SuperBiz opinie Porozmawiamy o gospodarce i polityce społecznej

Porozmawiamy o gospodarce i polityce społecznej

07.03.2017, godz. 11:15
Jacek Janiszewski
Jacek Janiszewski foto: Super Express

Wywiad z Jackiem Janiszewskim, organizatorem Welconomy Forum in Toruń

Zbliża się kolejna odsłona corocznej konferencji Welconomy Forum in Toruń. Kto weźmie w niej udział?
13-14 marca spotkamy się już po raz dwudziesty czwarty, aby dyskutować na tematy nie tylko dotyczące gospodarki, ale poruszać będziemy również zagadnienia społeczne w znakomitym gronie uczestników. Spodziewamy się blisko dwóch tysięcy gości z kraju i zagranicy. Będą to przedstawiciele rządu, samorządów, naukowcy, przedstawiciele mediów i przedsiębiorcy. Welconomy Forum in Toruń rozpocznie się Sesją Inauguracyjną 13 marca, o godzinie 10, w hotelu Copernicus. Sesję poprowadzi prof. Jerzy Buzek, a jako goście specjalni wystąpią między innymi: Jarosław Gowin – wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Krzysztof Jurgiel – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jakie tematy w tym roku zdominują Forum?
W tym roku mówić będziemy o zmianach jakie dokonują się na naszych oczach w krajach Wspólnoty Europejskiej i na świecie oraz ich wpływie na gospodarkę światową, unijną i wreszcie polską. W tym kontekście omawiać będziemy różne dziedziny w szczególności rolnictwo, energetykę, budownictwo i medycynę.
W trakcie dwóch dni Forum odbędą się dwie sesje plenarne oraz blisko 40 paneli tematycznych. Pierwszego dnia jak w poprzednich latach dominować będzie gospodarka, natomiast drugiego - tematyka społeczna. Zauważyliśmy, że panele o tym charakterze cieszą się coraz większym uznaniem wśród naszych gości. Podczas paneli tematycznych nie zabraknie również tematyki międzynarodowej. Na uwagę zasługują szczególnie te, które zatytułowaliśmy: „Nowy Jedwabny Szlak", „Perspektywiczne Rynki Eksportowe" oraz „Polska-Białoruś".

Kim będą osoby prowadzące sesje i panele?
Bardzo dbamy o dobór ekspertów i prelegentów, tak aby w możliwie najlepszy sposób podzielić się wiedzą na tematy ważne dla uczestników. W tym roku, w ramach Welconomy drugiego dnia obrad zaprosiliśmy przedsiębiorców i samorządowców na spotkanie w sprawie przetargów w organizacjach międzynarodowych. Celem takich spotkań jest zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w przetargach i projektach organizacji międzynarodowych. Spotkanie będzie prowadzone przez ekspertów z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

To oczywiste, że Welconomy cieszy się popularnością w naszym kraju, ale rośnie zainteresowanie tym wydarzeniem także poza granicami Polski.
To prawda. Każdego roku powiększa się liczba przedsiębiorców, polityków i studentów zagranicznych odwiedzających Toruń w czasie „Welconomy". W tym roku szczególnie silnie współpracować będziemy z Obwodem Mohylewskim z Białorusi. Mohylew to trzecie największe miasto w Białorusi, a cały obwód jest znany z prężnie rozwijającej się gospodarki.

Jaki stawiają sobie państwo cel organizując Welconomy?
Organizatorzy Welconomy nie mają bezpośredniego wpływu na finalne efekty porozumień zawartych podczas kongresu, na decyzje zapadające w rządzie Polski, ani na wygląd regionalnej czy krajowej gospodarki. Tego typu wydarzenia mają inne zadanie - są katalizatorem pewnych zjawisk. Możemy inspirować, stwarzać atmosferę i łączyć pewne środowiska. Jest pretekstem do kontaktu osobistego, ułatwia rozmowy oraz daje okazję do nawiązywania nowych znajomości, które bez tego wydarzenia być może nigdy by nie powstały. Naszym celem jest wypracowanie stanowisk, które będą miały pozytywny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Jednym z tematów forum jest współpraca z Chinami. Czy stajemy przed koniecznością zacieśnienia kontaktów gospodarczych z tym krajem?
Jestem pewien, że staniemy przed problemem malejącego wzrostu gospodarczego i koniecznością szukania bodźców rozwojowych poza granicami Unii Europejskiej. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest współpraca z Chinami i budowanie silnej pozycji Polski przy projekcie nowego „Jedwabnego Szlaku", o którym debatować będą uczestnicy tegorocznego Welconomy. „Jedwabny Szlak" to dawna droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Wykorzystywany od III wieku przed naszą erą do XVII wieku naszej ery szlak liczył około 12 tysięcy kilometrów. W 2013 roku przewodniczący Chin przedstawił pomysł utworzenia nowego „Jedwabnego Szlaku" z Chin do Europy, który miałby skrócić drogę transportu z niemal dwóch miesięcy do kilku dni. Trasa kolejowa miałaby przebiegać przez takie polskie miasta jak Małaszewicze i Łódź. To największe przedsięwzięcie geoekonomiczne i geopolityczne naszych czasów, które może przynieść rewolucję - warto, by Polska w niej uczestniczyła.

Forum co roku towarzyszą imprezy o charakterze kulturalnym i charytatywnym...
W tym roku również tak jest. 13 marca, po zakończeniu pierwszego dnia obrad, zapraszamy do Dworu Artusa (godz. 19.00) na Drugi Toruński Wieczór „Noblesse Oblige". Organizatorem wydarzenia jest Zakon Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Fundacja św. Jana. Celem „Noblesse Oblige" jest integracja ludzi o bogatym dorobku życiowym wokół problemu jakim jest opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz zbiórka pieniędzy na opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Od razu zachęcę, by osoby zainteresowane zakupieniem biletu, wysłały w tej sprawie maila pod adres: ewa.bohoeńska@fundacjaswjana.pl)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: