SuperBiz opinie TANIE LOTY z przesiadką. Jak zaoszczędzić setki euro na biletach lotniczych?

TANIE LOTY z przesiadką. Jak zaoszczędzić setki euro na biletach lotniczych?

17.06.2017, godz. 10:45
Tanie loty z Europy do Azji
foto: SHUTTERSTOCK

Jeżeli planujesz wakacje za granicą, ale masz ograniczony budżet, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie połączeń z przesiadką. Tę opcję szczególnie warto polecić osobom podróżującym z bagażem podręcznym, które mogą szybko i swobodnie przemieszczać się po terenie lotniska. Sprawdź, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na lotach z przesiadką i co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tego typu połączenie.

Wyszukiwanie połączeń z przesiadką

Znalezienie dogodnego połączenia z przesiadką zajmuje trochę więcej czasu, ale warto poświęcić na to parę godzin, jeżeli chcesz zaoszczędzić na podróży. Daty i godziny odlotów najlepiej jest sprawdzać bezpośrednio na stronie interesującego cię przewoźnika. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że do ceny nie została doliczona dodatkowa opłata za sprzedaż biletu. Jeżeli szukasz połączeń między Polską a jednym z zagranicznych turystycznych kurortów, np. w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie połączeń z przesiadką w stolicy danego kraju. Godne uwagi są także duże huby przesiadkowe takie, jak lotniska: Heathrow w Londynie, Charlesa de Gaulle'a w Paryżu, Schiphol w Amsterdamie, Madryt - Barajas, Charleroi Charleroi w Brukseli, lotniska w Monachium, we Frankfurcie czy w Berlinie. Możesz zrobić notatki i zapisać daty oraz godziny odlotów, kiedy bilety są najtańsze, a następnie postarać się dobrać do nich dogodne połączenia z destynacji pośredniej.

ZOBACZ TEŻ: Tanie bilety lotnicze do Azji

Jeżeli planujesz lot z przesiadką, warto zostawić sobie pewien margines czasu na znalezienie biletów, np. miesiąc. Możesz także uwzględnić połączenia wiązane, np. promem i samolotem. Przykładowo, nocny prom z Aten do Chanii na Krecie płynie 7 godzin, a bilet z miejscem siedzącym na pokładzie można kupić już za 31 euro. Samolot na pokonanie tej samej trasy potrzebuje zaledwie godzinę, przy czym można znaleźć bilety lotnicze w podobnej cenie.
Tanie połączenia na terenie Europy realizuje co najmniej kilku przewoźników: Ryanair, Wizz Air czy EasyJet. Warto zorientować się, jakie firmy obsługują połączenia lotnicze w danym kraju. Może bowiem okazać się, że narodowy przewoźnik czy linia, która nie lata z Polski, także ma w swojej ofercie tanie bilety.

Zakup biletów

Loty z przesiadką często wywołują obawy przed spóźnieniem się na drugi samolot. Aby je rozwiać, warto poczytać na temat lotniska, na którym trzeba będzie się przesiąść. Dużo zależy od jego wielkości. Przykładowo, lotnisko w Atenach uchodzi za jedno z najprzyjaźniejszych w Europie, jest stosunkowo niewielkie, a poszukiwanie właściwej bramki nie powinno przysporzyć większych problemów. Ułatwienie na miejscu stanowią tablice wskazujące kierunek przemieszczania się dla osób podróżujących w transferze. Ponadto wiele lotnisk posiada własne aplikacje mobilne. Można je ściągnąć na smartfona, podobnie jak mapę lotniska.

PATRZ RÓWNIEŻ: Polujesz na tanie bilety lotnicze? Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów

Nie zaszkodzi też poczytać o porcie lotniczym w internecie. Ciekawostki związane z funkcjonowaniem lotniska można znaleźć na Wikipedii, gdzie zamieszczane są nieraz tak szczegółowe informacje jak te na temat rozmieszczenia bramek dla lotów krajowych i międzynarodowych. Tego typu dane mogą ułatwić zmianę samolotu podczas przesiadki. Warto również skorzystać z forów internetowych oraz porad innych podróżnych. Wiele cennych wskazówek dotyczących czasu potrzebnego na transfer znajdziesz na stronie Tripadvisor.com. Wyszukiwanie może ułatwić wpisanie takich fraz, jak „connecting flights", „non-direct flight" czy „separate tickets".

PRZECZYTAJ: Nowe tanie połączenia lotnicze z Wizz Airem i Transavią

Gdy upewnisz się, ile czasu przeznaczyć na przesiadkę, możesz dokonać zakupu biletu. Minimalny czas transferu powinien wynieść 1,5 – 2 godziny, ale jest on uzależniony od wielkości lotniska oraz liczby korzystających z niego pasażerów. Pamiętaj, że bramki są zamykane ok. pół godziny przed odlotem. Trzeba przez nie przejść za każdym razem przed podróżą.

Odprawa

W przypadku zakupu oddzielnych biletów niezbędne będą również dwie odprawy. Najwygodniej jest dokonać ich online. Kartę pokładową zapisz na smartfonie. Możesz skorzystać z takich aplikacji, jak Ryanair czy Apple Wallet. Pamiętaj, żeby naładować przed podróżą urządzenie mobilne i wyregulować jasność ekranu. Jeżeli będzie on zbyt ciemny, obsługa lotniska może mieć problem z zeskanowaniem kodu kreskowego. Jeżeli nie masz pewności, w którą stronę iść na lotnisku, poproś o pomoc pracownika portu. Pomylenie kierunków możesz przypłacić spóźnieniem, a wtedy trzeba będzie zapłacić tzw. missed departure fee – opłatę za przegapiony lot.

Loty transferowe

Specyficzną formą lotów z przesiadką są loty transferowe. Wielu osobom kojarzą się one z dalekimi wyprawami. Taką możliwość dają linie lotnicze, które realizują podróże międzykontynentalne. Przykładowo, można polecieć na jednym bilecie z Warszawy do Sidney z przesiadką w Hong Kongu. Dla podróżnych, którym marzą się dalekie kraje, to proste i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki połączeniu z przesiadką są w stanie zaoszczędzić na bilecie lotniczym bardzo duże pieniądze. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się na usługę jednego przewoźnika, to on odpowiada za to, czy zdążysz na drugi samolot. Nie musisz więc martwić się o to, czy zdążysz na drugi samolot, a jedyny dyskomfort będzie stanowić dłuższy czas spędzonym na lotnisku oraz koniecznością przejścia przez bramki (check-in) przy każdym transferze.

Ile można zaoszczędzić na lotach z przesiadką?

Co prawda lotów transferowych zazwyczaj nie oferują tanie linie lotnicze, ale można latać nimi z przesiadką. Daje to dużo szersze możliwości podróży chociażby dlatego, że turysta może mieć dużo więcej dni wylotu do wyboru. Przykładowo, Ryanair lata na trasie Kreta (Chania) – Warszawa (Modlin) i Warszawa Modlin – Kreta Chania tylko w niedzielę. Jeżeli jednak zdecydujemy się na lot z przesiadką w Atenach, powrót będzie możliwy również w inne dni tygodnia, np. w czwartek, ponieważ grecki przewoźnik codziennie realizuje kursy między stolicami Polski i Grecji. Co więcej, lot z przesiadką może się wiązać z dużą oszczędnością.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Ryanair uruchamia 14 nowych tras z Krakowa

Bilet najlepiej jest zakupić z większym wyprzedzeniem czasu. Dzięki temu można odbyć lot na krajowej trasie już za kilkanaście euro. Przykładowo, ceny biletów z Krety (Chanii) do Aten w okresie wakacyjnym zaczynają się już od 19 euro. Co prawda w tej cenie dostępne są głównie połączenia o 6.40 rano, ale nie zawsze odlot bladym świtem wiąże się z dodatkowym wydatkiem na taksówkę. Dojazd na lotnisko z Chanii zajmie ok. pół godziny, a pierwszy autobus opuszcza miejską stację autobusową o 5.00 rano. Lotnisko jest na tyle małe, że godzina powinna wystarczyć na przejście przez bramki osobie podróżującej z bagażem podręcznym.

Jeżeli zaopatrzymy się w bilety z miesięcznym wyprzedzeniem, lot z Krety do Aten w godzinach popołudniowych może kosztować 24,5 euro. Tyle kosztował bilet na niedzielę 16 w dniu 17 czerwca 2017 roku. Natomiast kupując miesiąc przed odlotem bilet z Aten do Warszawy Modlina na niedzielę 16 lipca, jesteśmy w stanie wydać na niego 31,5 euro. Oznacza to, że cena przelotu z Krety Chanii do Aten zamknie się w 56 euro. Na przesiadkę będziemy mieć półtorej godziny, podczas kiedy przejście do odpowiednich bramek osoby z bagażem podręcznym powinno zająć około 20 minut.

ZOBACZ: Ryanair uruchamia nowe trasy z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Gdańska i Szczecina

Dla porównania cena, 17 czerwca cena bezpośredniego lotu zaplanowanego na 16 lipca z Chanii do Aten wynosiła 226 euro. Tak więc, decydując się za połączenie z przesiadką, można zaoszczędzić aż 170 euro, a nawet więcej, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że przejazd metrem na lotnisko w Atenach to wydatek rzędu 10 euro (metrem) lub 6 euro (autobusem), podczas kiedy bilet autobusowy z Chanii na lotnisko kosztuje ok. 2 euro.

170 euro w kieszeni kosztuje kilka dodatkowych godzin spędzonych w podróży. Bezpośredni lot z Chanii do Aten linią Ryanair 16 lipca można odbyć w godzinach 11.20 – 13.20, podczas kiedy lot z przesiadką oznacza podróż w godzinach 6.40 – 7.40 (Chania – Ateny) i 17.00 – 18.45 (Ateny – Chania). Jeżeli zdecydujemy się na podróż na tej samej trasie w tygodniu, można znaleźć dogodniejsze połączenie, gdzie lot na trasie Chania – Ateny będzie miał miejsce w godzinach 14.25 – 15.30, co oznacza półtorej godziny na przesiadkę w Atenach. (Wszystkie przykładowe ceny sprawdzono 17 czerwca 2017 roku.)

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: