SuperBiz opinie Przywileje mieszkaniowe. Te grupy zawodowe mają dodatki, o których reszta pracowników może pomarzyć

Przywileje mieszkaniowe. Te grupy zawodowe mają dodatki, o których reszta pracowników może pomarzyć

05.05.2017, godz. 11:58
Przywileje mieszkaniowe. Te grupy zawodowe mają dodatki, o których reszta pracowników może pomarzyć
Przywileje mieszkaniowe. Te grupy zawodowe mają dodatki, o których reszta pracowników może pomarzyć foto: Andrzej Lange/Super Express

Każdy, kto szukał kiedyś mieszkania do wynajęcia lub lokalu na sprzedaż, wie, jak trudno jest znaleźć atrakcyjną nieruchomość. Jednak przedstawiciele niektórych grup zawodowych mogą czuć się pewniej na rynku mieszkaniowym i korzystać z dodatkowych uprawnień. Sprawdź, jakie przywileje mieszkaniowe przysługują według wybranych profesji.

Nauczyciele
Na dodatkowe profity mogą liczyć wiejscy nauczyciele. Gmina ma obowiązek zapewnienia lokum nauczycielowi, który jest zatrudniony na terenie wsi lub miasta liczącego do 5 tys. mieszkańców. Nauczyciel na emeryturze zachowuje prawo do mieszkania, dzięki czemu nie musi obawiać się, że na starość „wyląduje na bruku". Ponadto samorząd prowadzący daną placówkę oświatową powinien wypłacać nauczycielowi dodatek mieszkaniowy. Niestety, jego wysokość waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Stawki są ustalane przez jednostki samorządu terytorialnego, a tym często brakuje pieniędzy.

Zobacz też: 11 mln zł kosztowało najdroższe mieszkanie w Warszawie

Pedagodzy
W uprzywilejowanej grupie znajdują wybrani pedagodzy szkolni. Jeżeli pracują na wsi, przysługuje im prawo do użytkowania działki na gruncie, który należy do szkoły. Jeżeli szkoła nie dysponuje nieruchomością o odpowiedniej powierzchni, gmina powinna zapewnić nauczycielowi grunt do 0,25 ha.

Może cię zainteresować: Fortuna Donalda Trumpa. Zobacz, jego najdroższe nieruchomości [GALERIA]

Sędziowie i prokuratorzy
Sędziowie i prokuratorzy mają prawo do pożyczki hipotecznej na preferencyjnych warunkach. Jedyny koszt, jaki muszą ponieść w związku z zadłużeniem, to spłata oprocentowania stanowiącego równowartość inflacji. Niskooprocentowana pożyczka może zostać przeznaczona na zakup mieszkania czy budowę domu pod warunkiem, że sędzia lub prokurator posiada minimum 10 proc. wkładu własnego. Tego typu pomoc może być udzielona tylko raz, na okres do 25 lat. Warto dodać, że niskooprocentowana pożyczka przysługuje również prokuratorom w stanie spoczynku.

Żołnierze zawodowi, policjanci, strażacy
Żołnierze i policjanci mają prawo do lokum znajdującego się w miejscu pełnienia służby. W praktyce jednak brakuje lokali, które pozwoliłyby zakwaterować wszystkim funkcjonariuszy, dlatego otrzymują oni ekwiwalent w postaci dodatku na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Żołnierz może liczyć na zapomogę w kwocie 360 – 900 zł miesięcznie.

Zobacz także: Mieszkanie Plus: Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Dodatkowo, policjanci i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej mogą ubiegać się o dopłatę do remontu, równoważnik za brak mieszkania czy pomoc finansową w znalezieniu lokalu. Równoważnik remontowy dla policjanta przysługuje w kwocie 111,30 zł na jedną normę zaludnienia. Stawka „policyjnego" równoważnika za brak mieszkania wynosi 4,75 zł lub 9,50 zł dziennie. Jednorazowa pomoc w uzyskaniu lokum przez policjanta to zastrzyk finansowy rzędu 3377 zł za normę zaludnienia (kwotę należy pomnożyć przez liczbę członków rodziny). Wsparcie trzeba jednak zwrócić do 10 lat po zakończeniu służby.

Jakie przywileje mieszkaniowe mają przedstawiciele wybranych zawodów?

Nauczyciele: prawo do gminnego lokum w przypadku pracy na terenie wsi lub miasta do 5 tys. mieszkańców.
Pedagodzy zatrudnieni na terenie wsi: prawo do użytkowania działki na gruncie szkolnym lub prawo do użytkowania gruntu do 0,25 ha.
Sędziowie, prokuratorzy: prawo do relatywnie wysokiego ryczałtu mieszkaniowego w przypadku delegowania, prawo do niskooprocentowanej pożyczki zabezpieczonej hipoteką.
Żołnierze zawodowi, policjanci: prawo do lokum znajdującego się w miejscu pełnieniu służby lub dodatek na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (360 – 900 zł miesięcznie).
Policjanci, strażacy: prawo do tzw. równoważnika za remont, prawo do tzw. równoważnika za brak mieszkania, prawo do jednorazowej zwrotnej pomocy w uzyskaniu lokum.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl, rynekpierwotny.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: