SuperBiz opinie [ŚWIĘTA 2016] Gdzie wyjeżdżają Polacy na Boże Narodzenie

[ŚWIĘTA 2016] Gdzie wyjeżdżają Polacy na Boże Narodzenie

17.12.2016, godz. 17:08
Malta
St. Julian's foto: SHUTTERSTOCK

Z roku na rok rośnie odsetek Polaków spędzających święta Bożego Narodzenia poza ojczyzną. Dodatkowe kilka dni urlopy są wykorzystywane na egzotyczne wycieczki.

Świąteczne podróże do normalność w Polsce. Podróże "do rodziców" czy odwiedziny mieszkającej w odległości kilkudziesięciu kilometrów rodziny. Jednak większość Polaków mniej lub więcej świątecznego czasu spędza w domu rodzinnym.

Serwis trivago.pl przygotował zestawienie kierunków urlopowych naszych rodaków w dniach 23 - 29 grudnia tego roku. W czołówce odnajdujemy głównie ciepłe wyspy i ... Dubaj. W TOP 10 znajdziemy jeszcze eurpejskie miasta i słowacka Demianowska Dolina.

Sprawdź też: Sylwestra najchętniej spędzamy w europejskich stolicach

Poza słowacką doliną w drugiej piątce odnajdziemy kanaryjską wyspę Lanzarote i dwie sąsiadujące ze sobą naddunajskie stolice - Budapeszt i Wiedeń, mające wspólną historię metropoli Austro-Węgier. Te miasta chce odwiedzić blisko jedna piąta chętnych więcej, niż przed rokiem. Uzupełniący stawkę Lwów z 6.pozycji będzie gościł o 26 procent Polaków więcej.

Pozostałe kierunki są już bardziej odległe. Pierwszą piątkę otwiera drugi reprezentant archipelagu Wysp Kanaryjskich - Teneryfa. Wyspa razem z kolejnym Mediolanem zanotują wzrost o ok. 50 procent, za to liczba odwiedzająca trzecie w rankingu Ateny się podwoi. Zaskakujący wicelider - Dubaj - cieszy się zainteresowaniem o 130 procent większym, niż przed rokiem, za na zajmującą pierwszą lokatę Maltę przyjedzie w tym roku na święta 3 razy więcej Polaków!

Swoje zestawienie przygotowała też porównywarka cen hoteli HotelsCombined.pl. Dotyczy ona najpopularniejszych kierunków tegorocznych wyjazdów Polaków w całym okresie świąteczno-sylwestrowym. Ranking powstał na podstawie popularności wyszukiwanych miast i liczby dokonanych w nich rezerwacji noclegów na koniec grudnia 2016 roku. Znajdziemy w nim też informacje o średniej długości pobytu i średniej cenie za noc oraz porównanie tych danych z danymi z grudnia 2015 roku.

Portal jako najczętszy kierunek podał ... Warszawę. W stolicy Polski najczęściej rezerwowane nocleg w ostatnim tygodniu grudnia 2016 roku. Średnia cena za pokój to 219 złotych. Drugi popularny kierunek to stolica naszych sąsiadów - Praga. W tym czeskim mieście pokój wynajmowano średnio za 353 złote. Na trzecim miejscu jest Zakopane, gdzie za pokój średnio zapłacono 341 złotych. I tu zanotowano największy spadek ceny - rok temu było to 150 złotych więcej.

Na kolejnych miejscach rankingu znaleźć można: Hawanę (340 złotych), Londyn (433 złote), Amsterdam (500 złotych) i Budapeszt (322 złote), pozostałe lokaty w TOP 10 toGdańsk (300 złotych), Karpacz (350 złotych) i Lwów (190 złotych). Największym skok ceny zanotowano w przypadku Budapesztu, gdzie płacimy 114 złotych więcej od cen z 2015 roku.

Zobacz koniecznie: Świąteczne iluminacje. Sprawdź, jak wyglądają i gdzie je znaleźć [GALERIA]

Z zestawienia wypadły Rzym i Berlin, co eksperci tłumaczą wzrostem cen hotelowych pokoi.

- Z danych serwisu HotelsCombined.pl jasno wynika, że kryterium ceny bezpośrednio przekłada się na wybór kierunku podróży i motywuje Polaków do odwiedzania nowych miejsc lub postawienia na konkurencyjną w tym roku turystykę krajową. Aż cztery z dziesięciu miast z rankingu świąteczno-sylwestrowego w 2016 roku to miasta w Polsce, co jest dla polskiej branży turystycznej bardzo dobrą wiadomością. - wyjaśnia Łukasz Michta, Market Manager HotelsCombined w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: