SuperBiz opinie Praca sezonowa w Belgii. Dlaczego warto wyjechać do kraju piwa i czekolady

Praca sezonowa w Belgii. Dlaczego warto wyjechać do kraju piwa i czekolady

03.06.2016, godz. 14:34
Praca sezonowa w Belgii
Praca sezonowa w Belgii foto: SHUTTERSTOCK

Belgia kusi Polaków wysokimi zarobkami oraz szerokimi możliwościami pracy tymczasowej. Osoby rozważające wyjazd do Belgii mogą zatrudnić się przy uprawie, zbiorach warzyw, owoców lub kwiatów, przy pielęgnacji drzew, a także – w gospodarstwach rolnych. W tych sektorach wolno podejmować pracę krótkoterminową.

Pracownicy sezonowi w Belgii mogą wykonywać działalność zarobkową maksymalnie przez 65 dni w roku. Wyjątek stanowią zbiory cykorii, przy których przysługuje prawo do 100 przepracowanych dni oraz gospodarstwa rolne, w których nie wolno pracować dłużej niż 50 dni. Dzień pracy nie powinien przekraczać 11 godzin, a tydzień pracy – 50 godzin, chociaż normę stanowi pracowanie przez 38 – 40 godzin tygodniowo.

Autonomiczne regiony wchodzące w skład Belgii oraz Wspólnota Niemieckojęzyczna posiadają oddzielne służby zatrudnienia. Region Stołeczny Brukseli zamieszcza oferty pracy tymczasowej na stronie www.actris.be. Na miejscu znajdziesz punkty Les Espaces Ressources Emploi (ERE), które ułatwiają poszukiwanie pracy – do dyspozycji odwiedzających są tutaj komputery z dostępem do internetu i drukarki. Region Walonii przygotował dla osób poszukujących pracy stronę www.leforem.be, region Flandrii – www.vdab.be, a Wspólnota Niemieckojęzyczna – www.adg.be.

Skuteczną metodą poszukiwania pracy jest rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych do wybranych firm. Należy jednak pamiętać o tym, że mieszkańcy poszczególnych regionów posługują się innymi językami. Aplikując do firmy z Walonii przygotuj CV w języku francuskim, do niderlandzkiej Flandrii wyślij dokumenty po flamandzku (czyli holendersku), a do Autonomicznego Regionu Niemieckiego, który biegnie wzdłuż granicy z Niemcami na wysokości Köln – po niemiecku.

Przeczytaj również: Praca sezonowa we Francji. Wyjedź do raju dla leniwych

Kolejną opcją poszukiwania pracy jest skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Ich listę znajdziesz na tzw. belgijskich żółtych stronach pod adresem www.infobel.com/en/belgium oraz na www.goldenpages. Pomoc oferuje również stowarzyszenie FEDERGON, które zrzesza m.in. agencje pośrednictwa pracy tymczasowej w Belgii. Należy otworzyć stronę www.federgon.be i kliknąć w zakładkę „members".

Pracodawca opłaca za pracownika sezonowego ubezpieczenie wypadkowe. Nie będzie ci natomiast przysługiwać prawo do zasiłku chorobowego, ani wypadkowego, jeżeli do zdarzenia doszło poza pracą. Polecamy zatrudnienie we Flandrii, gdzie szef może ubezpieczyć cię w kasie chorych. W razie potrzeby, kasa pokryje koszty twojego leczenia.

Jeżeli masz ubezpieczenie w NFZ, przed wyjazdem do Belgii udaj się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia po druk E 104. Na miejscu trzeba będzie zanieść ten dokument do Belgijskiej Kasy Chorych.

W Belgii najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. W zależności od regionu, zawierana jest ona w języku flamandzkim, francuskim lub niemieckim. Jako pracownik tymczasowy możesz spotkać się także z umową zatrudnienia tymczasowego (interim) – podpiszesz ją z agencją pracy czasowej. Aktualne przepisy związane z prawem pracy znajdziesz na stronie www.emploi.belgique.be (po francusku) lub www.werk.belgie.be (po flamandzku).

Zamiast umowy o pracę szef może zaproponować ci tzw. kartę zbiorów (plukkaart/ la carte de cueillette), kartę rolną (landbouwkaart/ la carte agricole) lub formularz okolicznościowy. Tego typu dokument powinien uwzględniać liczbę przepracowanych dni i godzin. Jest on o tyle wygodny, że możesz posługiwać się nim u różnych pracodawców, nawet w przypadku podjęcia zatrudnienia w kilku miejscach. Ostatni pracodawca odsyła kartę do funduszu socjalnego.

Może cię zaineresować: Ile zarobisz w Hiszpanii?

Belgijski tydzień pracy ma 8 godzin. W ciągu dnia wolno przepracować maksymalnie 11 godzin. Liczba nadgodzin z 3 miesięcy nie może przekroczyć 65, a niedziela jest dniem wolnym od pracy. Za nadgodziny w tym dniu bądź w święto obowiązuje podwójna stawka, pozostałe nadgodziny są płatne o 50 proc. więcej.

Osoby samozatrudnione oraz pracownicy oddelegowani do pracy w Belgii przez zagraniczną firmę podlegają obowiązkowej rejestracji. W tym celu należy zgłosić tzw. deklarację LIMOSA, którą pracownik powinien nosić przy sobie. Rejestracji można dokonać na stronie www.limosa.be.

Belgia znajduje się w czołówce państw UE o najwyższych zarobkach, niestety również koszty utrzymania i zakwaterowania w tym kraju są wysokie. Jeżeli wyjeżdżasz indywidualnie, możesz poszukać zakwaterowania na stronach oferujących najtańszą formę noclegu, tzw. bed&breakfest, pod adresami www.jeugdherbergen.be, www.bedandbreakfast.com i www.casamundo.co.uk/belgium.

Źródło: biznes.onet.pl, eures.praca.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: