SuperBiz opinie W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków. Na wyspach króluje Polonia

W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków. Na wyspach króluje Polonia

26.08.2016, godz. 11:52
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków. foto: SHUTTERSTOCK

Przed Brexitem Polonia w Wielkiej Brytanii znacznie się rozrosła. Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) z końca 2015 r. wynika, że polska populacja na wyspach wynosiła 916 tys. osób. To o 63 tys. rodaków więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Jeżeli będzie nas przybywać w takim tempie, to w 2018 r. liczba rodaków w Zjednoczonym Królestwie przekroczy milion. Już teraz stanowimy największą grupę narodową na wyspach spoza Wielkiej Brytanii. Druga pod względem wielkości jest mniejszość hinduska. Narodowy Urząd Statystyczny ma dane na temat 362 tys. Hindusów zamieszkujących Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Wartość ta jest jednak niedoszacowana, ponieważ każdy mieszkaniec Indii, który chce dostać brytyjskie obywatelstwo, musi zrzec się praw wyborczych w swoim rodzinnym kraju. Jeżeli więc uwzględnimy całą populację urodzoną w Indiach, a przebywającą na terenie Wielkiej Brytanii, to okaże się, że jest ona znacznie liczniejsza.

Przeczytaj również: Kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej?

Wielu rodaków po opuszczeniu Polski zakłada rodzinę w Wielkiej Brytanii. ONS wyliczył, że blisko 12 proc. brytyjskiej Polonii stanowią osoby urodzone na obczyźnie. Od 2003 r., kiedy to Polska nie należała jeszcze do UE, polska mniejszość narodowa na wyspach zwiększyła się 20-krotnie – podkreśla PAP. Trudno jednak powiedzieć , czy trend wzrostowy zostanie utrzymany, ponieważ po Brexicie sytuacja imigrantów z Unii Europejskiej może ulec zmianie.

O ile polski rząd ma problem z niżem demograficznym, o tyle brytyjski rząd boryka się z szybkim przyrostem Polaków urodzonych na wyspach. Żadna populacja spoza Wielkiej Brytanii nie rozmnaża się w tak szybkim tempie, co polska. Biorąc pod uwagę wszystkie grupy etniczne oprócz Brytyjczyków, aż 3,3 proc. matek w Zjednoczonym Królestwie jest polskiego pochodzenia. Polki pod berłem Elżbiety II rodzą 23 tys. dzieci rocznie.

Zobacz także: Brexit: Wielka Brytania opuści UE dopiero za dwa lata?

Mimo nasilającej się antypatii do imigrantów, Wielka Brytania w dalszym ciągu przyciąga przyjezdnych, którzy poszukują lepszego życia. Jeszcze do niedawna Zjednoczone Królestwo stało otworem przed imigrantami z Unii Europejskiej. W przypadku mieszkańców wspólnoty, w 2015 r. wskaźnik migracji netto w Zjednoczonym Królestwie (czyli liczba imigrantów pomniejszona o liczbę emigrantów) wyniósł 180 tys. osób.

Oprac. na podst. PAP, Polskie Radio, wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: