SuperBiz opinie Szokująca teoria drożyzny masła i mięsa. To przez 500 Plus

Szokująca teoria drożyzny masła i mięsa. To przez 500 Plus

24.07.2017, godz. 14:27
Mięso hodowlane będą sprzedawać jak Coca-colę! Jest tańsze, zdrowsze i bardziej ekologiczne
foto: shutterstock

Polacy dotkliwie odczuwają wzrost cen mięsa, masła i produktów mlecznych. W czerwcu, w ujęciu rocznym, wieprzowina podrożała o 11 procent, cukier – o 12 procent, masło i jabłka o jedną czwartą, a ogórki o jedną trzecią – wynika z wyliczeń banku Credit Agricole. O tym, ile zapłacimy za popularne artykuły spożywcze, decydują nie tylko czynniki makroekonomiczne, ale również – program „Rodzina 500 plus"– pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita".

Beneficjenci rządowego programu mniej oszczędzają na żywności, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na więcej swobody w sklepach, a jak wiadomo, zwiększony popyt winduje ceny. Wzrost cen masła został spowodowany także przez skomplikowaną sytuację na światowych rynkach. Po pierwsze, mieszkańcy Europy, Chin i Stanów Zjednoczonych coraz mniej chętnie kupują margarynę. USA rozważa nawet wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży tego typu smarowidła. Po drugie, do sprzedaży trafiło mniej mleka pochodzącego z Australii, która jest światowym liderem pod względem produkcji mleka. Dodatkowo, polscy producenci odczuli skutki wprowadzenia rosyjskiego embarga i usiłują zrekompensować sobie straty.

CZYTAJ: Syntetyczne mięso będą sprzedawać jak Coca-Colę! Mięso in vitro w pigułce

Ceny wieprzowiny mogą rosnąć do końca bieżącego roku – uważa cytowany przez rp.pl Michał Koleśnikow, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w BGŻ BNP Paribas. Podwyżki rozpoczęły się w połowie 2016 roku. W roku ubiegłym zwiększył się także eksport wieprzowiny do Chin, co niekorzystnie odbiło się na cenach mięsa w Europie. Podobnie, jak w przypadku mleka, kolejnym czynnikiem, który winduje ceny mięsa, jest program „Rodzina 500 plus". Dzięki rządowemu programowi osoby o najniższych zarobkach mogą pozwolić sobie na zakupu większej ilości mięsa.

Oprac. na podst. „Rzeczpospolita" (24 lipca 2017), rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: