SuperBiz opinie Zmiany w 500 Plus: waloryzacja założeń programu najwcześniej od 2019 roku

Zmiany w 500 Plus: waloryzacja założeń programu najwcześniej od 2019 roku

19.04.2017, godz. 15:22
RAFALSKA NIE DA 10 TYS.
foto: Super Express

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że ewentualna waloryzacja kwot obowiązujących w ramach programu „Rodzina 500 Plus" może nastąpić najwcześniej od 2019 roku. Waloryzacja nie dotyczyłaby jednak wysokości świadczenia, a jedynie progu dochodowego.

Szefowa resortu rodziny odniosła się do ewentualnych planów związanych z waloryzacją założeń programu „Rodzina 500 plus". Jak powiedziała, jeżeli waloryzacja miałaby miejsce, nastąpiłaby nie wcześniej niż od 2019 roku. Co więcej, dotyczyłaby jedynie wysokości progu dochodowego, a nie – wartości świadczenia. Minister podkreśliła, że zmianie mogłoby ulec jedynie kryterium dochodowe dotyczące pierwszego dziecka. - Zostanie ono podniesione, zgodnie z rosnącymi wynagrodzeniami, aby liczba beneficjentów nie malała. Wysokość świadczenia nie będzie zmieniana, to jest wystarczająca kwota – oceniła Elżbieta Rafalska 19 kwietnia podczas rozmowy z PAP Biznes.

Patrz też: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus”

Dodatkowo koszty rządowego programu mogą pójść w górę. - Myślę, że koszt programu 500 plus w przyszłym roku będzie wyższy niż w tym, szacuję go na ok. 24 mld zł – przyznała szefowa MRPiPS. Na bieżący rok w budżecie zabezpieczono 23,1 mld złotych. Minister rodziny zapewniła, że potrzebne na realizację programu „środki się znajdą" – zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Dodała, że „są rezerwy" na ten cel.

Pierwsze międzyresortowe rozmowy na temat zabezpieczenia środków na „500 plus" w przyszłym roku odbędą się w maju. Wezmą w nich udział: MRPiPS oraz Ministerstwo Finansów.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: