SuperBiz opinie Wielowalutowa karta płatnicza. Podpowiadamy, jak oszczędzać za granicą

Wielowalutowa karta płatnicza. Podpowiadamy, jak oszczędzać za granicą

25.06.2017, godz. 16:02
Karty płatnicze, kredytowe
foto: SHUTTERSTOCK

W niektórych bankach można wyrobić wielowalutową kartę płatniczą. To wprost idealne rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają za granicę. Jej posiadacze nie muszą płacić za transakcje bezgotówkowe oraz wypłaty środków w tak popularnych walutach, jak euro, funt, dolar czy frank.

Polacy uwielbiają płacić kartą. Z danych MasterCard wynika, że tę formę płatności wybiera blisko połowa osób wyjeżdżających z naszego kraju za granicę. 45 proc. polskich turystów dokonuje płatności kartą przed początkiem wycieczki, a 48 proc. – na miejscu. Dlaczego więc nie ułatwić sobie życia, zaopatrując się w wielowalutową kartę debetową? Z tym plastikiem zaoszczędzisz na przewalutowaniu, za które banki potrafią pobierać prowizję przekraczającą 5 proc. wartości transakcji.

ZOBACZ: Polscy turyści głównie płacą kartą

Nie wszystkie instytucje finansowe posiadają w sprzedaży karty wielowalutowe, jednak warto poszukać tego typu produktu, szczególnie wówczas, gdy regularnie podróżujesz poza Polską. Przy okazji ominą cię wycieczki do kantoru lub kupno waluty online, ponieważ rachunek podpięty do plastiku można zasilić przez internet. Kartę wielowalutową od maja 2017 r. posiada w swojej sprzedaży PKO BP, a w czerwcu 2015 r. wprowadził ją Pekao.

Jak to działa?

Mechanizm działania karty wielowalutowej jest prosty. Podpina się ją do konta walutowego lub kilku rachunków jednocześnie. Jeżeli posiadasz wystarczające środki na koncie w danej walucie, zostają one ściągnięte bez przewalutowania podczas transakcji czy wypłaty gotówki za granicą. Posiadacze karty wielowalutowej mogą bez opłat za przewalutowanie wypłacać pieniądze z bankomatów, dokonywać płatności online i w sklepach stacjonarnych.

Oferta PKO BP

Nie dość, że w PKO BP karta jest bezpłatna, to jeszcze można podłączyć ją do polskiego konta, tak więc klient nie traci nic, a może jeszcze zyskać. Za pomocą jednego plastiku jest w stanie obsługiwać dodatkowo rachunki w euro, funtach i dolarach. Karta jest dostępna w ramach oferty Bankowości Osobistej. Umożliwia m.in. dokonywanie płatności zbliżeniowych do 50 zł, posiada funkcję cash back – wypłaty gotówki z kasy przy okazji płatności kartą w sklepach i na stacjach benzynowych, możliwość spersonalizowania karty za 14,90 zł, doładowania telefonu w bankomacie PKO BP czy płatności zbliżeniowej telefonem.

PRZECZYTAJ: Jak znaleźć kody SWIFT, IBAN? Podpinamy kartę kredytową w sklepie online

Kartę można zamówić podczas otwierania konta lub później, ale niestety jest ona dostępna wyłącznie dla zamożniejszych klientom bankowości osobistej – posiadaczy: Konta Aurum (prowadzenie rachunku jest bezpłatne, jeżeli miesięcznie wpływa na nie wynoszą co najmniej 9 tys. zł), Konta Platinium II, Złotego Konta lub Rachunku Platinium.

Kartę w PKO BP należy podpiąć do rachunku w wybranej walucie. Można zrobić to samodzielnie w serwisie internetowym iPKO lub w oddziale banku. Konto walutowe w euro, funtach lub dolarach także da się otworzyć bez pomocy pracownika banku w serwisie iPKO.

Oferta Pekao

W Pekao karta wielowalutowa obsługuje transakcje w złotówkach, ale także w euro, funtach, dolarach i frankach. Można płacić kartą i wypłacać pieniądze bez przewalutowania ze wszystkich bankomatów na świecie, jeżeli wpływy na konto w danej walucie wynoszą min. 5 tys. (dotyczy to karty MasterCard Debit GOLD FX). Warto podkreślić, że tę kartę ma prawo wyrobić każdy. W tym celu należy odwiedzić bank lub skontaktować się z infolinią. Rachunek walutowy można zasilić w systemie bankowości elektronicznej Pekao24.

Oferta mBanku

Jeżeli twoje zagraniczne wojaże ograniczają się do krajów Unii Europejskiej, warto pomyśleć o karcie walutowej w euro. Jej wyrobienie lub odnowienie kosztuje 30 zł, podobnie jak roczna opłata za kartę. Inwestycja może zwrócić się szybko maniakom zakupów. Kartę zamówisz online, w oddziale banku lub przez mLinię. Bank proponuje konto w euro eMax, którego otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne.

Oferta ING Banku Śląskiego

Na uwagę zasługuje także oferta ING Banku Śląskiego, który nie pobierze żadnych opłat za wydanie karty, wypłaty gotówki w ramach Cashback, transakcje bezgotówkowe oraz płatności kartą w złotówkach przez Internet, również z 3D Secure. Kartę można zamówić przez Moje ING lub w oddziale banku.

Oprac. na podst. pkobp.pl, cashless.pl, pekao.com.pl, mbank.pl, ingbank.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: