SuperBiz opinie SZOK. Maszyny wyprą z rynku pracy nawet 40 proc. zawodów!

SZOK. Maszyny wyprą z rynku pracy nawet 40 proc. zawodów!

18.04.2017, godz. 16:19
SZOK. Maszyny wyprą z rynku blisko 40 proc. zawodów!
SZOK. Maszyny wyprą z rynku blisko 40 proc. zawodów! foto: SHUTTERSTOCK

Z raportu Gumtree „Aktywni+. Przyszłość rynku pracy" wynika, że w ciągu najbliższych 25 lat automatyzacja, cyfryzacja oraz zawody przyszłości zastąpią aż 40 proc. obecnych profesji. Sprawdź, które zawody są najbardziej zagrożone automatyzacją pracy.

Najbardziej pożądani pracownicy przyszłości powinni posiadać umiejętności programistyczne oraz związane z przetwarzaniem danych. Jednak Polacy nie są świadomi nadciągającej rewolucji na rynku pracy. 70 proc. badanych nie planuje przekwalifikowania się, a tylko co piąty pracownik śledzi zmiany na rynku pracy.

Według DESI co piąty Polak nigdy nie korzystał z internetu. Kompetencje mieszkańców naszego kraju należą do jednych z najniższych w Europie. Tylko 57 proc. rodaków codziennie surfuje w sieci, podczas kiedy w UE średnia wynosi 71 procent. Chociaż 83 proc. Polaków wierzy, że nowe technologie są kluczem do powodzenia na rynku pracy, to tylko 13 proc. poszerza swoją wiedzę w tym zakresie. 39 proc. Polaków używa komputera w pracy. Tymczasem średnia unijna wynosi 50 proc. – wynika z danych DESI.

Zobacz także: Zawód przyszłości: robot. Sprawdź, które branże są zagrożone

Zaledwie 29 proc. respondentów poszerza swoje kompetencje zawodowe, 22 proc. szuka nowych kierunków rozwoju, a 19 proc. bierze udział w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Większe ambicje w tym obszarze przejawiają studenci, wśród których odsetek osób uczestniczących w kursach i szkoleniach wyniósł 38 procent.

Najbezpieczniej na rynku pracy mogą czuć się osoby wykonujące kreatywne, wymagające nieszablonowego działania zawody. Po przeciwnej stronie barykady znajdują się pracownicy wykonujący schematyczne, powtarzalne czynności. - Zawody takie, jak robotnik rolny, sprzedawca, recepcjonista, księgowy, bibliotekarz, agent ubezpieczeniowy, urzędnik bankowy lub pocztowy są w ponad 90 proc. zagrożone automatyzacją – ostrzegają autorzy raportu.

Najbardziej zagrożone automatyzacją pracy zawody
Sprzedawca przez telefon (99 proc.)
Urzędnik w banku lub na poczcie (97 proc.)
Agent ubezpieczeniowy (97 proc.)
Bibliotekarz (97 proc.)
Księgowy, pracownik działu personalnego i płacowego (97 proc.)
Recepcjonistka (96 proc.)

Najmniej zagrożone automatyzacją pracy zawody
Lekarz (2 proc.)
Duchowny (1,6 proc.)
IT analityk biznesowy, architekt danych i system designer (1 proc.)
Pielęgniarka (0,9 proc.)
Psycholog (0,7 proc.)
Terapeuta (0,7 proc.)

Patrz też: Robot przyjmie od ciebie zamówienie w Pizzy Hut i zastąpi opiekunkę [GALERIA]

Przyszłościowym kierunkiem rozwoju zawodowego jest obszar IT związany z Big Data, internetem rzeczy i aplikacjami mobilnymi. Do 2020 r. w UE powstanie aż milion miejsc pracy dla osób posiadających kwalifikacje w tym zakresie – szacują analitycy. Zdaniem ekspertów największe zapotrzebowanie będzie na: analityków, architektów i osoby zajmujące się pozyskiwaniem danych (data miners), a także na: deweloperów oprogramowania i aplikacji, specjalistów ds. sztucznej inteligencji, projektantów, producentów inteligentnych maszyn i robotów. Powstaną także nowe wakaty dla specjalistów z obszaru marketingu cyfrowego i e-commerce.

Badanie zostało przeprowadzone przez deLab UW na zlecenie Gumtree.pl w ramach programu „Start do kariery". Objęło 627 osób pracujących, 89 studentów i 23 bezrobotnych.

Oprac. na podst. konfederacjalewiatan.pl, pb.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: