Święto Wojska Polskiego. Terytorialni dostaną karabiny w 100 proc. polskiej konstrukcji [ZDJĘCIA]

2017-08-12 2:08

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W tym roku po raz pierwszych w uroczystych obchodach weźmie udział nowa formacja sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Podczas defilady żołnierzy WOT zobaczymy, czym będą się wyróżniać nowo utworzone brygady i bataliony.

Kim są żołnierze Obrony Terytorialnej?
WOT to nowy, piąty już rodzaj sił zbrojnych w Polsce, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzą ochotnicy z różnych regionów. Nabór do nowych brygad i batalionów trwa, a kandydaci mogą przygotować się do rekrutacji przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej #OTrenig. Została ona przygotowana na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, aby „poprawić wydolność oraz instruować w treningu siłowym i wytrzymałościowym kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej". Aplikacja m.in. analizuje kondycję kandydata, przygotowuje indywidualny plan treningów, a nawet umożliwia pomiar współczynnika masy ciała do wzrostu BMI (ang. Body Mass Index).

Żołnierze WOT będą współpracować z wojskami operacyjnymi. Ich formacje będą mogły być wykorzystywane podczas sytuacji kryzysowych czy zagrożenia terrorystycznego. W przyszłym roku szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zasili 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. ma już być 53 tysięcy żołnierzy OT.

Pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej powstały w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Do tego dochodzą cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Żołnierze WOT sami zgłaszają się do nowej formacji. Są rekrutowani z ludności cywilnej. Wśród nich można znaleźć: studentów, szkoleniowców, techników, historyków, a nawet osób, które na co dzień prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zakupy dla Wojsk Obrony Terytorialnej
W lutym br. dowódca WOT, gen. Wiesław Kukuła mówił, że w pierwszej kolejności trzeba będzie zakupić dla polskiej armii wyposażenie indywidualne – broń osobistą czy urządzenia noktowizyjne, które będą one wykorzystywane podczas pierwszego roku nauki żołnierzy WOT, podczas szkoleń indywidualnych. Samochody terenowe, motocykle i quady dla żołnierzy WOT udało się wygospodarować z istniejących już zasobów sił zbrojnych, ale uzbrojenie indywidualne jest dopiero kompletowane.

W tym samym miesiącu Inspektorat Uzbrojenia złożył jedno z największych zamówień na wyposażenie indywidualne. Umowa została podpisana ze spółką Maskpol z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która produkuje m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy kompozytowe. Kontrakt opiewał na kwotę 273 mln złotych. Zamówienie objęło 200 tys. elementów wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy, m.in. z formacji WOT: 77 tys. masek przeciwgazowych MP-6, 79 tysięcy kompletów filtracyjnej odzieży ochronnej FOO-1 oraz 79 tys. narzutek ochronnych NO-1. Dostawy będą odbywały się w latach 2017-2022.

Jak zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, jeszcze w tym roku do Wojsk Obrony Terytorialnej trafią karabiny MSBS. W porównaniu z dotychczas użytkowaną przez polską armię bronią, karabiny te rzadziej się zacinają i oddają mniej nieefektywnych strzałów. A to tylko jeden z rodzajów uzbrojenia, który w tym roku otrzyma WOT.

Karabiny MSBS są zaliczane do modułowej broni strzeleckiej, a to oznacza, że poszczególne jednostki Polskich Sił Zbrojnych mogą dopasować karabiny do swoich indywidualnych potrzeb. Ponadto grzbietowa, uniwersalna szyna montażowa sprawia, że do MSBS można dołączyć dodatkowe akcesoria, np. latarkę taktyczną, celownik, bagnet lub wskaźnik laserowy. Karabiny produkuje fabryka Łucznik. Co ważne, konstrukcja karabinu jest w 100 procentach Polska. Teoretycznie więc moglibyśmy przeznaczyć karabiny MSBS na eksport.

Żołnierze WOT podczas obchodów Święta Wojska Polskiego
Czterdzieści osób z pododdziału WOT przygotowywało się do defilady w zgrupowaniu organizowanym przez Dowództwo Garnizonu Warszawa. 15 sierpnia żołnierze będą także obecni na warszawskiej Agrykoli. Oddziały WOT wystąpią w charakterystycznych, oliwkowych beretach uszytych według nowego wzoru. Wraz z czapką rogatywką będą one stanowiły ich standardowe nakrycie głowy.

Oddziały żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej rosną. 16 lipca przysięgę wojskową złożyli żołnierze WOT w Dębicy i Jarosławiu. Na początku wakacji żołnierze WOT rozpoczęli oni 16-dniowe szkolenie podstawowe. Z kolei 28 czerwca br. w Warszawie odbyło się uroczyste przejęcie przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej. Decyzję o przejęciu podpisał minister Antoni Macierewicz.

Zobacz także: W Polsce będą działać Wojska Obrony Terytorialnej. Kosztować mają 3,5 mld zł

Przeczytaj też: Wojskowa Obrona Terytorialna. Pierwsze ćwiczenia WOT już w sobotę

Polecamy: Zobacz, w jaki sprzęt będą wyposażeni żołnierze WOT [GALERIA]

Oprac. na podst. mon.gov.pl, niezalezna.pl, wiadomosci.onet.pl, polsatnews.pl, defence24.pl, spidersweb.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze