W co warto inwestować w 2017 r.

i

Autor: Shutterstock

W co inwestować w 2017 roku? Część 2.

2017-01-14 16:00

Złoto, nieruchomości, obligacje... Zastanawiasz się, na czym będzie można zarobić najwięcej w tym roku? Zadaliśmy to pytanie dziesięciu ekspertom z różnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych działających w Polsce. Zobacz, jakie instrumenty finansowe wymienili.

Odnośnie jednego wszyscy byli niemal jednomyślni – w tym roku warto postawić na akcje. O tym w jakie papiery inwestować i które rynki będą zachowywać się najlepiej w ciągu kolejnych 12 miesięcy pisaliśmy obszernie w poprzedniej części cyklu „W co inwestować w 2017 roku".

Zobacz więcej: W co inwestować w 2017 roku? Część 1.

Z inwestowaniem w akcje wiąże się istotne ryzyko, na które nie każdy jest gotowy. Jak alternatywę eksperci polecają dla takich inwestorów?

Instrumenty dłużne
– W przypadku osób mających niską tolerancję dla ryzyka będą to z natury instrumenty dłużne, takie jak lokaty bankowe, obligacje skarbowe, fundusze dłużne – mówi Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI.
Wybór tej opcji wiąże się jednak z minimalnym zyskiem, który ledwie wyrówna inflację.
– Jeśli cenimy przede wszystkim bezpieczeństwo i stawiamy na lokaty bankowe, musimy pogodzić się z tym, że zarobimy rocznie 1-2 proc. Niewiele więcej uzyskamy na obligacjach skarbowych – zaznacza Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.
Jak tłumaczy ekspert, wszystko wskazuje na to, że w 2017 r. stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie, a sytuacja na giełdach będzie zmienna. W takiej sytuacji każdy z nas, kto ma oszczędności i zastanawia się, jak je zainwestować, a nie jest specjalistą w tej dziedzinie, ma niewielki wybór.

Obligacje
Według Leszka Milczarka, wiceprezesa zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, większy potencjał wiąże się z obligacjami krótkoterminowymi i korporacyjnymi.
– Jeśli chodzi o rynek obligacji, to moim zdaniem w obecnej sytuacji rynkowej najbardziej atrakcyjne są obligacje krótkoterminowe oraz te oparte na zmiennym kuponie – komentuje Milczarek. – Bardzo wysoko oceniam także rynek obligacji korporacyjnych – w 2016 roku zanotowaliśmy najwyższą w historii wartość emisji. Możemy spodziewać się, że w dalszym ciągu coraz więcej firm będzie zainteresowanych korzystaniem z tego sposobu pozyskiwania kapitału. Zatem może być to bardzo atrakcyjna alternatywa inwestycyjna także w tym roku.
Wyższych stóp zwrotu z długoterminowych obligacji w 2017 r. spodziewa się także Daniel Zegadło, zarządzający funduszami w Noble Funds TFI.

Surowce
Korzystne perspektywy dla inwestorów stwarza także segment offshore.
– Wiele wskazuje na to, że będzie to dobry rok dla rynku surowców. Po wielu miesiącach spadków, powinien na trwałe odwrócić się trend na rynku cen ropy, co może stanowić z zielone światło dla nowych inwestycji m.in. w segmencie offshore.

Czytaj też: Inwestycje alternatywne mogą ochronić majątek

Złoto
Eksperci sugerują, aby znaleźć w portfelu inwestycyjnym również trochę miejsca na złoto.
– Godnym uwagi uzupełnieniem portfela może okazać się złoto, które już w I połowie ubiegłego roku pokazało na co je stać po kilku słabych latach – podkreśla Tomasz Hońdo.
Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao TFI S.A. zwraca z kolei uwagę, że jest to ciekawa alternatywa inwestycyjna zwłaszcza po ostatniej przecenie.
Jak podpowiada członek zarządu EQUES Investment Andrzej Domański, warto je ostrożnie akumulować, korzystając z rynkowych przecen.

Nieruchomości
Ekspert dodaje, że w kontekście potencjalnie rosnących stóp procentowych warto również rozważyć zasadność inwestycji w mieszkania.
– Pomimo rosnącej ilości Polaków kupujących nieruchomości za gotówkę wciąż większość transakcji dokonywana jest przy użyciu kredytu, którego koszty będą zapewne rosły – mówi Domański.

Fundusze
Z niewielkim poziomem ryzyka oraz zyskiem wyższym niż w przypadku instrumentów dłużnych wiążą się również niektóre fundusze inwestycyjne.
– Wielu oszczędzających ma prosty i jasny cel: chcą zysków przekraczających rentowność depozytów bankowych przy relatywnie niskim poziomie ryzyka. Rozwiązaniem dla nich mogą być fundusze, których cel jest równie przejrzysty: osiągnięcie konkretnego poziomu zwrotu w konkretnym czasie (np. średnio 5 proc. rocznie w okresie kolejnych trzech lat). Takie fundusze stają się coraz bardziej popularne wśród posiadaczy oszczędności w zachodniej Europie, więc może również dla Polaków będą rozwiązaniem dylematu, w co teraz inwestować – komentuje Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Sprawdź także: Bank Pocztowy rusza z emisją obligacji

Piotr Minkina, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych UI TFI dla nieco mniej odważnych inwestorów poleca m.in. fundusze absolutnej stopy zwrotu.
– Ich zaletą jest to, że są w stanie osiągać dodatnie wyniki niezależnie od tego czy na rynkach panują wzrosty niż spadki. Są też mniej ryzykowne niż akcje. W tym roku strategie absolute return powinny zarobić więcej niż fundusze obligacji (nawet 7 proc.) przy mniejszych wahaniach niż na rynkach akcji – wyjaśnia Minkina.
Jak dodaje, Ci, którzy wolą zarobić nieco mniej i cenią sobie niskie wahania wartości zainwestowanych pieniędzy powinny rozważyć fundusze pieniężne. W 2017 r. powinny one wypracować 2-2,6 proc., co w dalszym ciągu będzie atrakcyjnym wynikiem na tle oprocentowania lokat bankowych.
Z kolei Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji Investors TFI jako rozwiązanie dla tych, którzy nie akceptują zmienności rynku akcji wskazuje fundusze płynnościowe i ochrony kapitału.
– Nie dają one szansy na naprawdę duży zysk, ale najlepsze z nich w 2017 r. powinny zapewnić stopę zwrotu wyraźnie wyższą niż na lokatach bankowych – mówi Niedzielewski.

Co jeszcze?
– Ciekawy pozostaje nadal europejski dług korporacyjny. W sferze zainteresowań pozostają również instrumenty finansowe powiązane z rosnącym wskaźnikiem inflacji (w USA i Europie). W środowisku wielu ryzyk o charakterze geopolitycznym amerykański dolar również może stanowić ciekawą alternatywę inwestycyjną – ocenia Piotr Szulec, dyrektora ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao TFI.
Należy jednak pamiętać, że w świecie zarządzania kapitałem, tak jak w innych dziedzinach, doświadczenie i wiedza jest kluczem do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów.
– Wyniki inwestycyjne zależą nie tylko od tego w co inwestujemy ale tez kiedy i jak dywersyfikujemy swój portfel – dodaje Daniel Zegadło z Noble Funds TFI.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze