 1,9 pro. więcej niż w grudniu 2015 roku.

W porównaniu do I kw. w ur., w I kw. br. przyznano 47,1 tys. kredytów mieszkaniowych. Ich liczba wzrosła o 4,5 proc., w porównaniu z adekwatnym okresem w roku ubiegłym. Wartość kredytów hipotecznych zwiększyła się o 5,7 proc., jednak liczba zaciągniętych zobowiązań przestała rosnąć w marcu. W tym roku wymagany jest wkład własny na poziomie 10 – 15 procent, co ogranicza możliwości kredytowe wielu Polaków.

Może cię zainteresować: Spłacisz kredyt wcześniej, bank odda ci prowizję

- W kolejnym kwartale też będzie można lepiej ocenić wpływ na rynek kredytów mieszkaniowych podwyższenia wkładu własnego, wprowadzenia podatku bankowego oraz wyczerpania się środków na dopłaty do programu MDM – mówi dr Topiński, główny ekonomista BIK.

Drastycznie zmniejszyła się liczba posiadanych przez Polaków kart kredytowych. Ich wolumen spadł o o 10 proc. r./r., a rekordowy spadek odnotowano w marcu – wyniósł aż 16 procent. W ciągu roku z portfelów Polaków zniknęło 140 tys. kart kredytowych (stan na koniec marca 2016). W I kwartale br. ubyło 10 tys. plastików.

Źródło: materiały prasowe, bik.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: