SuperBiz opinie Praca w Holandii. Jak przygotować się do wyjazdu

Praca w Holandii. Jak przygotować się do wyjazdu

13.05.2016, godz. 17:56
Praca tymczasowa w Holandii
Praca tymczasowa w Holandii foto: SHUTTERSTOCK

Od dnia 1 maja 2007 r. obywatele Unii Europejskiej mogą mieszkać i pracować w dowolnie wybranym kraju na terenie UE. Jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków destynacji jest Holandia.

Polacy upodobali sobie Holandię między innymi dlatego, że w kraju tym bez problemu można porozumieć się w jednym z popularnych u nas języków. Chociaż urzędowym językiem jest holenderski, mieszkańcy Niderlandów posługują się także angielskim, francuskim i niemieckim.

Holenderski odpowiednik polskiego urzędu pracy stanowi UWV WER Kbedrijf. Służby zatrudnienia w Holandii posiadają ok. 130 oddziałów na terenie całego kraju. Świadczą usługi doradcze zarówno dla Holendrów, jak i cudzoziemców. Z porad mogą korzystać nawet te osoby, które nie są zarejestrowane. Zasiłek dla bezrobotnych mogą pobierać osoby, które oficjalnie zgłosiły się do urzędu i posiadają numer SOFI – odpowiednik polskiego NIP-u.

Przeczytaj również: Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj

Przed rozpoczęciem pracy w Holandii trzeba wyrobić sobie numer BSN – indywidualny numer ewidencyjny. Ułatwia on komunikację z urzędami. Holendrzy posługują się nim także w przychodniach, szpitalach, aptekach, skarbówce oraz w kontaktach z ubezpieczycielem, który wypłaca im emerytury.

Poszukiwania pracy w Holandii można rozpocząć jeszcze w Polsce. W tym celu najlepiej jest odwiedzić stronę internetową europejskich służb zatrudnienia EURES (eures.praca.gov.pl). Przez portal znajdziesz także namiary na holenderskiego doradcę EURES, który chętnie udzieli ci porady telefonicznie. Cenne informacje znajdują się ponadto na stronie publicznych służb zatrudnienia: uwv.nl.

W Holandii zarejestrowanych jest blisko 6 tys. agencji zatrudnienia. Ich wykaz udostępniono na tzw. żółtych stronach (detelefoongids.nl). W polu „Wat" należy wpisać frazę „Uitzendbureaus", a następnie nacisnąć przycisk „Zoek". Jeżeli jednak szukasz informacji w języku polskim, odwiedź via-eu.com albo abu.nl. Oferty pracy pojawiają się online i w prasie drukowanej, zwłaszcza w gazetach „De Telegraf" i „Algemeen Dagblad".

Strony popularnych holenderskich gazet znajdują się poniżej:
telegraaf.nl
www.ad.nl
intermediair.nl
kranten.pagina.nl (wykaz gazet)

Niestety, większość pracodawców wymaga złożenia dokumentów aplikacyjnych w języku holenderskim. List motywacyjny powinien być zwięzły i treściwy, a CV – chronologiczne lub z miejscami pracy ułożonymi od najnowszego do najstarszego.

Formularze aplikacyjne w Holandii nie cieszą się tak dużą popularnością jak w Polsce. Najczęściej konieczne jest podanie swoich danych bezpośrednio przez stronę dotyczącą interesującej nas oferty.

W Holandii, podobnie jak w naszym kraju, obowiązują umowy o pracę, dzieło i zlecenie. Jeżeli przez 3 kolejne miesiące pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy przez minimum 20 godzin miesięcznie, obowiązują go stawki określone dla umów o pracę.

Holenderskie prawo dopuszcza pracę w wymiarze 12 godzin na dobę i 60 godzin na tydzień, jednak w rozliczeniu 4-tygodniowym nie może to być więcej niż 55 godzin, a w rozliczeniu 16-tygodniowym – 48 godzin.

Może zainteresować cię także: Praca sezonowa w Niemczech. Vademecum pracownika

Płaca minimalna w Holandii uzależniona jest od wieku i czasu pracy. Obowiązuje zarówno w przypadku minimalnych stawek godzinowych, jak i – pensji miesięcznej. Dodatkowo rodziny mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi. Zazwyczaj podaje się stawki brutto.

W 2015 roku minimalna stawka godzinowa dla osoby powyżej 23. roku życia wynosiła 9,67 euro w przypadku 36 godzin pracy tygodniowej, 9,16 euro w przypadku 38 godzin pracy i 8,70 euro w przypadku 40 godzin pracy, ale minimalne stawki dla 18-latka uplasowały się odpowiednio na poziomach: 4,40, 4,17 i 3,96 euro.

Źródła: eures.praca.gov.pl, eures.praca.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: