SuperBiz opinie Stopa bezrobocia w Polsce spada. W marcu wyniosła 8,1 procent

Stopa bezrobocia w Polsce spada. W marcu wyniosła 8,1 procent

26.04.2017, godz. 15:31
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS poziom bezrobocia w Polsce jest niższy niż zakładano we wstępnych szacunkach. Uplasował się na poziomie 8,1 proc. i wyniósł o 0,1 pkt procentowego mniej niż prognozowano – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rekordowo niski poziom bezrobocia w Polsca
26 kwietnia Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane na temat bezrobocia według województw i regionów. W marcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1,32 mln, co stanowi 8,1 proc. osób aktywnych zawodowo, podczas kiedy w adekwatnym okresie w roku ubiegłym było to 1,38 miliona.

Zobacz także: Polak zarabia cztery razy mniej niż Niemiec. Płaca minimalna [INFOGRAFIKA]

Stopa bezrobocia w marcu br. uplasowała się na poziomie niższym niż prognozowano. Eksperci spodziewali się, że wyniesie 8,2 proc., a wskaźnik znalazł się na poziomie o 0,1 proc. niższym niż zakładały prognozy. Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu spadła o 0,4 proc., w porównaniu z lutym i o 1,8 pkt. proc., w porównaniu z adekwatnym okresem w roku ubiegłym. W marcu ubyło 59,2 tys. bezrobotnych (4,3 proc.). W tym czasie liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się o 276,2 tys., w porównaniu z marcem 2016 roku.

Patrz też: Polska w pierwszej dziesiątce krajów UE o najniższym bezrobociu

Na tle lutego br., stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Najniższą wartość wskaźnika odnotowano w woj. wielkopolskim (4,9 proc.), a najwyższą – w woj. warmińsko-mazurskim (14,1 proc.). Największy spadek bezrobocia (o 0,6 pkt. proc.) nastąpił w województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Biorąc pod uwagę dane sprzed roku, wskaźnik bezrobocia także zniżkował we wszystkich województwach – najbardziej w woj. zachodniopomorskim (o 2,4 pkt. proc.), warmińsko-mazurskim i lubuskim (o 2,3 pkt. proc.).

- Dane GUS dotyczące spadku bezrobocia pokazują, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką – oceniła cytowana przez PAP premier Beata Szydło.

Oprac. na podst. stat.gov.pl, mpips.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: