SuperBiz opinie Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

08.05.2017, godz. 18:42
Niemcy mają nadwyżkę w budżecie
foto: SHUTTERSTOCK

Okres na prace sezonowe rusza pełną parą. Podczas gdy polski rynek szturmują Ukraińcy, Polacy mogą pomyśleć o dorobieniu sobie za naszą zachodnią granicą, np. w Niemczech. Wyjaśniamy, jak długo można pracować w Niemczech bez pozwolenia, w jakich branżach poszukiwani są Polacy i ile można zarobić.

Choć niemiecki rynek pracy jest otwarty dla Polaków, musimy pamiętać o kilku zasadach. Niemieccy pracodawcy zgłaszają tamtejszym urzędom pracy zapotrzebowania na zagranicznych pracowników sezonowych po udowodnieniu, że do wykonania danej pracy nie ma chętnych Niemców. Zwykle nie mają z tym żadnego problemu, bo nasi zachodni sąsiedzi nie chcą pracować za niskie ich zdaniem stawki oferowane przy pracach sezonowych. Pełnoletni Polacy mogą na terenie Niemiec legalnie wykonywać prace sezonowe do czterech miesięcy. W przypadku prac sezonowych trwających dłużej trzeba już swój pobyt zgłosić odpowiedniemu urzędowi ds. cudzoziemców.

ZOBACZ TEŻ: Polski raj podatkowy. W jednej z gmin daniny są niskie, a mimo to zarabia!

Przy szukaniu pracy w Niemczech najwygodniej jest skorzystać z oferty agencji pośrednictwa pracy, co zagwarantuje nam, że na pewno pracujemy legalnie i pomoże zorientować się w ewentualnych zawiłościach prawnych. Pełen wykaz rzetelnych agencji zatrudnienia i pośredników pracy znajduje się pod adresem stor.praca.gov.pl. Jeśli chodzi o prace sezonowe w Niemczech, Polacy są tam najczęściej poszukiwani do pracy w rolnictwie, sadownictwie, hotelarstwie i gastronomii oraz przy obróbce drewna. Najbardziej kojarzona z pracą wakacyjną w Niemczech jest pomoc przy zbiorach warzyw i owoców i przy pakowaniu wszelkiego rodzaju artykułów.

Od 1 stycznia 2017 r. w Niemczech obowiązuje godzinowa stawka minimalna za pracę wynosząca 8,84 euro (ok. 35 zł). Co ważne, dotyczy ona także pracujących sezonowo Polaków i legalnie zatrudniona osoba nie może pracować za niższe wynagrodzenie. Przy poszukiwaniu pracy sezonowej można natknąć się na ogłoszenia, w których dana stawka jest oferowana przy pracy na akord np. 50 eurocentów za kilogram zebranych szparagów. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem i tu w przeliczeniu na stawkę godzinową nie możemy zarabiać mniej niż wspomniane 8,84 euro za godzinę.

ZOBACZ TEŻ: Kupili śmierć za 450 dolarów. Katastrofa Hindenburga [GALERIA]

Uwaga! Oprócz minimalnej stawki godzinowej w Niemczech obowiązują również tzw. stawki branżowe. Np. w branży budowlanej nie możemy zarabiać mniej niż 11,3 euro (45,2 zł) za godzinę, chyba że pracujemy przy montażu rusztowań. Wtedy dostaniemy przynajmniej 11 euro (44 zł), a, pracując jako dekarz, 12,25 euro (49 zł). Z kolei osoby opiekujące się ludźmi  starszymi i chorymi mogą liczyć na minimum 10,2 euro (40,8 zł) za godzinę w landach zachodnich (wraz z Berlinem) i 9,1 euro (36,4 zł) w landach wschodnich. Więcej stawek branżowych znajdziecie tutaj >>>

Źródła: job-profi.pl, niemcy.igns.pl, eures.praca.gov.pl, weblog.infopraca.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: