SuperBiz opinie Wąskotorówką przez Żuławy na plaże Bursztynowego Wybrzeża [GALERIA]

Wąskotorówką przez Żuławy na plaże Bursztynowego Wybrzeża [GALERIA]

03.07.2016, godz. 14:39
Żuławska Kolej Dojazdowa
Żuławska Kolej Dojazdowa foto: EAST NEWS

Żuławska Kolej Dojazdowa to atrakcja dla miłośników ciuchci, która pozwala przemieścić się ... z jednej nadmorskiej plaży na drugą. To jedyna taka szansa w Polsce i chętnych na przejażdżkę nie brakuje.

Kolejka to oddolna inicjatywa miłośników kolejnictwa i samych kolejarzy. Niszczejące od lat 90. obiekty zostały przejęte przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, które już 14 sezon organizuje przewozy i dba o tory i tabor. Z zasady jest organizacją non profit, ale mimo niewysokich cen - bilet na najdłuższej trasie kosztuje 12 złotych - zatrudnia doświadczonych maszynistów, konduktorów i mechaników. Honorowane są wszystkie ulgi, a na kolejkę są również bilety miesięczne, najtańszy już od 2,10 złotych! Oprócz bycia atrakcją turystyczną, kolejka odgrywa też ważną rolę transportową dla mieszkańców regionu.

Są dwie linie: z Nowego Dworu Gdańskiego, największej miejscowości na Żuławach, leżącej przy drodze krajowej nr 7 między Elblągiem a Gdańskiem, do Stegny, popularnego letniska. Tutaj największą atrakcją jest most z 1906 roku przez jedną z odnóg Wisły, który dla przejazdu ciuchci jest poruszany ... siłą ludzkich mięśni. Jako jeden z niewielu, a może jedyny taki na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Dzień nad Bugiem w dobrej cenie. Wyprawa do Kuligowa

Druga prowadzi ze Sztutowa do brzegu Wisły, która niedaleko od stacji uchodzi do morza. Po drodze zatrzymuje się w letniskowych miejscowościach: Stegnie, Jantarze, Junoszynie, Mikoszewie. Wszystkie one, razem ze Sztutowem słyną z pięknych szerokich plaż i tego, że plażowicze przy łucie szczęścia znajdują na nich bryłki bursztynu, stąd są nazywane Bursztynowym Wybrzeżem. W każdej z miejscowości można znaleźć coś wyjątkowego. Na terenie Sztutowa jest Muzeum Stutthof, które udostępnia obiekty niemieckiego obozu koncentracyjnego, działającego tam w latach 1939-1945. Oprócz można obejrzeć most zwodzony nad Wisłą Królewiecką i trójkątna stacja kolejowa, dla wodniaków jest jachtowa marina nad Zalewem Wiślanym.

W Stegnie największą jest kościół, zbudowany metodą szachulcową, specyficzną dla regionu. Wystrój jest pełen nawiązań marynistycznych, a jego dumą są barokowe organy, dzięki którym świątynia jest areną Międzynarodowego Festiwalu Organowego w lipcu i sierpniu. W Jantarze znajdziemy mini zoo i park owadów, a w Mikoszewie atrakcją jest ujście Wisły, które - poza walorami krajobrzowymi - jest rezerwatem ptasim i gratką dla miłośników ptactwa. W bezpośrednim sąsiedztwie letnisk Bursztynowego Wybrzeża jest tzw. Pętla Żuławska, czyli śródlądowy szlak żeglugowy, dostępny dla jachtów, łodzi motorowych, kajaków czy hausbotów, część międzynarodowej trasy z Rotterdamu do Elbląga. Pętla to 303 kilometry szlaków, z pełną infrastrukturą, jak przystanie itp.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: