SuperBiz opinie Polujesz na tanie bilety lotnicze? Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów

Polujesz na tanie bilety lotnicze? Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów

04.12.2016, godz. 12:00
samolot, POlskie linie lotnicze LOT, LOT,
foto: Dreamstime

Takie strony, jak fly4free.pl, onet.mlecznepodroze.pl czy loter.pl mają dużą rzeszę fanów. Codziennie publikują informacje o korzystnych połączeniach lotniczych, dzięki czemu można zaoszczędzić tysiące. Zanim jednak podejmiesz decyzję o nieplanowanym wyjeździe, zadaj sobie kilka prostych pytań, które pozwolą ci uniknąć straty pieniędzy.

Jeżeli decyzję o wyjeździe podejmujesz z dnia na dzień, możesz polecieć do Dubaju i z powrotem za 500 zł, a na Sri Lankę – za 1400. Zanim jednak kupisz bilet, zastanów się na spokojnie, ile faktycznie wyniosą koszty podróży.

Kupowanie biletów pod wpływem impulsu
Jeżeli masz wątpliwości co do znalezionej oferty, prześpij się na spokojnie z myślą o wyjeździe. W przeciwnym razie możesz obudzić się bez niepotrzebnie wydanych pieniędzy. A przebukowanie tanich biletów lotniczych praktycznie nie opłaca się w ogóle, ponieważ koszty takiego zabiegu są porównywalne z ceną nowych biletów.

Nieporównywanie cen na rożnych lotniskach
„Zostały tylko 2 bilety w tej cenie" - tego typu informacje wyświetlane na stronie internetowej stanowią chwyt marketingowy, który ma skłonić cię do zakupu pod wpływem impulsu. Po pierwsze, nawet jeżeli dwa bilety zostaną sprzedane, cena kolejnych wzrośnie minimalnie, np. o 1 euro. Po drugie, jeżeli nad komfort podróży przedkładasz niską cenę, może okazać się, że loty z innego miasta są dużo tańsze niż z twojego miejsca zamieszkania, a data wylotu – porównywalna.

Przeczytaj również: Tanie bilety lotnicze do Azji

Częste sprawdzanie oferty na stronie przewoźnika
Jednym z często popełnianych błędów jest częste oglądanie wybranej oferty. Strona internetowa zapamięta IP twojego komputera i za każdym razem będzie minimalnie podnosić cenę. Zanim więc ponownie odświeżysz ofertę, przeanalizuje wszystkie „za" i „przeciw".

Wybór połączenia wcześnie rano lub późno w nocy
Tani przewoźnicy często kuszą okazyjnymi cenami wylotu. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jednak sprawdzić połączenia z lotniskiem. Przykładowo, na kanaryjskiej wyspie Lanzarote ostatni autobus do miasta opuszcza lotnisko ok. godz. 22:00, a pierwszy – przyjeżdża o 6:00 rano. Jeżeli więc chcemy nabyć bilety we wczesnych godzinach porannych lub wieczornych, do ich ceny musimy doliczyć koszt taksówki. W zależności od pory dnia, zapłacimy za nią 7 – 14 euro.

Ponoszenie wysokich kosztów transportu na lotnisko
Kolejna pułapka czyha na oszczędnych w lokalizacji lotniska. Nawet, jeżeli cena biletów wydaje się bardzo korzystna, koszty dojazdu na miejsca wylotu potrafią skutecznie zniechęcić podróżnych. W tak dużych miastach, jak Londyn, ceny dojazdu na lotnisko są bardzo zróżnicowane. Londyn Stansted czy położony 24 km od miasta Heathrow to porty lotnicze, na które dojedziemy tylko autobusem lub samochodem, co automatycznie podnosi cenę całkowitą.

Zobacz także: Nowe tanie połączenia lotnicze z Wizz Airem i Transavią

Limit bagażu podręcznego
Niemiła niespodzianka czeka pasażerów, którzy oszczędzają na bagażu rejestrowanym. Niektórzy przewoźnicy wprowadzili tak znaczne limity bagażu podręcznego, że możemy zapomnieć o wniesieniu na pokład pamiątek z podróży. Przykładowo, na pokład samolotu linii Wizzair można wnieść bezpłatnie tylko jedną sztuką bagażu podręcznego o wymiarach 42 x 32 x 25. Jest to rozmiar małej torby podróżnej, wniesienia do samolotu plecaka ze stelażem może już być kłopotliwe, a dodatkowy, większy bagaż o wymiarach 56 x 45 x 25 cm kosztuje ok. 60 złotych. Dużo korzystniej limit bagażu przedstawia się u konkurenta Wizzair, Ryanair. Na pokład wniesiemy bezpłatnie dwie sztuki bagażu nierejestrowanego: większy, do 10 kg i o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz mniejszy, o wymiarach 35 x 20 x 20 centymetrów. Oznacza to, że spakujemy się bez problemu, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Ceny noclegów w wybranej lokalizacji
Jeżeli kuszą cię loty czarterowe, które odbywają się z biurem podróży bez rezerwacji noclegu, koniecznie sprawdź przed wyjazdem, ile kosztuje wynajem pokoju. Mimo że w ofercie last minute naprawdę można złapać duże przeceny, koszt najmu prywatnej kwatery, nie wspominając już o hotelu, potrafi często zrujnować kieszeń Polaka. Zwłaszcza, że w takich kurortach, jak Lanzarote, gdzie sezon turystyczny praktycznie trwa przez cały rok, noclegi trzeba nieraz rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Na szczęście zawsze pozostaje Airbnb. Omijając najbardziej popularne wśród turystów miejscowości możemy naprawdę dużo zaoszczędzić. Warto jednak sprawdzić zawczasu ceny wynajmu samochodu oraz rozkłady autobusów i ceny biletów.

Źródła: wizzair.com, ryanair.com, airbnb.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: